Wygrała Eurowizję... plagiatem. Co teraz z piosenkarką z Izraela?

Netta / youtube.com/printscreen

  

Ubiegłoroczną edycję konkursu Eurowizji wygrała reprezentantka Izraela Netta Barzilai. Okazało się jednak, że wokalistka przy tworzeniu zwycięskiej piosenki pod tytułem "Toy", bardzo mocno zainspirowała się już istniejącym przebojem. Teraz będzie musiała podzielić się swoim sukcesem z Jackiem White'm - byłym wokalistą zespołu White Stripes.

Przebój piosenkarki z Izraela porwał publiczność na Eurowizji - nic dziwnego, ponieważ do złudzenia przypominał inny hitowy numer. W utworze "Toy" słychać dość mocną inspirację kawałkiem "Seven nation army" grupy White Stripes.

Sytuacja nie zakończyła się najlepiej dla zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Eurowizji - stwierdzono plagiat. W takim wypadku Netta Barzilai musiała dogadać się z byłym wokalistą White Stripes Jackiem White'm.

Jak podaje "The New York Times" artyści zawarli umowę, na mocy której Jack White został współautorem zwycięskiego utworu. Szczegóły umowy nie zostały jednak ujawnione, ponieważ zawierają klauzulę poufności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier wspomina wydarzenia z Wrocławia. Wskazuje, że były wstępem do Aksamitnej Rewolucji

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Wstępem do Aksamitnej Rewolucji był Przegląd Niezależnej Sztuki Czechosłowackiej, odbywający się we Wrocławiu w dniach 3 – 5 listopada 1989 roku. W wydarzeniach tych brał udział obecny premier polskiego rządu" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Wrocław stał się wówczas miejscem, gdzie czechosłowaccy twórcy mogli zaprezentować swoje prace – niestety, nie wszystkie, bowiem część z nich została zarekwirowana przez czechosłowacką straż graniczną przy wjeździe do Polski. Nie wpuszczono wówczas także aktorów z Brna, którzy mieli przygotowany spektakl do sztuki Havla pt. >>Audiencja<<"

- napisał premier.

"Brałem udział w tych wydarzeniach jako młody chłopak. Szczególnie zapamiętałem wspaniały koncert Karela Kryla w Teatrze Polskim. Widownia była pełna, sporo osób siedziało na podłodze lub stało. Czeski Artysta rozpoczął koncert od powitania: +Dobry wieczór po 20 latach+, po czym wybuchła wrzawa oklasków. Podobnie, jak po pierwszych taktach utworu >>Morituri te salutant<<. Później, podczas przerwy, bard powiedział: >>Miałem przygotowane długie przemówienie powitalne, ale nie mogłem, nie byłem w stanie tego wszystkiego powiedzieć. To był dla mnie szok, ale przyjemny szok po tych 20 latach, to była taka nagroda<<"

- dodał szef rządu.

Premier poinformował, że po odegraniu przez Jaroslava Hutkę piosenki "Namesti" ("Rynek") widownia w Teatrze wzniosła dwa palce w górę w znanym wszystkim znaku V - Victoria, Zwycięstwo. Później utwór ten stał się jedną ze sztandarowych pieśni Aksamitnej Rewolucji.

"Pamiętam też, jak publiczność skandowała po czesku >>svobodu, svobodu<<, czyli >>wolności<<. To były niezapomniane chwile"

- podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki napisał, że w Festiwalu nie mógł brać udziału m.in. Stanislav Devaty, który ukrywał się we Wrocławiu u Leszka Machnika i Jerzego Pietraszki (ps. >>Pedro<<, działacza Solidarności Walczącej). Czesi przebywający we Wrocławiu zamieszkali w prywatnych mieszkaniach, przygotowanych przez Wrocławian.

"Także przez nasze mieszkanie, przy ul. Kilińskiego, przewinęły się tłumy Czechów, którzy szukali dla siebie lokum lub chcieli dostać informacje o programie Przeglądu. Organizowaniem lokum dla nich zajmowali się m.in. moja siostra Ania, Jarek Broda, Alicja Grzymalska oraz inne osoby. Niekończące się rozmowy nocne, dyskusje, plany – to wszystko toczyło się w polsko-czeskim języku, na szczęście oba języki są słowiańskie, więc było łatwo się porozumiewać. Takie dyskusje były źródłem późniejszej współpracy m.in. w ramach Trójkąta Wyszehradzkiego"

- napisał premier.

Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej upamiętnili w niedzielę w Pradze 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Szef czeskiego rządu Andrej Babisz podkreślał rolę byłego prezydenta Vaclava Havla, a premier Mateusz Morawiecki mówił, że 30 lat temu kraje regionu wybrały "ścieżkę wolności".

[polecam:https://niezalezna.pl/297623-premier-morawiecki-w-pradze-30-lat-temu-kraje-naszego-regionu-wybraly-sciezke-wolnosci]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl