Kilkadziesiąt osób zginęło w zamachu

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

Co najmniej 20 osób zginęło dziś w zamachu niedaleko bazy sił sojuszu arabsko-kurdyjskiego walczącego z Państwem Islamskim (IS) na wschodzie Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Eksplodował samochód wyładowany materiałami wybuchowymi.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), oskarżyły o atak dżihadystów z IS. Zamach miał miejsce we wsi Szahil, ok. 10 km od głównej bazy wojskowej SDF w muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur, gdzie siły sojuszu prowadzą walkę z ostatnimi oddziałami IS w Syrii - podała agencja AFP.

„Samochód pułapka został zdetonowany zdalnie w momencie przejazdu konwoju z pracownikami z pola naftowego al-Omar. Konwój był eskortowany przez członków SDF” - poinformowało Syryjskie Obserwatorium.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 14 pracowników pola naftowego i sześciu przedstawicieli SDF.

Według agencji Asssociated Press, która powołuje się na dowódcę syryjskich rebeliantów, dwóch zamachowców samobójców wysadziło w powietrze samochody na targowisku w Szahil, w wyniku czego śmierć poniosło co najmniej 16 osób.

W październiku 2017 r. siły SDF przejęły z rąk dżihadystów pole naftowe Al-Omar i utworzyły tam główną bazę. Według Obserwatorium infrastruktura naftowa została tam zachowana, a produkcja przywrócona.

Przed zniszczeniem w październiku 2015 r. w wyniku nalotów przeprowadzanych przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną pod wodzą USA pole naftowe dawało dżihadystom od 1,7 do 5,1 mln USD dochodu miesięcznie - wynika z danych koalicji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jakiej Unii Europejskiej chce PiS? Beata Szydło: „Naszym obowiązkiem jest bronić polskich spraw”

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

- Chcemy Unii Europejskiej, która będzie unią równych szans, sprawiedliwości, tolerancji. Chcemy, aby była unią gwarantującą bezpieczeństwo - powiedziała wicepremier Beata Szydło podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.

Beata Szydło, jedynka listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim mówiła, że do Parlamentu Europejskiego należy wybrać ludzi, którzy będą organizować debaty o tym, jak wspaniali są Polacy, a nie ludzi, którzy będą organizowali debaty przeciw Polsce.

Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy z tego dumni. Ale przede wszystkim naszym obowiązkiem jest bronić polskich spraw

 - powiedziała.

Nie oczekujemy szczególnych przywilejów. Chcemy tylko, by UE była taka, o jakiej marzyli jej założyciele: by była unią równych szans, by była unią sprawiedliwości, by była unią tolerancji, by była unią gwarantującą bezpieczeństwo

- zaznaczyła.

[polecam:https://niezalezna.pl/272053-my-takiej-europy-nie-chcemy-stanowcze-slowa-prezesa-pis-na-konwencji-w-krakowie]

Beata Szydło wyraziła nadzieję, że unia będzie oparta na "wspaniałych wartościach, które budowały wspólnotę europejską przez wieki, a które teraz są w tak straszny sposób niszczone".

Musimy to obronić, musimy stworzyć takie szanse dla Europy, by te wartości: równość, solidarność, sprawiedliwość, bezpieczeństwo były wciąż żywe i wciąż ważne. Dlatego tak ważne jest to, by stąd z Polski ten silny głos 26 maja popłynął

 - dodała.

Wicepremier oceniła, że Polska jest sercem Europy, a to "serce najmocniej bije w Małopolsce i Świętokrzyskiem". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl