Zakończyły się manewry AMAN-19 z udziałem polskich marynarzy

/ DG RSZ

  

W Karachi w Pakistanie oraz na Morzu Arabskim odbyło się międzynarodowe ćwiczenie morskie pk. AMAN 19. Manewry odbywają się od 2007 r. w cyklu dwuletnim, gromadząc za każdym razem coraz więcej uczestników. Tegoroczne ćwiczenie odbywało się pod hasłem "Together for peace" i było już jego szóstą edycją, w której uczestniczyło 27 okrętów, 21 samolotów i śmigłowców, pododdziały sił specjalnych, pododdziały brzegowe oraz obserwatorzy, łącznie z 45 państw - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Celem ćwiczenia było doskonalenie procedur oraz współpracy w zapobieganiu zagrożeniom asymetrycznym jak również doskonalenie taktyk i technik zwalczania zagrożeń konwencjonalnych na morzu. Marynarka Wojenna RP skierowała do udziału w ćwiczeniu grupę nurków minerów (GNM) 12. dywizjonu trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz obserwatorów z inspektoratu MW DG RSZ. Ćwiczenie podzielone było na fazę portową i morską - czytamy.

W ramach fazy portowej przeprowadzono m.in pokaz działań antyterrorystycznych sił specjalnych, paradę orkiestr wojskowych oraz połączono ją z odbywającą się w tym samym czasie w Karachi ósmą Międzynarodową Konferencją Morską nt. "Global geopolitics in transistion; rethinking maritime dynamics in the Indian Ocean region". Faza morska odbywała się w północnej części Morza Arabskiego gdzie okręty realizowały zadania m.in zwalczania celów nawodnych, poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych, uzupełniania zapasów na morzu, zatrzymania i przeszukania statku, oraz działania antypirackie. Podsumowaniem całego ćwiczenia była parada morska i lotnicza - podaje DG RSZ.

Grupa nurków minerów uczestniczyła w przedsięwzięciach organizowanych przez pakistańskie siły specjalne w Bazie Special Service Group Navy (SSGN) IQBAL, których celem była wymiana doświadczeń z zakresu technik i procedur zwalczania zagrożeń terrorystycznych z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) na lądzie i w środowisku morskim. W grupie EOD wraz z żołnierzami z Polski i Pakistanu ćwiczyli przedstawiciele Indonezji, Turcji, Włoch, Nigerii, Sri Lanki oraz Malezji. W ramach warsztatów roboczych operatorów sił specjalnych oraz techników EOD dyskutowano nt. operacji antypirackiej SSGN na Morzu Arabskim oraz nowych technologii i technik stosowanych do nieszczenienie obiektów IED w środowisku morskim - informuje Dowództwo Generalne RSZ.

Nurkowie z GNM przeprowadzili zajęcia pokazowe nt.: niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pod wodą przy użyciu systemu Vulcan i Pluton; prac nurkowych, poszukiwania i rekonesansu przedmiotów niebezpiecznych oraz zajęcia na poligonie minerskim z technik użycia ładunków wybuchowych do niszczenia niewybuchów w środowisku lądowym. W ramach doskonalenia umiejętności strzeleckich nurkowie z GNM mieli okazję przeprowadzić, pod okiem instruktorów, strzelanie broni używanej przez pakistańskie siły zbrojne - czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirusa w Polsce nie ma ale... mamy epidemię niepokoju. "To prawdziwy problem"

/ RyanMcGuire

  

Ośmioro dzieci z podejrzeniom koronawirusa zostało do tej pory przyjętych do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu. U pięciorga z nich stwierdzono wirus grypy, dwoje już zostało wypisanych do domu. Nie mamy żadnego przypadku koronawirusa. Mamy za to epidemię niepokoju, która stworzyła prawdziwy problem – powiedział szef tej kliniki prof. Leszek Szenborn. Jak dodał, "rodzice są zdenerwowani i wymuszają działania na lekarzach, aby przyjmowali na oddział dzieci". - Może to doprowadzić do tego, że będzie problem z leczeniem ludzi naprawdę chorych - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/313308-socjolog-ujawnia-jak-nakreca-sie-mechanizm-paniki-na-co-nalezy-szczegolnie-uwazac]

Podczas konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu – największym na Dolnym Śląsku – władze lecznicy poinformowały, że ze względu na szczyt zachorowań na grypę, ale też na zagrożenie koronawirusem, zostały wstrzymane odwiedziny we wszystkich oddziałach tego szpitala. Wstrzymano też przyjęcia planowe w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych oraz w Klinikach Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

[polecam:https://niezalezna.pl/313294-szumowski-uspakaja-koronawirusa-w-polsce-nie-ma-dworczyk-jest-za-to-100-mln-zl-na-walke]

Kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Leszek Szenborn podkreślił, że w szpitalu nie ma przypadku koronawirusa.

"Mamy za to epidemię niepokoju, która stworzyła prawdziwy problem. Rodzice są zdenerwowani i wymuszają działania na lekarzach, aby przyjmowali na oddział dzieci. Może to doprowadzić do tego, że będzie problem z leczeniem ludzi naprawdę chorych"

– mówił profesor.

Lekarz dodał, że dotąd do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu przyjęto ośmioro dzieci z podejrzeniem koronawirusa. Wszyscy pacjenci przebywali wcześniej w północnych Włoszech i mieli objawy w postaci m.in. gorączki. "U pięciorga z tych pacjentów stwierdzono wirus grypy, dwoje już zostało wypisanych do domu" – powiedział prof. Szenborn.

Dodał, że choroba wywołana koronawirusem przebiega u dzieci lekko. "Wiemy to z doświadczeń chińskich, to głównie choroba osób dorosłych, a w szczególności w podeszłym wieku" – mówił profesor.

Lekarz podkreślił przy tym, że szpital jest przygotowany na przyjmowanie pacjentów zarażonych koronawirusem.

[polecam:https://niezalezna.pl/313311-bedzie-spotkanie-z-ministrami-zdrowia-krajow-ue-premier-koronawirus-to-problem-calej-europy]

Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. zanotowano 82,132 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2,801 tys. osób. Przypadki zachorowań zanotowano dotychczas, oprócz Chin, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji i w Austrii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts