Wykryć - Rozpoznać - Porazić

W lutym w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyły się dwukrotnie zajęcia obserwatorów ognia (Forward Observer) pod kryptonimem „Night Watch”.

mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2794.html

Jak informuje oficjalny portal 17. WBZ., szkolenie składało się z dwóch elementarnych etapów, czarnej taktyki w m. Gorzów Wlkp. w oparciu o budynek Urzędy Wojewódzkiego, gdzie doskonalono umiejętności z zakresu walki w mieście. Obserwatorzy po zajęciu dogodnych punktów obserwacyjnych prowadzili rozpoznanie w nakazanych rejonach,  wykorzystując sprzęt dalmierczy, konieczny do precyzyjnego wskazywania celów w terenie zurbanizowanym. 

Drugi etap nowatorskich zajęć to taktyka zielona, gdzie wysunięci obserwatorzy zajęli wskazany rejon w okolicy m. Sulęcin. Po krótkim wprowadzeniu w sytuację taktyczną podzieleni na dwa plutony rozpoznania artyleryjskiego wykonali marszu w NAI (ang. Near Area Interests -  rejon szczególnego zainteresowania) , a następnie trenowali wskazywanie celów oraz  kierowanie ogniem. W trakcie zajęć ćwiczyli również „oddalone” tworzenie celi planowych do OPA ( ogniowego przygotowania ataku) oraz SOZ ( stały ogień zaporowy) - czytamy.

„Night Watch” to również wykonywanie realnego zadania, w kooperacji z lokalnymi władzami, oraz UPM (układem poza militarnym), gdzie żołnierze 17. WBZ w warunkach nocnych monitorowali, prowadząc długotrwałą obserwację na wskazanych akwenach wodnych województwa lubuskiego potencjalną aktywność kłusowników. Zajęcia te dodają realizmu ćwiczeniu, a ponad to ograniczają nielegalny połów ryb - podaje portal brygady.

 

Źródło: 17. WBZ

#manewry #armia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo