Uroczystości pożegnania Jana Olszewskiego rozpoczęły się w piątek rano, kiedy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z ciałem byłego prezydenta. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przy trumnie z ciałem Jana Olszewskiego czuwali między innymi dziennikarz TVP Michał Rachoń i redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

O godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odprawiona została msza żałobna w intencji zmarłego, podczas której wzruszającą homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha - prywatnie chrześniak śp. premiera.

"Są tacy, którzy o Ewangelii mówią, ale nią nie żyją. Są tacy, którzy o Ewangelii nie mówią, ale nią żyją. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Są tacy, którym stanowiska dodają znaczenia, są tacy, który dodają znaczenia stanowisku. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich"

- mówił biskup.

Po mszy świętej z Kancelarii Premiera wyruszył kondukt z trumną z ciałem Jana Olszewskiego, który odprowadził byłego premiera do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Podczas wyniesienia trumny z budynku KPRM obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz rodzina zmarłego.

Trumnę przykrytą biało-czerwoną flagą z gmachu kancelarii premiera wynieśli żołnierze. Została umieszczona na wojskowej lawecie, następnie kondukt ruszył Alejami Ujazdowskimi w stronę Nowego Światu. O godzinie 22.00 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście rozpoczyna się czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego.

Konduktowi towarzyszył szwadron kawalerii Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa. Byłemu premierowi w kondukcie towarzyszyli licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.