„Izrael nie potrzebuje już sojusznika w UE?” – pyta Saryusz-Wolski. I przypomina pewne fakty

Jacek Saryusz-Wolski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Izrael jest na cenzurowanym w Unii Europejskiej od lat. Bronienie go, co robiła Polska, było trudne, niewdzięczne i kosztowne. Wydaje się, że Izrael poszukuje i potrzebuje sojuszników w Unii. Czy taki sojusznik jak Polska jest mu niepotrzebny? – zastanawiał się europoseł Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Polskiego Radia 24.

Nie milkną echa skandalicznego komentarza izraelskiego ministra spraw zagranicznych, który oskarżył Polaków o antysemityzm. Z wielu stron napłynęły wyrazy oburzenia.

Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Michałem Rachoniem mówił, że „Izrael jest w Unii Europejskiej na cenzurowanym od lat”.

„Odkąd ja pamiętam w Parlamencie Europejskim – uproszczę, zawsze większość propalestyńska krytykowała Izrael i był broniony Izrael przez mniejszość proizraelską, która uważała, że Izraelowi i Żydom, którzy przeżyli taką wielką tragedię historyczną należy się miejsce na ziemi, i to miejsce bezpieczne w ich kraju. Bronienie Izraela, co robiła Polska i jeszcze parę innych krajów czy nurtów politycznych było trudne, niewdzięczne i kosztowne"

– stwierdził europoseł.

Ocenił, że nadal pomimo werbalnych zapewnień, że nie należy bojkotować Izraela, „były propozycje, żeby zawiesić umowę stowarzyszeniową, bojkotować produkty, nie ratyfikować różnego rodzaju umów o współpracy”.

Przypomnę, że Izrael jest związany z Unią Europejską umową stowarzyszeniową, taką jak kiedyś miała Polska będąc „w przedpokoju do Unii Europejskiej” i jest ściśle związana różnymi więzami. Krótko mówiąc były podejmowane próby, które czasami się powodziły, czasami nie, by stosować sankcje, czy bojkoty wobec Izraela za jego działania wobec Palestyńczyków.

 – zaznaczył rozmówca Michała Rachonia.

Według europosła panuje w Unii od dawna przekonanie, że Izrael poszukuje i potrzebuje sojuszników we wspólnocie.

I teraz pytanie, czy stwierdził Izrael, że sojusznik jakim jest Polska jest im niepotrzebny? Stawiam tu trzy znaki zapytania do refleksji

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do PE

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W Holandii dziś rozpoczęło się głosowanie w wyborach do PE. Antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD), które zdobyło zaledwie 2 proc. głosów w wyborach krajowych w 2017 r., może uzyskać 15 proc., tyle samo co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Socjaldemokratyczna Partia Pracy, z której wywodzi się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, może liczyć na około 13 proc.

Agencja Reutera zauważa, że 36-letni nacjonalista Thierry Baudet, który "szturmem wszedł do holenderskiej polityki, może sporo zyskać w wyborach europejskich".

Baudet uważa, że Holandia utraciła kontrolę nad granicami oraz suwerenność na rzecz UE i przeżywa egzystencjalny kryzys. Zajmuje antyimigracyjne stanowisko i wzywa do zachowania holenderskich wartości. Lider FvD jest zdania, że imigracja doprowadziła do upadku chrześcijańskiej europejskiej cywilizacji i chce, aby Holandia opuściła Unię Europejską.

W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD premiera Marka Ruttego.

Baudet skradł elektorat głównie antyimigracyjnej, antysystemowej, antymuzułmańskiej i antyunijnej Partii na rzecz Wolności (PVV) swego rywala Geerta Wildersa, eurosceptyka najbardziej znanego z kampanii przeciwko islamowi - wskazuje Reuters. Ugrupowanie to może liczyć na ok. 5 proc. poparcia.

Jeśli holenderskie sondaże okażą się dokładne, Forum Demokratyczne może zdobyć pięć z obecnych 26 holenderskich miejsc w liczącym 751 miejsc Parlamencie Europejskim.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.

Pierwszy punkt wyborczy został otwarty na lotnisku w Amsterdamie o godz. 5 rano. Lokale zostaną zamknięte o godz. 21.

W czwartek wybory odbywają się jeszcze w Wielkiej Brytanii. W piątek do urn wyborczych pójdą mieszkańcy Irlandii i Czech, a w sobotę Łotwy, Malty i Słowacji. W pozostałych krajach UE wybory odbędą się w niedzielę 26 maja. W całej UE prawo głosu ma 426 mln osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl