„Izrael nie potrzebuje już sojusznika w UE?” – pyta Saryusz-Wolski. I przypomina pewne fakty

Jacek Saryusz-Wolski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Izrael jest na cenzurowanym w Unii Europejskiej od lat. Bronienie go, co robiła Polska, było trudne, niewdzięczne i kosztowne. Wydaje się, że Izrael poszukuje i potrzebuje sojuszników w Unii. Czy taki sojusznik jak Polska jest mu niepotrzebny? – zastanawiał się europoseł Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Polskiego Radia 24.

Nie milkną echa skandalicznego komentarza izraelskiego ministra spraw zagranicznych, który oskarżył Polaków o antysemityzm. Z wielu stron napłynęły wyrazy oburzenia.

Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Michałem Rachoniem mówił, że „Izrael jest w Unii Europejskiej na cenzurowanym od lat”.

„Odkąd ja pamiętam w Parlamencie Europejskim – uproszczę, zawsze większość propalestyńska krytykowała Izrael i był broniony Izrael przez mniejszość proizraelską, która uważała, że Izraelowi i Żydom, którzy przeżyli taką wielką tragedię historyczną należy się miejsce na ziemi, i to miejsce bezpieczne w ich kraju. Bronienie Izraela, co robiła Polska i jeszcze parę innych krajów czy nurtów politycznych było trudne, niewdzięczne i kosztowne"

– stwierdził europoseł.

Ocenił, że nadal pomimo werbalnych zapewnień, że nie należy bojkotować Izraela, „były propozycje, żeby zawiesić umowę stowarzyszeniową, bojkotować produkty, nie ratyfikować różnego rodzaju umów o współpracy”.

Przypomnę, że Izrael jest związany z Unią Europejską umową stowarzyszeniową, taką jak kiedyś miała Polska będąc „w przedpokoju do Unii Europejskiej” i jest ściśle związana różnymi więzami. Krótko mówiąc były podejmowane próby, które czasami się powodziły, czasami nie, by stosować sankcje, czy bojkoty wobec Izraela za jego działania wobec Palestyńczyków.

 – zaznaczył rozmówca Michała Rachonia.

Według europosła panuje w Unii od dawna przekonanie, że Izrael poszukuje i potrzebuje sojuszników we wspólnocie.

I teraz pytanie, czy stwierdził Izrael, że sojusznik jakim jest Polska jest im niepotrzebny? Stawiam tu trzy znaki zapytania do refleksji

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie tylko mówić, ale być chrześcijaninem

Papież Franciszek / Di Alfredo Borba - Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34671623

  

Papież Franciszek przestrzegał dziś przed życiem w obłudzie. - Dobrze jest określać się jako chrześcijanin, ale "trzeba przede wszystkim być chrześcijaninem w konkretnych sytuacjach, głosząc Ewangelię, która jest miłością do Boga i braci" - mówił.

W czasie spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Franciszek tłumaczył wiernym, że słowa Jezusa "rozbijają łatwe złudzenia tych, którzy sądzą, że można połączyć życie chrześcijańskie ze światowością, życie chrześcijańskie z kompromisami wszelkiego rodzaju, praktyki religijne z postawą przeciwko bliźniemu".

Jak zaznaczył, "niektórzy myślą, że mogą połączyć prawdziwą religijność z przesądami".

Ilu tak zwanych chrześcijan chodzi do wróżbitów, by czytali im z ręki. To są przesądy, to nie ma nic wspólnego z Bogiem. Chodzi o to, aby nie żyć w sposób obłudny, lecz być gotowym zapłacić cenę za wybory zgodne" z Ewangelią

- zauważył papież.

Apelował do wiernych o służenie bliźnim w potrzebie. Mówił, że wiele wspólnot podczas lata opiekuje się chorymi, ubogimi, osobami niepełnosprawnymi.

"Aby żyć zgodnie z duchem Ewangelii, trzeba, aby w obliczu nowych potrzeb pojawiających się na świecie byli uczniowie Chrystusa, którzy umieją odpowiedzieć nowymi inicjatywami miłosierdzia" - wyjaśnił.

"Świadectwo Ewangelii wypala każdą formę partykularyzmu i otwiera miłość do wszystkich, w pierwszej kolejności najuboższych i wykluczonych" - powiedział Franciszek.

Papież pozdrowił też polskich wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl