W Świdnicy (Dolnośląskie) znajdują się pozostałości po starym cmentarzu żydowskim, który od dawna nie jest użytkowany. Jak powiedziała dziś rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska pozostałości tego cmentarza znajdują się na terenie parku. "Nie mamy żadnych informacji o tym, że to miejsce jest dewastowane" - powiedziała rzeczniczka.

Jednak od wczoraj wpływowe izraelskie media rozpowszechniają informacje na temat rzekomej „dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy”. Do tego zdjęcia, których użyto jako fotorelacji ze zdewastowanego cmentarza pochodzą... z kwietnia 2015 roku! W dodatku fotografie nie pochodzą ze Świdnicy, a z Olkusza...

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Magdalena Ząbek powiedziała, że policja również nie otrzymała zgłoszenia o dewastacji starego cmentarza żydowskiego.


W środę media izraelskie, m.in. "Times of Israel" i "Jerusalem Post" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał "Jerusalem Post" "w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście". "Times of Israel" powołuje się podając te informacje na Jewish Telegraphic Agency.

W Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu" - czytamy w "Jerusalem Post". "Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem" - dodano.