Timmermans będzie odpowiadał karnie w Rumunii? Specjalna sekcja przyjęła doniesienie na wiceszefa KE

Frans Timmermans / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Utworzona niedawno specjalna sekcja ścigania przestępstw w Rumunii przyjęła doniesienie na wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz komisarz ds. sprawiedliwości Vierę Jourovą - podały rumuńskie media. KE podkreśla, że jej urzędnicy są chronieni immunitetami.

O sprawie informują media w Rumunii, wskazując, że dotyczy ona też prokuratora generalnego tego kraju Augustina Lazara oraz szefowej przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Bukareszcie Angeli Cristea.

Jak podaje strona digi24.ro, oskarżani są oni o zorganizowanie grupy przestępczej, nadużycie władzy, fałszerstwo, a także przekazywanie nieprawdziwych informacji.

Doniesienie do specjalnej sekcji dochodzeń sądowych złożyła zbliżona ideologicznie do rządzących w Rumunii socjaldemokratów strona specjalizująca się w informacjach prawnych Luju.ro. Według niej istnieje podejrzenie, że rumuńscy i komisyjni urzędnicy, którzy pracowali nad najnowszym raportem w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (CVM), złamali prawo.

W przyjętym w listopadzie ub.r. raporcie CVM Komisja zarzuciła Rumunii, że kraj ten nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa.

- Dowiedzieliśmy się z mediów, że rumuńskie władze uruchomiły postępowanie karne przeciwko kilku urzędnikom KE w sprawie działań wykonywanych przez nich w ramach pełnionego urzędu. Oczywiście nie komentujemy krajowych postępowań, ale chcielibyśmy przypomnieć władzom Rumunii, że wszyscy urzędnicy KE, gdy wykonują swoją pracę, odpowiadają przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a krajowe władze nie mają w tej kwestii jurysdykcji

- powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Zastrzegł, że Komisja nie zna treści zarzutów, bo nie otrzymała żadnej oficjalnej notyfikacji w tej sprawie. Dodał przy tym, że wszyscy urzędnicy unijni są objęci protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów, który jest dołączony do unijnych traktatów. Zwrócił uwagę, że dokumenty te podpisane zostały przez wszystkie państwa członkowskie, w tym również Rumunię.

Rządzący w Bukareszcie są od dłuższego czasu krytykowani w UE za oddalanie się od zasad praworządności czy rozluźnianie regulacji antykorupcyjnych. Za kierunek ten odpowiada rządząca od dwóch lat Partia Socjaldemokratyczna (PSD).

Według rumuńskich mediów unijni urzędnicy mogą być ścigani, bo kodeks karny tego kraju dopuszcza dochodzenie sprawiedliwości wobec nierumuńskich obywateli, przeciwko rumuńskiemu państwu lub rumuńskim obywatelom czy osobom prawnym, którzy popełnili przestępstwo poza terytorium kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z "sędziowską polityką" w internecie? Minister apeluje do KRS: "Stwórzcie kodeks etyki"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Czy to koniec sędziowskich manifestacji politycznych w internecie? Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, mającego regulować internetowe zachowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Niektórzy bowiem zbyt mocno wczuli się w internetowe przepychanki o charakterze politycznym.

O tym, jak traktują swoją misję niektórzy sędziowie, mówił wczoraj prezydencki minister Andrzej Dera. Mówił m.in. o politycznej walce.

"Sędziom nie przystoi tego typu zachowanie, ja od sędziów oczekuję umiaru, dystansu, nieangażowania się w sprawy publiczne, niewypowiadania się w sprawach politycznych, a te wszystkie normy zostały przekroczone"

– ocenił Dera.

Podkreślił też, że środowisko sędziów wymaga dłuższego naprawiania.

"Samo środowisko musi zrozumieć, że sędzia to nie jest zawód, to jest stan. Sędzia musi być świętszy od Cezara"

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/284662-srodowisko-sedziow-wymaga-dluzszej-naprawy-musza-zrozumiec-ze-sedzia-to-nie-zawod-to-stan]

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dziś komunikat, w którym wyjaśniono, jakie będą działania ministra Zbigniewa Ziobro w celu regulowania zachowań sędziów w internecie.

"Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych. Inicjatywa ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości"

- wskazał w komunikacie resort sprawiedliwości.

Zdaniem ministra Ziobro, w kodeksie powinny znaleźć się regulacje, które będą przeciwdziałać łamaniu przez sędziów zasady apartyjności i apolityczności. Jak zaznaczył Ziobro, "zasady etyczne nie mogą zezwalać na anonimowe angażowanie się sędziów w mediach społecznościowych i komentowanie wyroków, w tym własnych".

"Obywatele oczekują też, by sędziowie nie posługiwali się nienawistnym językiem, nie używali wulgaryzmów, nie publikowali obscenicznych zdjęć i nie przekraczali granic dobrego smaku"

- wskazał resort.

Ziobro podkreślił przy tym, że sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia.

"Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych"

– dodał minister.

Jak zaznaczono w komunikacie resortu propozycja ministra związana jest z koniecznością uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim.

"Zarówno związanej z tym, że niektórzy sędziowie, pracujący dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości, pomylili role do jakich zostali powołani, jak też z licznymi przypadkami wypowiedzi o charakterze manifestów politycznych"

- wskazało ministerstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl