Duchowa pamiątka I Rzeczypospolitej

Szkic parku Branickich autorstwa Pierre Ricaud de Tirregaille z widokiem na pałac – rycina z 1752 roku

  

Polska może być krajem nowoczesnym, ale jednocześnie powinniśmy zachować pamiątki przeszłości - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas sympozjum o pomnikach niepodległości, które odbyło się w poniedziałek w Białymstoku. Gawin mówiła też m.in., że Podlaskie jest regionem bogatym w zabytki, zwłaszcza jeśli chodzi o architekturę drewnianą.

Polska może być nowoczesnym krajem, bardzo nowoczesnym, ale jednocześnie powinniśmy zachować pamiątki przeszłości. Te właśnie zabytki, te drewniane, które może dzisiaj nie wyglądają ładnie, które wydaje się, że powinny przeminąć razem z czasami, w których je budowano, uważam, że powinny zostać. Więc bardzo liczę na to, że właściciele, zarządcy tych obiektów będą składali wnioski (o dotacje na renowacje).

– apelowała minister. Przypomniała, że koniecznym warunkiem do złożenia wniosku jest wpis danego obiektu do rejestru zabytków.

fot. wuoz.bialystok.pl

W jej ocenie, województwo podlaskie jest regionem, gdzie „zachowały się autentyczne praktyki współżycia ludzi różnych kultur, religii. Słowem, tutaj na Podlasiu pozostała taka materialna i duchowa pamiątka I Rzeczypospolitej”.

Część wykładowa sympozjum poświęcona była kościołowi Św. Rocha w Białymstoku, który został zbudowany jako wotum za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Od grudnia 2018 r. kościół ma tytuł pomnika historii nadany mu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przypomniał, że budowa kościoła nie zaczęła się od razu, gdy powstała idea wzniesienia go jako wotum , ale było to spowodowane tym, że były wtedy trudne warunki ekonomiczne. Abp Wojda podkreślił, że na Podlasiu jest wiele kościołów-zabytków.

Chcemy o nie dbać, chcemy też współpracować z urzędem zabytków, konserwatorem zabytków, żeby to, co pozostało po nas, po pokoleniach przeszłych, żeby to pozostało też dla pokoleń przyszłych, żeby to zostało uchronione od zniszczeń.

– mówił duchowny.

Pomniki Historii ustanawiane są od 25 lat. W województwie podlaskim ten tytuł noszą już Kanał Augustowski, meczety w Bohonikach i Kruszynianach. Podlaski Konserwator Zabytków chce, aby na tę listę w przyszłości trafił Tykocin wraz ze znajdującym się tam kościołem i synagogą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, wuoz.bialystok.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wszedł do cudzego domu i... zaniemówił

zdjęcie ilustracyjne / Free-Photos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Plan był prosty - w czasie, gdy 40-letnia kobieta stała na czatach, jej 48-letni partner miał wykorzystać otwarte drzwi tarasu i wejść do jednego z domów na osiedlu Działki w Chełmie. Niedoszły złodziej musiał mieć nietęgą minę, gdy w środku natknął się na... niczego nie podejrzewających domowników.

Z relacji pokrzywdzonych, którzy całą sprawę zgłosili natychmiast policji wynikało, że do ich salonu przez otwarte drzwi tarasowe wszedł nieznajomy mężczyzna.

Był w towarzystwie kobiety, która pozostała na zewnątrz. Jak się dowiedzieliśmy, niedoszły złodziej był tak zaskoczony widokiem domowników, że nie potrafił w żaden sposób wytłumaczyć swojej obecności w ich domu.

Po chwili, jakby nigdy nic, wyszedł tą samą drogą, którą próbował się włamać i wraz z towarzyszką uciekł.

Funkcjonariusze zaraz po zgłoszeniu zatrzymali nieopodal tego miejsca odpowiadające rysopisowi osoby. Okazało się, że to 40-letnia kobieta i 48-letni mężczyzna, oboje mieszkańcy Chełma. Z ich udziałem wykonywane są dalsze czynności procesowe. Kradzież zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat 5.
- relacjonuje policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl