Kluczowe potrzeby budujące więzi

/ awifeofexcellence

  

Każdy człowiek rodzi się z głęboko zakorzenionymi potrzebami. Od ich zaspokojenia zależy jego zdrowy i integralny rozwój. Oprócz podstawowych potrzeb fizjologicznych umożliwiających przeżycie i rozwój fizyczny istnieje szereg potrzeb natury psychicznej i społecznej. Warto być ich świadomym.

Ich niespełnienie prowadzi do frustracji, zahamowań a nawet zaburzeń sfery emocjonalnej, poznawczej, społecznej.   

Potrzeby a poczucie własnej wartość
Wszyscy ludzie odczuwają potrzebę aby czuć się szanowanym, dotyczy to także poczucia własnej wartości i szacunku dla samego siebie. Potrzeba szacunku jest typowym ludzkim pragnieniem, aby być zaakceptowanym  i cenionym przez innych. Ludzie często angażują się w pewien zawód lub hobby, aby zyskać uznanie. Niska samoocena i kompleks niższości wynikają  z braku zaspokojenia tej ważnej potrzeby. 

Potrzeby a rozwój
Każdy dobry związek jest realizacją pragnienia miłości. Dotyczy to rodziny, małżeństwa czy przyjaźni. Ludzie potrzebują kochać i być kochanymi. W przypadku braku miłości, wiele osób staje się podatnych na samotność, lęk społeczny i depresję. Miłość,  która się nie rozwija jest zagrożona. Miłość ze względu na swój charakter nie posiada nic co by ograniczało jej rozwój.
Mówiąc  kocham Ciebie – mówię jednocześnie - będę wspierał twój rozwój. Będę wraz z Tobą się rozwijał. Brak troski o rozwój to powód wielu kryzysów, konfliktów.
Nasz rozwój idzie  w kierunku większej miłości,  jeśli  jesteśmy zamknięci w jakimś schemacie to dusimy się usychamy. Przesadna troska o rozwój jak i zaniedbywanie rozwoju są niewłaściwe.

Trzy zasadnicze grupy potrzeb psychospołecznych potrzebne do budowania więzi 

1. Potrzeby związku 
Człowiek chce być w bliskim związku z kimś, chce by ktoś troszczył się o niego i opiekował nim, sam też chce troszczyć i opiekować bliskimi, chce poświęcenia uwagi i czasu. 

2. Potrzeby bycia przyjętym, zaakceptowanym, zauważonym
Obejmują one: różne przejawy wsparcia, okazywanie szacunku, uznania, bezwarunkowej akceptacji, docenianie, chwalenie, życzliwość, zaufanie. 

3. Potrzeby intymności i czułości
Obejmują one:  gesty, głaskanie, czuły dotyk, czułe spojrzenia, różne formy okazywania pozytywnych uczuć.  

Tych podstawowych potrzeb nie można odmawiać , np. karząc kogoś ich brakiem. Zapewnienie tych potrzeb jest istotne dla rozwoju relacji. Bez nich więź  obumiera. Dorastamy i rozwijamy się dzięki wzajemnej trosce w atmosferze dialogu.  Mówiąc dobrze o innych ludziach stwarzamy dobro. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morderca 10-letniej Kristiny usłyszał zarzuty. Tłum ludzi chciał zlinczować zwyrodnialca

/ pixabay.com; TPHeinz

  

22-letni mężczyzna, podejrzany o zabójstwo10-latki usłyszał w nocy zarzut zabójstwa - podała prokuratura. Dziewczynka została w bestialski sposób zamordowana. Przyczyną śmierci były rany kłute klatki piersiowej i szyi; zbrodnia miała podłoże seksualne.

Bocznym wyjściem, w kordonie policji, przed godziną 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, wyprowadzono z budynku Prokuratury Okręgowej w Świdnicy 22-letniego mężczyznę, podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin (Dolnośląski). Przed budynkiem świdnickiej prokuratury przez kilka godzin stał w niedzielę wieczorem tłum ludzi. Od czasu do czasu ludzie krzyczeli groźby, adresowane do mężczyzny, który był przesłuchiwany w prokuraturze.

[polecam:https://niezalezna.pl/276071-tlum-przed-prokuratura-czeka-na-oprawce-kristiny-to-bylo-dziecko-mialo-cale-zycie-przed-soba-wideo]

Tłum spodziewał się, że podejrzany zostanie wyprowadzony tylnym wejściem do prokuratury, gdzie stały policyjne auta. Tymczasem został on w kordonie policji wyprowadzony bocznym wejściem, pod które podjechał nieoznakowany samochodu. Auto z podejrzewanym błyskawicznie odjechało.

O zatrzymaniu podejrzanego o zabójstwo dziewczynki poinformował w niedzielę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wieczorem 22-letni mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Policja podała, że podejrzewany mężczyzna nie jest mieszkańcem powiatu świdnickiego.

Jak informowała prokuratura w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, były rany kłute klatki piersiowej i szyi; zbrodnia miała podłoże seksualne.

Ciało dziewczynki znaleziono w czwartek około godziny 17 w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, gdzie mieszkała. Zwłoki znalazła kobieta, która była w lesie na spacerze.

Dziewczynka w czwartek około godziny 13 wyszła ze szkoły położonej w centrum wsi Mrowiny; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od miejsca, w którym mieszkała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl