Uroczyste obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował 4 stycznia koncertem w Wiśle, ale różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne zaplanowano na cały rok. To forma uczczenia pamięci Stanisława Hadyny oraz wyraz wielkiego uznania za całokształt twórczości, bezcenny wkład w utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej w zakresie tradycyjnej muzyki ludowej.

Wśród najważniejszych wydarzeń Roku Hadyny znajdą się koncerty, np. w Trzyńcu na Zaolziu (25 maja), w wiślańskim amfiteatrze jego imienia (30 sierpnia) czy – koncert kameralny z zaproszonymi gośćmi – w Koszęcinie (24 września). Duże, galowe koncerty odbędą się z końcem czerwca („Cietrzewi-sko”, „Święto Śląska”), 2–8 września (Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny) oraz w 100. rocznicę urodzin Hadyny 25 września.

Twórczość Hadyny zostanie też mocno wyeksponowana podczas tegorocznej XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych (w związku z obchodzonym 100-leciem wybuchu powstań śląskich).

W Roku Stanisława Hadyny zaplanowano również wiele wystaw, konferencje naukowe, reedycję filmu biograficznego o patronie pt. „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. W koszęcińskim pałacu na ukończeniu są prace nad Salą Pamięci Profesora, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym siedzibę zespołu Śląsk. Odbędą się też specjalne koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W multimedialnej formie lekcji hadynowskiej artyści zespołu Śląsk przypomną najmłodszej publiczności, kim był i co po sobie zostawił założyciel zespołu. Powstaje również specjalna książeczka – opowieść o Hadynie w formie przystępnej dla dzieci.

Zespół Śląsk w tym roku wpisze się także w obchody jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki oraz w 100. rocznicę wybuchu powstań śląskich. Ponadto artyści mają zaplanowane liczne koncerty, kanadyjsko--amerykańską trasę koncertową (w grudniu) czy premierę widowiska z udziałem artystów baletu do muzyki Wojciecha Kilara pt. „Exodus” (w kwietniu).