Nowe sankcje będą szokiem dla Rosji

zdjęcie ilustracyjne / apreklama CC0

  

Były długoletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin powiedział dziś, że gospodarka tego kraju adaptowała się do obecnych sankcji, ale wszelkie nowe sankcje mogą skutkować dla niej nowym szokiem, a dla biznesu - koniecznością adaptacji na nowo.

Kudrin, który obecnie jest szefem Izby Obrachunkowej (odpowiednika polskiego NIK) powiedział, że działalność biznesowa wyróżnia się tym, że szuka nowych dróg podejmowania decyzji.

Z tego powodu, rzeczywiście, adaptowaliśmy się do nowych sankcji, ale niestety, wszelkie nowe sankcje wywołają nowe szoki i konieczność nowej adaptacji. I mogą być one ostrzejsze niż to, co jest teraz

- ocenił.

Były minister powiedział także, że Rosja „traci z powodu sankcji”, a jednocześnie ocenił, że „gospodarka jakby wchłonęła” dotychczasowe ograniczenia. Niemniej krajowi trudniej jest osiągać wyznaczone zadania.

Wcześniej dziś media opublikowały ocenę ministerstwa gospodarki Rosji, które oszacowało, iż Rosja straciła w 2018 roku ok. 6,3 mld USD na sankcjach i ograniczeniach handlowych nałożonych na nią przez inne kraje. Największe straty - 2,4 mld USD - spowodowały ograniczenia nałożone przez UE. Koszt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone ministerstwo gospodarki oszacowało na 1,2 mld USD.

Sankcje wobec Rosji Unia Europejska nałożyła w 2014 roku w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. W odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE. W ostatnich dniach media w Rosji podały, że Federalna Służba Celna (FTS) zaproponowała rozszerzenie tego embarga o kolejne produkty, m.in. oliwki, soki i dżemy czy konserwy mięsne i rybne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przełomowy sondaż w bastionie Platformy. Andrzej Duda w górę - Kidawa-Błońska traci

Andrzej Duda / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Na lokalnym portalu opublikowano sondaż obrazujący poparcie w nadchodzących wyborach prezydenckich w województwie zachodniopomorskim. Według badania przeprowadzonego przez Grupę Polska Press, Andrzej Duda wygrywa ze wszystkimi kontrkandydatami, jednak zastanawiająca jest zmiana trendu właśnie w tym regionie.

Podobne preferencje wyborców pokazują wszystkie publikowane dotychczas sondaże w skali całego kraju, ale sondaż opublikowany na portalu gk24.pl dotyczy jedynie województwa zachodniopomorskiego, które  uważane było za bastion Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

Badanie wskazało, że urzędujący prezydent mógłby liczyć na 34.50% głosów, a najpoważniejsza kontrkandydatka Małgorzata Kidawa-Błońska na 27.00%. Robert Biedroń cieszy się stosunkowo wysokim poparciem 13.90%, zaś Szymon Hołownia 11.30%. Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak – odpowiednio 7.10% i 6.20%.


Jak komentuje politolog dr hab. Piotr Chrobak, cytowany przez portal gk24.pl, „zwycięstwo Andrzeja Dudy na Pomorzu Zachodnim pokazuje, że PiS coraz mocniej wkracza na obszar dawnego bastionu PO”.

- Także wyniki pozostałych kandydatów opozycji świadczą, że Małgorzata Kidawa-Błońska traci na ich rzecz. Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w zachodniopomorskim dobre wyniki uzyskały komitety Lewicy oraz PSL, co w połączeniu z bardzo dobrym rezultatem PiS-u, powinno dać PO do myślenia

- ocenił Piotr Chrobak.

Przełomowe dane płynące z sondażu komentowali podobnie internauci, wskazując na widoczną zmianę preferencji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, gk.24.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts