"Wierzę w międzynarodowe śledztwo"

Marta Kaczyńska, która wzięła dziś w Parlamencie Europejskim udział w wysłuchaniu nt. katastrofy smoleńskiej, powiedziała nam, że wierzy w powstanie międzynarodowej komisji ws.

Marta Kaczyńska, która wzięła dziś w Parlamencie Europejskim udział w wysłuchaniu nt. katastrofy smoleńskiej, powiedziała nam, że wierzy w powstanie międzynarodowej komisji ws. tragedii 10 kwietnia 2010 r.

"Wierzę, że gdy zmieni się prezydent USA, to taka międzynarodowa komisja powstanie. Nawet po zbrodni katyńskiej trzeba było poczekać kilka lat na powstanie takiej komisji, to i pewnie tej smoleńskiej się doczekamy. Absolutnie nie wierzę, że obecny rząd i urzędnicy są w stanie cokolwiek w tej sprawie zrobić" - powiedziała córka pary prezydenckiej.

Marta Kaczyńska podczas dzisiejszego wysłuchania opisała błędy i manipulacje komisji Jerzego Millera, prokuratury oraz polskiego akredytowanego przy MAK Edmunda Klicha. Wspomniała też o szkalujących polską załogę wypowiedziach Bronisława Komorowskiego oraz o kłamstwach Ewy Kopacz w sprawie zabezpieczenia terenu i sekcji zwłok ofiar katastrofy. - Apeluję o podjęcie działań prowadzących do powołania międzynarodowej komisji ws. katastrofy smoleńskiej. Zwracam się do Państwa jako córka moich śp. rodziców, a także jako obywatelka Polski i Europy - zakończyła Marta Kaczyńska.

"Jest dużo pytań w sprawie katastrofy smoleńskiej. Doskonale rozumiem potrzebę rodzin, by odkryć, co naprawdę się stało. Śledztwo było w sposób oczywisty nieodpowiednie, są dowody na to, że rosyjskie władze ukrywały kluczowe informacje" - mówił po wysłuchaniu Brytyjczyk Martin Callanan, szef konserwatywnej frakcji EKR. 

Inny Brytyjczyk z frakcji EKR Charles Tannock powiedział, że był pod wrażeniem przedstawionej podczas wysłuchania symulacji. "Nie jestem ekspertem lotniczym, ale symulacja naukowca robiła bardzo profesjonalne wrażenie. (...) Są ewidentne błędy we wnioskach Rosjan, które budzą wiele wątpliwości i obawiam się, że mogą torować drogę teoriom spiskowym" - powiedział Tannock dziennikarzom.

Jego zdaniem demokratycznie wybrany Parlamentu Europejskiego może zająć się tą kwestią i doprowadzić do międzynarodowego śledztwa. "To jest międzynarodowa sprawa i powinien być powołany komitet do międzynarodowego śledztwa, jeśli nie zdecyduje o tym ani polski rząd, ani Rosjanie" - podsumował Tannock.

Więcej na ten temat w czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
 

 Źródło:

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo