Sąd przyznał rację komisji weryfikacyjnej. Skargi warszawskiego ratusza odrzucone!

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/succo CC0

  

"Komisja Weryfikacyjna wygrała właśnie pierwszą, historyczną sprawę z ratuszem i beneficjentami w WSA - dotyczącą merytorycznej decyzji Komisji ws. nieruchomości przy Łochowskiej" - poinformował na Twitterze przewodniczący komisji Patryk Jaki. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że komisja prawidłowo wskazała, iż decyzja o zwrocie nieruchomości została wydana na osobę zmarłą, dlatego jest nieważna.

Przewodnicząca składu orzekającego sędzia Małgorzata Boniecka-Płaczkowska w uzasadnieniu podkreśliła, że skierowanie decyzji wobec osoby nieżyjącej było jedyną przesłanką dla komisji weryfikacyjnej, którą wystarczyło użyć.

Zaznaczyła, że badanie pozostałych wątków tej sprawy nie miało znaczenia dla generalnej decyzji w tej sprawie.

Sędzia zwróciła też uwagę na skargę wniesioną przez miasto - Warszawę do uzasadnienia sporządzonego przez komisję.

Według sądu miasto uczestnicząc w postępowaniu przed komisją ma prawo do zaskarżania jej decyzji, również jako władający nieruchomościami, których stan prawny ta komisja bada. "Strona ma prawo zaskarżenia decyzji - tego, co się jej w tej decyzji nie podoba" - uzasadniała przewodnicząca.

Według Bonieckiej-Płaczkowskiej nie można jednak orzec nieważności decyzji w części dotyczącej uzasadnienia, jeśli nie ma przesłanek merytorycznych do uchylenia jej meritum - tłumaczyła.

Co do podstawowej decyzji wyjaśniała, że prawa przynależne są osobie żyjącej - od narodzin do śmierci - i samo wydanie decyzji z dekretu Bieruta dla osoby nieżyjącej "zawsze narusza prawo - czy organ wiedział, czy nie wiedział o tym fakcie".

Tylko ta część wystarczyła, by zdecydować w tej sprawie; badanie pozostałych przesłanek była niepotrzebna. "Tylko to wystarczyło, by wycofać decyzję z obiegu" - uzasadniała sędzia.

Strony mają siedem dni na wniesienie o pisemne uzasadnienie i ewentualne zaskarżenie wyroku WSA w Warszawie.

Sąd zdecydował też o odroczeniu trzech wtorkowych rozpraw, do których akces jako strona zgłosiło stowarzyszenie Jana Śpiewaka Wolne Miasto Warszawa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzy rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie

/ Ambasada USA w Bagdadzie / By United States Department of State - http://diplomacy.state.gov/discoverdiplomacy/explorer/places/170159.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30720260

  

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - podały irackie źródła policyjne.

Jak pisze agencja Reuters źródła podały, że rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA.

Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP.

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak nie spowodował wówczas ofiar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts