Ważny głos z USA ws. napięcia na linii Polska-Izrael. Pompeo wyraża pełne zrozumienie

sekretarz stanu USA Mike Pompeo / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W rozmowie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej. Szefowie dyplomacji Polski i USA odbyli dziś rozmowę telefoniczną podsumowując stan bieżących kwestii w relacjach bilateralnych i wielostronnych.

Jak się dowiadujemy, sekretarz stanu USA podziękował za współpracę w wymiarze przygotowania merytorycznego oraz organizacyjnego warszawskiego Spotkania Ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Omówiono kwestie związane z realizacją ustaleń konferencji w ramach tzw. Procesu Warszawskiego, w tym perspektywę powołania grup roboczych zajmujących się tematami wskazanymi podczas spotkania. Nawiązano też do idei współpracy w ramach Procesu, polskich i amerykańskich instytucji badawczych, ukierunkowanej na wsparcie międzynarodowej debaty w sprawach bliskowschodnich.

-informuje MSZ.

Ponadto z komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podziękował sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela.

Minister Jacek Czaputowicz podziękował także swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela. Zaakcentował fakt odnotowywania wielu głosów międzynarodowych wspierających Polskę w zaistniałej sytuacji. Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej.

- czytamy w komunikacie MSZ.

W trakcie rozmowy Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA pojawił się również wątek obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w rozmowie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojskowej.
-informuje MSZ.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biały Dom twardo odpowiada Turcji

/ Pexels

  

Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że rosyjski system obrony powietrznej będzie wdrożony w 2020 roku.

"F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności (bojowe)" - głosi komunikat Białego Domu.

We wtorek desygnowany na szefa Pentagonu Mark Esper powiedział na przesłuchaniu w komisji sił zbrojnych Senatu USA, że Ankara nie może w tej sytuacji otrzymać amerykańskich samolotów F-35. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl