Ważny głos z USA ws. napięcia na linii Polska-Izrael. Pompeo wyraża pełne zrozumienie

sekretarz stanu USA Mike Pompeo / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W rozmowie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej. Szefowie dyplomacji Polski i USA odbyli dziś rozmowę telefoniczną podsumowując stan bieżących kwestii w relacjach bilateralnych i wielostronnych.

Jak się dowiadujemy, sekretarz stanu USA podziękował za współpracę w wymiarze przygotowania merytorycznego oraz organizacyjnego warszawskiego Spotkania Ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Omówiono kwestie związane z realizacją ustaleń konferencji w ramach tzw. Procesu Warszawskiego, w tym perspektywę powołania grup roboczych zajmujących się tematami wskazanymi podczas spotkania. Nawiązano też do idei współpracy w ramach Procesu, polskich i amerykańskich instytucji badawczych, ukierunkowanej na wsparcie międzynarodowej debaty w sprawach bliskowschodnich.

-informuje MSZ.

Ponadto z komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podziękował sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela.

Minister Jacek Czaputowicz podziękował także swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela. Zaakcentował fakt odnotowywania wielu głosów międzynarodowych wspierających Polskę w zaistniałej sytuacji. Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej.

- czytamy w komunikacie MSZ.

W trakcie rozmowy Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA pojawił się również wątek obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w rozmowie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojskowej.
-informuje MSZ.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl