Wojskowe nurkowanie pod lodem

/ mat. 25. BKPow. / http://25bkpow.wp.mil.pl/pl/1_1318.html

  

Od 11 lutego pluton nurków z 25. Batalionu dowodzenia, wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, szkoli się na wodach Zalewu Sulejowskiego.

Szkolenie nurkowe w okresie zimowym jest trudnym, specjalistycznym ćwiczeniem.  Okres zimowy i temperatury poniżej zera dały możliwość do przeprowadzenia treningu nurkowego pod lodem. Warunki zimowe są niezwykle wymagające z uwagi na niską temperaturę wody, która znacząco wpływa na wzrost zużycia czynnika oddechowego oraz szybsze wychładzanie organizmu - podaje oficjalny portal 25. BKPow. 

Żołnierze ćwiczą wykuwanie się nożem spod lodu, czy poszukiwanie przerębla w przypadku zerwania się liny asekuracyjnej. Bezpieczeństwo nurków jest priorytetem, więc zawsze schodzą pod wodę parami. Każdy nurek posiada swojego sygnalistę na powierzchni, z którym połączony jest liną, która pełni również funkcję łączności w przypadku, gdyby główna łączność przestała działać. Lina asekuracyjna pomaga również odnaleźć drogę powrotną do przerębla - czytamy.

Nurkowie posiadają specjalną śrubę, służącą do wkręcania w lód. Można do niej przymocować kołowrotek, którego linka kreśli nam drogę pod lodem lub stanowi uchwyt w przypadku wykuwania się na powierzchnię. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 25. BKPow.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS zapowiada powołanie komisji ws. pedofilii. "Nie ominie również Kościoła"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach - powiedział dzisiaj prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, nie pominie ona Kościoła, ale powinna objąć również inne środowiska.

Podczas konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PiS Kaczyński został zapytany, którą z komisji ws. wyjaśniania spraw dotyczących pedofilii Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe poprzeć, czy jest szansa na porozumienie się z Platformą Obywatelską lub poparcie projektu złożonego przez fundację "Nie lękajcie się".

- Nasze stanowisko jest jasne - my chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach, a w szczególności tych, które można określić jako środowiska szczególnie zagrożone czy szczególnej troski

- odpowiedział Kaczyński. Jak dodał, nie pominie to Kościoła, ale trzeba się zająć także innymi środowiskami, gdyż wszystkie ofiary są równe. [polecam:https://niezalezna.pl/271772-posel-pis-demaskuje-platforme-ws-pedofilii-dostalo-sie-tez-wyborczej-za-polanskiego]

Nie widzę powodów, żeby ofiary jednych były traktowane inaczej niż ofiary drugich

 - podkreślił.

Prezes PiS zaznaczył, że "wszyscy obywatele Polski, niezależnie czy są świeccy czy duchowni, czy mają jakąś wyróżnioną pozycję społeczną, czy też nie - są równi".

- Ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani sława światowa czy europejska nikogo nie uchroni przed karą

 - powiedział Kaczyński.

[polecam:https://niezalezna.pl/272051-platforma-obywatelska-ma-amnezje-ws-pedofilii-popelniali-daleko-idace-grzechy-zaniechania]Prezentację założeń ustawy o "komisji prawdy" zapowiedział w niedzielę w Krakowie szef Platformy Grzegorz Schetyna. Ma do niej dojść w poniedziałek. 

Z kolei lider Wiosny Robert Biedroń podczas konwencji wyborczej żądał powołania sejmowej komisji ds. zadośćuczynienia ofiarom Kościoła katolickiego oraz zbadania przypadków pedofilii w Kościele. Według Biedronia, komisja, której projekt powstania przygotowała fundacja "Nie lękajcie się" powinna mieć dostęp do wszystkich dokumentów kościelnych i zajmie się zbadaniem wszystkich przypadków pedofilii w Kościele. Dodał, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a ofiary otrzymają zadośćuczynienie z pieniędzy Kościoła. Zapowiedział, że Wiosna poprze projekt obywatelski w tej sprawie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl