Sztabowa Kwisa u pancerniaków

W ostatnich dniach w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej odbywał się trening sztabowy pod kryptonimem Kwisa-19. Był to czas wytężonej pracy umysłowej zwłaszcza dla dowództwa i sztabu pancernej brygady.

mat. 10. BKPanc. / http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/2_4517.html

Stanowisko Dowodzenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej zostało rozwinięte w oparciu o teren pasa ćwiczeń taktycznych świętoszowskiego poligonu. Zorganizował je oraz zabezpieczał batalion dowodzenia świętoszowskiej brygady. Do zadań żołnierzy z tego pododdziału należało między innymi: rozwinięcie Stanowiska Dowodzenia i przygotowanie miejsc pracy dla organu dowodzenia, rozwinięcie systemu łączności oraz zabezpieczenie łączności dowódcy z podległymi mu dowódcami pododdziałów. To także zapewnienie ochrony i obrony Stanowiska Dowodzenia zgodnie z wytycznymi określonymi przez szefa sztabu - podaje oficjalny portal 10. BKPanc. 

Podczas, gdy żołnierze batalionu dowodzenia dbali o to, żeby na Stanowisku Dowodzenia wszystko było w porządku, obsada była gotowa do wykonywania zadań. Trening sztabowy pod kryptonimem Kwisa-19 stanowił jeden z etapów przygotowania do ćwiczeń, które czekają kawalerzystów ze Świętoszowa w kolejnym kwartale 2019 roku, w do tym ćwiczenia Dragon-19. Jest to więc wstęp do najważniejszych wyzwań kolejnych miesięcy, stanowiący jednocześnie doskonałą okazję do szkolenia i zwiększenia efektywności dowództwa i sztabu w realizacji procesu planowania działań - czytamy. 

Komórki sztabu brygady podczas odbywającego się treningu doskonaliły się w planowaniu i wypracowywaniu danych do wsparcia decyzji dowódcy. Finalnym dokumentem, jaki został wypracowany w drugim dniu trwania treningu był rozkaz dowódcy brygady do przemieszczenia się pododdziałów w nakazanym czasie i do określonego rejonu. Wymagało to niezbędnej wiedzy oraz współpracy, która przełożyła się na poprawną realizację wszystkich faz, etapów oraz czynności procesu dowodzenia. Podczas następujących po sobie kolejnych odpraw przestawiane były opracowywane części składowe, które finalnie przyczyniły się do wygłoszenia zamiaru przez dowódcę - informuje świętoszowska brygada.

Oprócz obsady Stanowiska Dowodzenia brygady swoje umiejętności doskonaliły także Stanowiska Dowodzenia poszczególnych pododdziałów. Bataliony i dywizjony wchodzące w skład struktury pancernej brygady skupiły się na realizacji procesu dowodzenia, jaki jest wymagany na danym szczeblu.

 

Źródło: 10. BKPanc.

#pancerniacy #manewry #trening sztabowy

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo