Wojskowe nurkowanie pod lodem

/ mat. 25. BKPow. / http://25bkpow.wp.mil.pl/pl/1_1318.html

  

Od 11 lutego pluton nurków z 25. Batalionu dowodzenia, wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, szkoli się na wodach Zalewu Sulejowskiego.

Szkolenie nurkowe w okresie zimowym jest trudnym, specjalistycznym ćwiczeniem.  Okres zimowy i temperatury poniżej zera dały możliwość do przeprowadzenia treningu nurkowego pod lodem. Warunki zimowe są niezwykle wymagające z uwagi na niską temperaturę wody, która znacząco wpływa na wzrost zużycia czynnika oddechowego oraz szybsze wychładzanie organizmu - podaje oficjalny portal 25. BKPow. 

Żołnierze ćwiczą wykuwanie się nożem spod lodu, czy poszukiwanie przerębla w przypadku zerwania się liny asekuracyjnej. Bezpieczeństwo nurków jest priorytetem, więc zawsze schodzą pod wodę parami. Każdy nurek posiada swojego sygnalistę na powierzchni, z którym połączony jest liną, która pełni również funkcję łączności w przypadku, gdyby główna łączność przestała działać. Lina asekuracyjna pomaga również odnaleźć drogę powrotną do przerębla - czytamy.

Nurkowie posiadają specjalną śrubę, służącą do wkręcania w lód. Można do niej przymocować kołowrotek, którego linka kreśli nam drogę pod lodem lub stanowi uchwyt w przypadku wykuwania się na powierzchnię. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 25. BKPow.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy laureata nagrody Juliana Tuwima

/ Facebook/Dom Literatury w Łodzi

  

Reportażystka i pisarka Małgorzata Szejnert została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas gali finałowej XIII edycji promującego czytelnictwo festiwalu Puls Literatury w Łodzi.

Nagrodę, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi, wręczono po raz siódmy. Wcześniej otrzymali ją Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska i Izabela Filipiak.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że nawiązuje on do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".

W tym roku kapituła pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego zdecydowała, że nagroda trafi do Małgorzata Szejnert. Oprócz niej na liście nominowanych byli: Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki i Jerzy Pilch.

W wygłoszonej laudacji członek jury Michał Nogaś podkreślił, że laureatka była zawsze blisko ludzi zarówno wtedy, kiedy opisywała ich życie w czasach PRL, późnego komunizmu, jak i w dobie transformacji.

"Była ciekawa człowieka, tego, co dla niego najważniejsze, co wpływa na jego wybory. Nie była za to ciekawa fałszywie wzbogacających tekst fajerwerków, błyskotek i śladów autorskiego ja. Uznawana powszechnie za wzór zawodowy i moralny, ceniąca słowo i jego brzmienie, walcząca z nadmiarem przymiotników i metafor, dała polskiej literaturze całe pokolenie autorów zdolnych, odważnych, ciekawych świata"

– wskazano.

Zaznaczono, że Szejnert zawdzięczamy ocalenie pejzaży Giszowca i Nikiszowca i to ona – na długo przed wielkimi współczesnymi falami migracji – opisała świat dawnych uciekinierów, którzy z Europy i nie tylko, próbowali dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Laureatka nagrodę w wysokości 50 tys. zł przeznaczyła na Fundację Olgi Tokarczuk.

Małgorzata Szejnert uradziła się w 1936 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała działem reportażu w tygodniku "Literatura" i w "Gazecie Wyborczej", którą współtworzyła. Jest autorką wielu reportaży, wywiadów i książek. Debiutowała w 1972 r. książką o amerykańskiej Polonii "Borowiki przy ternpajku".

Dwukrotnie była finalistką Nagrody Literackiej Nike – w 2008 r. za "Czarny ogród" i w 2012 r. za "Dom żółwia. Zanzibar". Napisała też "Wyspę klucz", "Usypać góry. Historie z Polesia", a w 2018 r. ukazała się jej ostatnia książka "Wyspa Węży".

W części artystycznej gali w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka wystąpił zespół Pablopavo i Ludziki. Było to ostatnie wydarzenie Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz trzynasty. Nazwa cyklu wydarzeń mających na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls". W tym roku głównym tematem festiwalu była twórczość literacka po 1989 r. Organizatorami wydarzenia są Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl