Analitycy o cenach paliw: podwyżki wydają się być nieuniknione

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Diesel jest aktualnie najdroższy od listopada zeszłego roku - wskazują w cotygodniowym podsumowaniu analitycy rynku paliw. Prognozują, że podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca widoczne jest osłabienie złotego.

Jak podkreślili w piątkowym komentarzu eksperci portalu e-petrol "ceny paliw na stacjach od początku roku nie zmieniły się istotnie, ale drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może zakończyć ten okres chwilowej stabilizacji".

Wskazali jednocześnie, że "na przestrzeni mijającego tygodnia notowania ropy wzrosły o ponad 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 65 dolarów".

"Kierowcy w Polsce w najbliższych dniach nie odczują jeszcze skutków tej zwyżki, ale w nieco dłuższej perspektywie czasowej podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca obserwujemy też osłabienie złotego w relacji do amerykańskiego dolara" - stwierdzili.

Również analitycy BM Reflex uważają, że "droga ropa i słaby złoty nie wróżą dobrze". "Kolejny tydzień z rzędu, w ślad za wzrostem cen ropy Brent i osłabieniem złotego wobec dolara, rosną ceny paliw na rynku hurtowym. Na stacjach z kolei, wbrew podwyżkom w hurcie, ceny detaliczne pozostają bez zmian lub spadają" - podali. Poinformowali jednocześnie, że za paliwa płacimy średnio od 1 do 3 groszy na litrze mniej niż przed tygodniem, choć na poszczególnych stacjach obniżki sięgały nawet 10 lub więcej groszy na litrze.

Zdaniem BM Reflex "wszystko wskazuje jednak na to, że obniżki cen paliw na stacjach mogą się skończyć". "O ile obecnie, aby zrekompensować wzrost cen w hurcie część właścicieli rezygnuje z marży, to przy dalszych wzrostach cen w hurcie może to okazać się niemożliwe. W kolejnych dniach istnieje prawdopodobieństwo wzrostu cen paliw, przynajmniej na części stacji" - prognozuje Reflex.

E-petrol również przewiduje, że podwyżki obserwowane w rafineriach w najbliższych dniach nie powinny jeszcze przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach. "Marże operatorów detalicznych cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, w związku z tym część wzrostów z rynku hurtowego mogą na siebie przejąć właściciele stacji" - stwierdzili eksperci e-petrol.

Podali przy tym, że w przyszłym tygodniu przedziały cenowe dla benzyny 95-oktanowej wyniosą 4,67-4,78 zł/l, dla diesla 4,99-5,10 zł/l i 2,15-2,21 zł/l dla autogazu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Usiłował zabić właściciela mieszkania

/ Policja

  

Na trzy miesiące został aresztowany 25-letni mężczyzna, który kilkukrotnie ugodził właściciela wynajętego mieszkania, gdy ten przyszedł sprawdzić, co dzieje się w tym lokalu. Aresztowany jest też podejrzany o posiadanie narkotyków i uprawę marihuany.

Starszy sierżant Krzysztof Marcjan z biura prasowego wrocławskiej policji przekazał, że do usiłowania zabójstwa doszło we Wrocławiu w jednym z mieszkań na osiedlu Wojszyce, a o zdarzeniu poinformował sam 48-letni poszkodowany, który został kilkukrotnie pchnięty nożem.

"Przekazał policjantom, że jest właścicielem mieszkania i że od dłuższego czasu nie miał kontaktu z wynajmującym, co mocno go zmartwiło, więc postanowił sprawdzić, czy na pewno jest wszystko w porządku. Gdy nikt nie otwierał mu drzwi, postanowił wejść do lokalu przy pomocy własnego klucza. W środku zastał nieznanego mu mężczyznę, który nagle zaatakował go ostrym narzędziem"

- powiedział policjant.

Dodał, że po ataku poszkodowany mężczyzna szybko opuścił mieszkanie i wezwał pomoc. Chwilę później z obrażeniami zagrażającymi jego życiu został przewieziony do jednego z miejscowych szpitali.

Policjanci zorientowali się, że przebywający w mieszkaniu sprawca chce uciec przez balkon. Wybiegli przed budynek i po pościgu zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który opuścił mieszkanie, skacząc z balkonu.

"Próbował uciec z torbą wypełnioną suszem roślinnym, żółtymi kryształkami, a także pieniędzmi. Sprawca został obezwładniony. Na jaw wyszły kolejne fakty obciążające 25-letniego wrocławianina. W lokalu, z którego uciekł, policjanci ujawnili spory zapas charakterystycznego suszu roślinnego, a także domową plantację marihuany" - powiedział Marcjan.

Dodał, że uprawa była profesjonalnie przygotowana. Jeden z pokoi został zabezpieczony folią aluminiową, a pod sztucznym oświetleniem były donice z sadzonkami. W ujawnionej przy mężczyźnie torbie oraz podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2000 porcji marihuany, a także 200 porcji ecstasy.

Na wniosek prokuratury 25-latek został aresztowany na trzy miesiące. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu wieloletnie więzienie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts