Wojskowe nurkowanie pod lodem

/ mat. 25. BKPow. / http://25bkpow.wp.mil.pl/pl/1_1318.html

  

Od 11 lutego pluton nurków z 25. Batalionu dowodzenia, wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, szkoli się na wodach Zalewu Sulejowskiego.

Szkolenie nurkowe w okresie zimowym jest trudnym, specjalistycznym ćwiczeniem.  Okres zimowy i temperatury poniżej zera dały możliwość do przeprowadzenia treningu nurkowego pod lodem. Warunki zimowe są niezwykle wymagające z uwagi na niską temperaturę wody, która znacząco wpływa na wzrost zużycia czynnika oddechowego oraz szybsze wychładzanie organizmu - podaje oficjalny portal 25. BKPow. 

Żołnierze ćwiczą wykuwanie się nożem spod lodu, czy poszukiwanie przerębla w przypadku zerwania się liny asekuracyjnej. Bezpieczeństwo nurków jest priorytetem, więc zawsze schodzą pod wodę parami. Każdy nurek posiada swojego sygnalistę na powierzchni, z którym połączony jest liną, która pełni również funkcję łączności w przypadku, gdyby główna łączność przestała działać. Lina asekuracyjna pomaga również odnaleźć drogę powrotną do przerębla - czytamy.

Nurkowie posiadają specjalną śrubę, służącą do wkręcania w lód. Można do niej przymocować kołowrotek, którego linka kreśli nam drogę pod lodem lub stanowi uchwyt w przypadku wykuwania się na powierzchnię. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 25. BKPow.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze spółki CPK rozmawiają z liniami lotniczymi. Celem - uwzględnienie potrzeb przewoźników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/amarandogala

  

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła oficjalne konsultacje z liniami lotniczymi ws. budowy portu. Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie; celem rozmów jest m.in. weryfikacja założeń koncepcyjnych inwestycji, w tym uwzględnienie potrzeb przewoźników.

Pierwsze spotkanie Komitetu Konsultacyjnego (Airport Consultative Committee – ACC), powołanego przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) i spółkę Centralny Port Komunikacyjny, odbyło się w czwartek w Warszawie.

Spółka CPK poinformowała w komunikacie, że uczestniczyli w nim przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT, El Al, Emirates, Enter Air, Qatar Airways, SAS i Wizz Air oraz grup lotniczych: IAG (w jej skład wchodzą British Airways, Iberia, Aer Lingus, Level i Vueling) i Lufthansa Group (zrzesza przewoźników: Swiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings). W rozmowach brali też udział przedstawiciele sojuszu Star Alliance, w skład którego wchodzą m.in.: PLL LOT, Air China, Singapore Airlines, United Airlines, Turkish Airlines i South African Airways.

W rozmowach udział wzięli także przedstawiciele IATA, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARIP) oraz firm kurierskich (np. DHL i FedEx).

- Uczestnicy ACC zapoznali się ze wstępną koncepcją Portu Lotniczego Solidarność. Celem ACC jest weryfikacja założeń koncepcyjnych inwestycji, uzgodnienie ich z potrzebami przewoźników i wprowadzenie do koncepcji ewentualnych korekt. Chodzi o to, żeby planowane rozwiązania – techniczne, operacyjne i finansowe – były zgodne z oczekiwaniami i potrzebami linii lotniczych

- napisano w komunikacie.

Pełnomocnik rządu ds. CPK. Mikołaj Wild wskazał na potrzebę konsultacji z przewoźnikami i firmami w celu zaplanowania lotniska spełniającego oczekiwania przyszłych podróżnych i jego użytkowników.

- Dzisiejsze spotkanie ACC to dopiero pierwsze z zaplanowanej serii. Mamy sygnały, że liczba zainteresowanych i uczestników kolejnych spotkań będzie jeszcze większa

- powiedział cytowany w komunikacie Wild.

Dodano, że zgodnie z założeniami spotkania plenarne będą się odbywały zwykle dwa - cztery razy w roku, a gospodarzem każdego z nich ma być CPK, inwestor planowanego lotniska.

Członek zarządu CPK ds. części lotniskowej inwestycji Dariusz Sawicki wyjaśnił, że konsultacje dotyczą m.in. potrzeb przewoźników jeśli chodzi o szeroko pojętą infrastrukturę lotniskową, w tym wymagania dotyczące terminali pasażerskich, płyt postojowych i infrastruktury cargo.

- Według naszych prognoz europejski popyt na podróże lotnicze wzrośnie do 2037 r. o ok. 50 proc., w związku z czym niezbędna jest budowa infrastruktury, która będzie w stanie na to zapotrzebowanie odpowiedzieć. Dzisiejsze ACC w Warszawie to sygnał, że jesteśmy świadomi brakującej przepustowości lotniczej w Europie, a poprzez projekt CPK chcemy zaoferować pasażerom rozwiązanie, na które czekają

- powiedziała cytowana w komunikacie Anca Apahidean z IATA.

Przy IATA działają Komitety Konsultacyjne przeznaczone dla największych projektów inwestycyjnych, w tym dla portów lotniczych Bangkok, Hong Kong International, Londyn Heathrow, Kuala Lumpur International, Manchester, Paryż Charles de Gaulle, Pekin Daxing i Sztokholm Arlanda - przypomniano w komunikacie.

- Spotkania ACC to kolejny krok w ramach konsultacji z partnerami branżowymi CPK. W połowie kwietnia spółka CPK rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych. W inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm takich jak m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS, LS Airport Services, PAŻP, Poczta Polska, Orlen, LOTOS, PERN, PHH, FedEx, DHL, UPS i TNT Express

 - napisano.

W tym roku spółka CPK planuje m.in. wskazać doradcę strategicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl