Szkolenie nurkowe w okresie zimowym jest trudnym, specjalistycznym ćwiczeniem.  Okres zimowy i temperatury poniżej zera dały możliwość do przeprowadzenia treningu nurkowego pod lodem. Warunki zimowe są niezwykle wymagające z uwagi na niską temperaturę wody, która znacząco wpływa na wzrost zużycia czynnika oddechowego oraz szybsze wychładzanie organizmu - podaje oficjalny portal 25. BKPow. 

Żołnierze ćwiczą wykuwanie się nożem spod lodu, czy poszukiwanie przerębla w przypadku zerwania się liny asekuracyjnej. Bezpieczeństwo nurków jest priorytetem, więc zawsze schodzą pod wodę parami. Każdy nurek posiada swojego sygnalistę na powierzchni, z którym połączony jest liną, która pełni również funkcję łączności w przypadku, gdyby główna łączność przestała działać. Lina asekuracyjna pomaga również odnaleźć drogę powrotną do przerębla - czytamy.

Nurkowie posiadają specjalną śrubę, służącą do wkręcania w lód. Można do niej przymocować kołowrotek, którego linka kreśli nam drogę pod lodem lub stanowi uchwyt w przypadku wykuwania się na powierzchnię.