Stulecie Sejmu RP na znaczkach Poczty Polskiej

Znaczek z portretem marszałka Trąmpczyńskiego / sejm.gov.pl, poczta-polska.pl

  

Poczta Polska we współpracy z Kancelarią Sejmu wydała okolicznościowy znaczek z okazji setnej rocznicy Sejmu Ustawodawczego. Znaczek został zaprojektowany przez Jana Konarzewskiego w oparciu o portret Marszałka Trąmpczyńskiego pędzla Antoniego Cygana. Obraz jest częścią kolekcji obrazów Marszałków Sejmu II RP odsłoniętej przez Marszałka Kuchcińskiego w Sejmie w dniu 9 listopada 2018 r.

Podczas uroczystości prezentacji znaczka w Sejmie zostanie wyeksponowana tablica przedstawiająca kolekcję znaczków emisji „Sejm 1919 roku” wydaną 100 lat temu dla podkreślenia pierwszych obrad Sejmu w Niepodległej Polsce. Znalazły się tam wówczas znaczki z wizerunkami Orła Białego oraz znaczki przedstawiające Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W kolekcji nie mogło zabraknąć również znaczka przedstawiającego Marszałka pierwszego Sejmu w wolnej Rzeczypospolitej – Wojciecha Trąmpczyńskiego.

Poczta Polska wyemitowała także okolicznościowe znaczki z okazji 100. rocznicy powstania Najwyższej Izby Kontroli, archiwów państwowych, Polskiego Czerwonego Krzyża, ordynariatu polowego oraz służby więziennej.

Poczta Polska konsekwentnie upamiętnia na swoich znaczkach pocztowych bohaterów narodowych oraz najważniejsze wydarzenia historyczne. W ubiegłym roku świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, który przypomniał też, że odbudowujące się po 123 latach zaborów państwo polskie musiało stworzyć nowe instytucje, dzięki którym mogło funkcjonować.

Poza Sejmem Ustawodawczym, który zajął się przygotowaniem i przyjęciem fundamentów państwa, powołano także Najwyższą Izbę Kontroli, archiwa państwowe, służbę więzienną, Polski Czerwony Krzyż oraz ordynariat polowy. Poczta Polska będąca jedną z najstarszych instytucji polskich aktywnie włącza się w działania mające upamiętnić najważniejsze dla naszego kraju wydarzenia.

– podkreślił Włodek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl, poczta-polska.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie korekta programu "Za życiem"

Zdjęcie ilustracyjne / www.gov.pl

  

Pewne rozwiązania w programie "Za życiem" należy zaktualizować; zmiany dotyczyć będą m.in. opieki wytchnieniowej - podkreśla w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceszef MRPiPS przypomniał, że od 2017 do 2021 roku na realizację programu "Za życiem" przeznaczono 3,1 mld zł. Wskazał jednak, że praktyka pokazała, że pewne rozwiązania należy zaktualizować.

"Przygotowujemy propozycje w tym zakresie. Będą one dotyczyć np. opieki wytchnieniowej. Chcemy ją poszerzyć, na co pozwoli finansowanie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zamierzamy zorganizować miejsca, w których opiekunowie będą mogli umieścić na określony czas niepełnosprawnego członka rodziny, którym na co dzień się zajmują"

- powiedział wiceminister w rozmowie z gazetą.

Zapewnił, że takie miejsca będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a opiekę będzie sprawować wykwalifikowana kadra.

"Wszystko to, by opiekunowie mogli odpocząć, mając świadomość tego, że ich dziecko jest bezpieczne" - dodał Michałkiewicz.

Przyznał, że mimo podniesienia od listopada ub.r. o 100 zł kwoty zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych (z 520 zł), to jest ona bardzo niska.

"Zdajemy sobie sprawę, że kwota tego świadczenia jest zbyt niska. Zastanawiamy się, jak w aktualnej sytuacji najlepiej pomóc tym osobom"

- dodał wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl