105. urodziny powstańca płk. Kazimierza Klimczaka ps. Szron

Kazimierz Klimczak "Szron" / twitter.com/@1944pl

  

Wręczeniem Medalu "Pro Bono Poloniae", odznaki "Zasłużony dla Warszawy" i Medalu Bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz flagi USA przez przedstawicieli Ambasady uczczono 105. urodziny żołnierza kampanii wrześniowej, powstańca warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. Szron.

Piątkową uroczystość rozpoczęło wręczenie flagi Stanów Zjednoczonych i pamiątkowego dyplomu uznania przez przedstawicieli Ambasady USA. Jak wyjaśniono flaga ta powiewała nad Kongresem Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie 28 września 2018 r. na prośbę senatora ze stanu Wirginia Marka Roberta Warnera, którego dar stanowi. Certyfikat jej towarzyszący potwierdza, że płk Klimczak został uhonorowany przez Kongres USA za walkę w II wojnie światowej jako żołnierz Wojska Polskiego w 1939 r., kiedy został ciężko ranny i jako żołnierz Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim.

Wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS) podkreśliła, że jest zaszczycona, iż może brać udział w uroczystości urodzin pana pułkownika, "wielkiego polskiego bohatera, jednej z najpiękniejszych postaci naszej najnowszej historii".

Pragnę złożyć panu w imieniu swoim i marszałka Stanisława Karczewskiego wyrazy najgłębszego szacunku, podziwu, wdzięczności za dar pańskiego życia dla ojczyzny, za pański patriotyzm 

- powiedziała.

Odczytała także list marszałka Senatu, w którym zaznaczył, że na najwyższe wyrazy szacunku zasługuje "odwaga i determinacja pułkownika w walce z niemieckim, nazistowskim okupantem podczas kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego".

Swoją służbą dał pan przykład żołnierskiej patriotycznej ofiarności dla ojczyzny. Pana życiorys sprawia, że zaliczamy pana w poczet postaci szczególnie zasłużonych dla Rzeczpospolitej. Jest pan również przykładem dla młodego pokolenia jak swoim życiem służyć Polsce 

- zaakcentował.

Podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył płk. Klimczakowi Medal "Pro Bono Poloniae" w "uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju".

Pan pułkownik jest jednym z najstarszych żyjących weteranów, bohaterów naszej wolności. Jednym z ostatnich żyjących żołnierzy II Rzeczpospolitej, żołnierzy września 1939 r., jednym z najstarszych, jeżeli nie najstarszym żyjącym powstańcem warszawskim. Dziękujemy, że nie szczędził pan swojego zdrowia i sił, żeby Polska była wolna. Ale pragniemy także gorąco podziękować za to, że jest pan pułkownik stale obecny wśród nas. Że spotyka się z młodzieżą w szkołach, że dzieli się swoimi doświadczeniami, że dzięki panu mamy możliwość dotknięcia tej historii pisanej wielką literą. Dziękujemy za to, co uczynił pan dla Polski i za to, co czyni pan współcześnie 

- mówił.

Jak zaznaczył, "w dziejach bywało, że wodzom i przewodnikom armia wręczała buławę hetmańską". "My jako armia spadkobierców tradycji powstańczej, tradycji II RP pragniemy wręczyć panu buzdygan hetmański, aby przewodził pan nam w tej wspaniałej drodze ku wielkości i chwale Rzeczpospolitej i aby nadal uczył nas pan jak kochać Polskę" - powiedział Kasprzyk.

Płk Klimczak został także odznaczony Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W skierowanym do niego liście biskup polowy Józef Guzdek przekazał "wyrazy szacunku i uznania dla jego postawy życiowej motywowanej miłością do Boga i ojczyzny". "Do ludzi, którym służył pan w różnych wymiarach swojej działalności. Jest pan dla nas wzorem żołnierza patrioty. Za świadectwo wierności najwyższym wartościom nadaję panu Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W ten sposób pragnę podkreślić, że jest pan w gronie osób, które jak ks. Popiełuszko służą prawdzie, miłości i przebaczeniu" - zaakcentował.

Jubilat podkreślił, że jest bardzo wzruszony uroczystością.

To umocniło mojego ducha i serce. Chciałbym, żeby Polska była wierna Bogu i ojczyźnie. Ja ufałem powstańcom, proszę mi wierzyć to nie Armia Krajowa, ale cała Warszawa była w Powstaniu Warszawskim. Mamy Polskę wolną, trzeba ją pielęgnować i utrwalać. Dziękuję wszystkim za życzliwość, niech Bóg prowadzi naszą Polskę w dobrym kierunku

- powiedział Klimczak.

Kazimierz Klimczak "Szron" urodził się 15 lutego 1914 r. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Żołnierz kampanii wrześniowej, powstaniec warszawski, po wojnie działacz Związku Inwalidów Wojennych RP. W 2017 r. został awansowany na stopień pułkownika. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki przyznaje: Marzy mi się, żeby nie doszło do brexitu

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Szef polskiego rządu podkreślił, że „marzy mu się”, żeby do brexitu w ogóle nie doszło. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki dodał, że decyzja w tej kwestii należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.

Mateusz Morawiecki kolejny raz powtórzył, że Polacy na Wyspach mogą być spokojni o swoje prawa, w tym przywileje socjalne.

Marzy mi się taki scenariusz, żeby nie doszło do brexitu, ale oczywiście wszystkie karty są po stronie społeczeństwa brytyjskiego a w szczególności rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycji, czyli parlamentu.
- mówił na antenie Radia Wrocław premier Morawiecki pytany, czy bierze pod uwagę, że brexit nie nastąpi.

Dodał, że podczas unijnego szczytu i wcześniej w rozmowach bilateralnych była składana propozycja pozostania Wielkiej Brytanii w UE, np. w drodze kolejnego referendum.

Ale to referendum już się odbyło, prawie trzy lata temu, społeczeństwo brytyjskie zadecydowało i politycy liczą się z jego zdaniem, w związku z tym obecnie niestety negocjuje się już wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
- mówił premier.

Jednocześnie szef polskiego rządu potrzymał zapewnienie, że Polacy w wielkiej Brytanii mogą być spokojni o swoje prawa socjalne.

Jestem po kolejnej rozmowie z premier May, podczas której podtrzymaliśmy to, do czego się zobowiązała wcześniej, a mianowicie do traktowania obywateli na zasadzie wzajemności i do utrzymania wszelkich przywilejów, w tym również przywilejów socjalnych dla tych obywateli polskich, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii przed brexitem. A wiec wszyscy polscy obywatele, którzy tam mieszkają, tam pracują, mają dzieci w szkołach, pobierają różne dodatki, nawet ichnie „500plus”, mogą być spokojni o prawa przysługujące im również po wyjściu.
- mówił szef rządu.

Przywódcy 27 krajów UE uzgodnili w czwartek późnym wieczorem dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje, brexit miałby nastąpić 12 kwietnia.

Źródła dyplomatyczne, odtwarzając przebieg szczytu, wskazywały, że podczas wieczornej dyskusji, w której starły się różne koncepcje przedłużenia brexitu, postanowiono zrezygnować z twardej warunkowości, by już w przyszłym tygodniu Izba Gmin musiała przegłosować umowę o wyjściu.

Francja, Niemcy, ale też kraje Beneluksu miały odegrać kluczową rolę w ostatecznych uzgodnieniach. Paryż parł do jak najkrótszego przedłużenia, natomiast inne kraje były gotowe dać Londynowi więcej swobody. Jak relacjonował jeden z uczestników rozmów, Polska, a także inne państwa były w stanie zgodzić się nawet na takie przedłużenie, o jakie zawnioskowała May, czyli do końca czerwca. Gdy już 27 wypracowała swoje stanowisko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk skonsultował je z premier May. Ostatecznie szczyt UE „27” dał więcej czasu Izbie Gmin na podjęcie decyzji niż proponowano początkowo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl