Ciekawy projekt radnych PiS z Białegostoku. Chodzi o komunikację miejską

Zdjęcie ilustracyjne / By Majkel - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12429214

  

Białostoccy radni PiS przygotowali projekt bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych w mieście. Chcą, by było to rozszerzenie ulgi obowiązującej od prawie pół roku, obejmującej uczniów podstawówek i gimnazjów.

Radni PiS, którzy w tej kadencji samorządu są opozycją w Radzie Miasta Białegostoku, proponują bezpłatne przejazdy miejską komunikacją dla uczniów szkół ponadpodstawowych od września 2019 roku. Chodzi o osoby w wieku do 21 lat, mieszkające w Białymstoku i o przejazdy w tzw. I strefie taryfowej, która obejmuje miasto i część podmiejskich miejscowości. W ich ocenie w budżecie Białegostoku znalazłyby się na to pieniądze. Rada Miasta Białegostoku ma zająć się sprawą na sesji 25 lutego.

W uzasadnieniu projektu uchwały radni PiS zwracają uwagę, że idea bezpłatnej komunikacji miejskiej jest znana i z powodzeniem realizowana w wielu polskich miastach. Wymieniają Częstochowę, Sopot, Gdańsk i Wrocław. W ich ocenie wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów w innych miastach nie spowodowało podwyżki cen biletów.

Powołując się na informacje przekazane przez magistrat w odpowiedzi na interpelację, przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski mówił dziś na konferencji prasowej, że ulga obejmowałaby około 13 tys. osób, a roczny koszt jej wprowadzenia to 5,5 mln zł. Radna Katarzyna Siemieniuk dodała, że projekt wpisuje się w działania dotyczące komunikacji miejskiej w Białymstoku, takie jak zmiany w infrastrukturze drogowej czy zakup nowych autobusów.

Radny Piotr Jankowski wskazywał też, że rokrocznie w budżecie miasta są inwestycje zaplanowane, ale nie zrealizowane. Jako możliwe źródło sfinansowania takiej ulgi wskazywał oszczędności na przetargach. Jego zdaniem kwota 5,5 mln zł w tej skali jest skromna, a do tego przyjęta na wyrost, bo dotyczy wszystkich uczniów w grupie docelowej, a – jak zaznaczył – nie wszyscy oni jeżdżą miejską komunikacją.

Co na to prezydent Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej? Oddajemy głos Tadeuszowi Truskolaskiemu.

"Są miasta bogatsze i są miasta biedniejsze. Generalnie nie jestem przeciwnikiem tego, żeby ludziom dawać, tylko trzeba mieć z czego. Jak ktoś ma, to rozdaje. My mamy na razie wysoki deficyt i na razie nie widzę takiej możliwości ze względów finansowych"

- powiedział dziennikarzom pytany o propozycję PiS.

Od 1 września 2018 r. z bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami korzystają mieszkający w Białymstoku uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Pomysł bezpłatnych przejazdów dla uczniów, zgłoszony przez radnych PiS, którzy w Radzie Miasta Białegostoku poprzedniej kadencji mieli samodzielną większość, został przegłosowany w maju ubiegłego roku. Nie poparła go wtedy część klubu radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, a niektórzy radni Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, podkreślając, że nie wiadomo, jakie skutki dla budżetu miasta przyniesie wprowadzenie tej ulgi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kanada: bez wprowadzanych obostrzeń tylko w Ontario zmarłoby 100 tys. osób

/ geralt

  

100 tys. osób zmarłoby w Ontario, największej kanadyjskiej prowincji, bez obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa – wynika z rządowych modeli rozwoju sytuacji. Daty publikacji prognoz dla całej Kanady jeszcze nie ma.

Przewidywania dla Ontario, przygotowane przez rządowe agencje odpowiedzialne za służbę zdrowia – Ontario Health i Public Health Ontario oraz specjalistów uniwersyteckich - zakładają, że przy zastosowaniu ścisłych zasad ograniczania kontaktów między ludźmi i stosowaniu się mieszkańców do zaleceń medycznych, w Ontario podczas całej pandemii umrze od 3 tys. do 15 tys. osób, w zależności od skali wprowadzanych zakazów. Jak powiedział dr Peter Donnely, szef Public Health Ontario, epidemia może potrwać nawet 18 miesięcy do 2 lat, z możliwą trzecią falą zachorowań.

Ten sam scenariusz zakłada, że do końca kwietnia br. w Ontario umrze 1600 osób przy obecnym poziomie restrykcji, a jeśli poziom ten zostanie podwyższony (co określono jako „full future intervention”, pełna przyszła interwencja) – umrze 200 osób, ale bez żadnych regulacji zmarłoby 6 tys. osób.

Jak podkreślał Donnely, co roku w Ontario od 1350 do 1500 osób umiera wskutek grypy. Zwrócił uwagę przy tym na pozytywne skutki dotychczasowych działań i powiedział, że w obecnej fazie rozwoju sytuacji nie należy już mówić o „spłaszczaniu krzywej”, ale o „nadkruszeniu” jej szczytu. Wielokrotnie podkreślał, że mieszkańcy prowincji muszą pozostać w domu, a zmniejszenie restrykcji będzie zależeć od skomplikowanych modeli i ocen sytuacji.

Według szacunków, bez żadnych działań i obostrzeń do końca kwietnia br. w Ontario byłoby 300 tys. zachorowań na Covid-19. Przy obecnym poziomie regulacji należy oczekiwań 80 tys. zachorowań, a przy skrajnych obostrzeniach – 12,5 tys.

Premier Ontario Doug Ford podkreślał wielokrotnie podczas swojej konferencji prasowej, że te ostrzeżenia trzeba brać poważnie i wskazał, że dotychczasowe działania pomogły już zapobiec śmierci wielu osób: „1600 osób do końca kwietnia (…) to dwie osoby co godzinę, każda z nich może być członkiem rodziny, przyjacielem (…) Wirus nie dyskryminuje nikogo”. Zwrócił uwagę, że przedstawione w piątek liczby są „drastyczne” i „otrzeźwiające”, niemniej projekcje mogą się zmienić dzięki działaniom ludzi.

Z 38 mln mieszkańców Kanady, jak podaje urząd statystyczny Kanady, 86,4 proc. mieszka w czterech prowincjach: Ontario (38,5 proc.), Quebec (22,8 proc.), Kolumbia Brytyjska (13,5 proc.) i Alberta (11,6 proc.).

Ontario było pierwszą prowincją, która zamknęła szkoły finansowane z budżetu. Zamknięte są teatry, kina, biblioteki. Otwarte mogą być tylko te biznesy, które są „niezbędne”, a od soboty zamknięte zostaną wszystkie „przemysłowe” place budowy (z wyjątkiem budowanych szpitali), nie będą mogły być zaczynane żadne nowe budowy domów i mieszkań.

W całej Kanadzie, jak mówił w rozmowie z dziennikarzem publicznego nadawcy CBC dr Michael Gardam, główny lekarz w Humber River Hospital w Toronto, liczba zgonów spowodowanych grypą sięga rocznie 3 tys. Gardam podkreślił, że decyzja rządu Ontario o upublicznieniu danych i modeli rozwoju sytuacji jest słuszną decyzją, bo wiele osób nadal nie bierze zagrożenia poważnie.

Premier Quebec Francois Legault zapowiedział, że Quebec przedstawi swoje dane i prognozy w przyszły wtorek.

W ostatnich dniach dziennikarze wielokrotnie pytali premiera Kanady Justina Trudeau o to, kiedy zostaną przedstawione oceny dalszego rozwoju sytuacji dla całego kraju.

Trudeau tłumaczył jednak, że niezbędne jest skoordynowanie wniosków wynikających z modeli stosowanych przez 13 kanadyjskich prowincji i terytoriów. Premier powiedział, że codziennie publikowane są bieżące dane podsumowujące to, co przekazują prowincje. „Musimy być pewni, że projekcje, które przedstawimy, będą bazować na jak najdokładniejszych informacjach” - podkreślił.

Według danych na piątek, w Kanadzie przetestowano ponad 290,5 tys. osób. Potwierdzonych przypadków Covid-19 było 11 732, prawdopodobnych 15. Zmarły 152 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts