Fala antysemickich ataków we Francji. Te dane nie pozostawiają już żadnych złudzeń!

zdjęcie ilustracyjne / Ella87; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych statystyk jednoznacznie wynika, że to właśnie Francja jest krajem, gdzie coraz częściej dochodzi do ataków na społeczność żydowską. W minionym roku miało miejsce ponad 500 ataków na Żydów – wynika z ujawnionych w ubiegłym tygodniu rządowych danych. Taki stan rzeczy oznacza niemal 74-procentowy wzrost w stosunku do 2017 r. We Francji żyje bowiem ok. 550 tys. osób deklarujących pochodzenie żydowskie.

Sporym echem odbiły się ataki na myśliciela Alaina Finkielkrauta, do których doszło podczas protestów tzw. żółtych kamizelek. Jak się okazuje, nie był to jedyny incydent tego rodzaju.

W Paryżu na dwóch skrzynkach pocztowych, gdzie znajdował się wizerunek zmarłej w 2017 r. niezwykle popularnej polityk, byłej więźniarki Auschwitz, byłej minister zdrowia, eurodeputowanej, pierwszej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Simone Veil, ktoś dorysował swastyki. Na jednym ze sklepów sieci Bagelstein umieszczono zaś napis „Jude” w języku niemieckim.

Na przedmieściach Paryża nieznani sprawcy ścięli drzewo zasadzone dla uczczenia żydowskiego chłopca Ilana Halimi, zamordowanego w Sainte-Genevieve-des-Bois w 2006 roku przez muzułmański gang. Drzewo zostało zniszczone na dwa dni przed uroczystością rocznicową.

Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek na cmentarzu żydowskim w Quatzenheim w departamencie Dolny Ren w regionie Grand Est na północnym wschodzie Francji sprofanowano niemal 100 grobów, co wywołało wstrząs w kręgach politycznych i w mediach.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się we wtorek do Quatzenheim. W swym wystąpieniu podkreślił determinację w walce z antysemityzmem zapewniając, że państwo będzie reagować na takie czyny.

Będziemy podejmować środki, będziemy ustanawiać prawa i będziemy karać. Ci, którzy to zrobili, nie są warci Republiki i ona ich ukarze.

– podkreślił Macron.

W związku z nasileniem fali agresji, ponad 20 tys. osób zebrało się na Placu Republiki w Paryżu, by zaprotestować przeciwko fali antysemickich ataków, których sceną była w ostatnich tygodniach Francja. Marsze i wiece odbyły się też w innych miastach Francji: Strasburgu, Lille, Tuluzie i Marsylii. Uczestnictwo w wiecach i marszach zadeklarowało 14 partii politycznych, od skrajnej prawicy po populistyczną lewicę, włącznie z centrową formacją prezydenta LREM.

Demonstranci zgromadzeni na Placu Republiki w Paryżu trzymali transparenty z napisami „#dosyć”, „Żydzi atakowani = Republika w niebezpieczeństwie!”, „Nie dla banalizowania nienawiści!”. Wśród nich byli francuscy politycy, w tym - byli prezydenci: Francois Hollande i Nicolas Sarkozy, a także ludzie kultury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód rozbił się na drzewie

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Kierowca bmw zginął na miejscu w wyniku uderzenia samochodem w drzewo na Rondzie Insurekcji Kościuszkowskiej w Łodzi - poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak. Dwoje pasażerów auta trafiło do szpitala.

Do wypadku doszło dziś po godz. 16 na Rondzie Insurekcji Kościuszkowskiej, czyli na skrzyżowaniu ul. Paderewskiego, ul. Kilińskiego i ul. Broniewskiego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący bmw, jadąc ul. Broniewskiego w stronę ul. Kilińskiego nagle zjechał z trasy i uderzył w drzewo. W wyniku odniesionych obrażeń kierowca poniósł śmierć na miejscu. Dwoje pasażerów auta trafiło do szpitala.

Policja wyjaśnia jeszcze dokładne okoliczności wypadku. Jego przyczyną mogło być niedostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.

Na miejscu pracują m.in. cztery zastępy straży pożarnej oraz inne służby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts