Polska i Litwa pogłębiają współpracę

zdjęcie ilustracyjne / Jakub Szymczuk KPRP

  

Cieszę się, że kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się pogłębia - powiedział prezydent Andrzej Duda dziś po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Chwilę wcześniej w obecności obojga prezydentów ministrowie obrony narodowej obu państw podpisali dokumenty dotyczące współpracy wojskowej.

- Bardzo się cieszę, że został podpisany list intencyjny, który wprowadza de facto polską 15. Brygadę Zmechanizowaną, litewską Brygadę Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” do Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Cieszę się, że ta kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się pogłębia

- powiedział prezydent Duda na wspólnej z prezydent Litwy konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, „to jest pokazanie po pierwsze naszej aktywności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego; po drugie jest to pokazanie naszym sojusznikom, a także naszym oponentom, że jesteśmy razem, że potrafimy działać wspólnie, i że wspólnie to bezpieczeństwo pogłębiamy”.

Andrzej Duda zapowiedział, że razem z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką będzie wizytował polsko-litewsko-ukraińską brygadę w Lublinie. Ocenił, że „wydarzeń dążących do bezpieczeństwa” regionu będzie w najbliższym czasie kilka.

- Bardzo dziękuję panu ministrowi Błaszczakowi oraz ministrowi obrony republiki litewskiej za tę bardzo dobrą współpracę i za to, że to porozumienie o współpracy wojskowej w dziedzinie wymiany informacji, jak i ten list intencyjny mogły być dzisiaj tutaj w naszej obecności podpisane - powiedział Andrzej Duda.

- Poprosiłem panią prezydent i wyraziłem nadzieję, że pisownia nazwisk w wersji oryginalnej, polskiej oraz pisownia polskich nazw ulic będzie możliwa, że to zostanie ustawowo na Litwie dopuszczone. Są projekty odpowiednich ustaw, mam nadzieję, że zostanie uchwalona taka, która tę współpracę jeśli chodzi o mniejszość polską obywateli litewskich poprawi i na to bardzo liczymy

- powiedział prezydent po spotkaniu z Dalią Grybauskaite.

Podkreślił jednocześnie, że współpraca polsko-litewska w ostatnim okresie "jest świetna" i te relacje są dobre. - Mam nadzieję, że będziemy je mogli pogłębiać - dodał Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Litwy na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą podkreśliła, iż bardzo się cieszy, że przybyła z wizytą do Polski. - To wieńczy nasze wysiłki skierowane na umacniania bezpieczeństwa regionalnego, to wieńczy nasze wysiłki na rzecz rozwijania współpracy wojskowej, a także na rzecz realizacji projektów gospodarczych i współpracy gospodarczej - podkreśliła Grybauskaite.

Jak zaznaczyła, współpraca wojskowa Polski i Litwy osiągnęła bardzo wysoki poziom. - Jest rzeczą jasną, że sami powinniśmy umacniać swoje bezpieczeństwo, dlatego dzisiaj podpisaliśmy bardzo ważne porozumienie zapewaniające wspólną politykę w zakresie bezpieczeństwa - zaznaczyła.

Prezydent dodała, iż cieszy się, iż rozwija się też handel Litwy z Polską. - Polska stała się trzecim co do wielkości partnerem handlowym dla Litwy w Europie - podkreśliła Grybauskaite. Zwróciła też uwagę, że oba kraje łączy bardzo wiele projektów.

- W tym nasze stanowiska dotyczące Nord Stream II są całkowicie zbieżne. Obie strony uważają, że jest to projekt polityczny, a nie gospodarczy, który przynosi szkodę Europie

 - podkreśliła prezydent Litwy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Watykan ma nowego rzecznika

/ fot. Aleteia Image Department/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

- Matteo Bruni został mianowany przez papieża Franciszka nowym dyrektorem biura prasowego Watykanu - napisano w oficjalnym komunikacie. Na stanowisku rzecznika zastąpi Alessandro Gisottiego, który pełnił tymczasowo te obowiązki od końca 2018 roku.

Nowy rzecznik Watykanu to dotychczasowy pracownik biura prasowego, odpowiadający za kwestie logistyczne w czasie oficjalnych audiencji papieża, a także jego zagranicznych podróży.

Podczas pielgrzymek Bruni opiekował się zawsze grupą kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata towarzyszących papieżowi w samolocie.

Serię zmian w biurze prasowym Watykanu zapoczątkowało odejście w ostatnim dniu zeszłego roku rzecznika Grega Burke'a. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl