MON zabrał głos w sprawie przywrócenia poboru do wojska. Resort pracuje nad ważnym rozwiązaniem

Zdjęcie ilustracyjne / By Julo - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2734758

  

Nie ma żadnych prac mających przywrócić pobór do wojska - zapewnił dzisiaj wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz pytany o tę kwestię przez senatorów. Jednocześnie poinformował, że MON wraz z resortem edukacji pracuje nad wprowadzeniem przedmiotu wojskowego do szkół.

- Dziś nie ma żadnych prac związanych z tym, żeby odmrozić taki system (z poboru) służby wojskowej. Nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniami. Mało tego, byłoby chyba nawet trudno przywrócić sam pobór i możliwość czynnej służby wojskowej

 - powiedział Skurkiewicz pytany podczas posiedzenia Senackiej Komisji Obrony Narodowej o możliwość przywrócenia w Polsce poboru do wojska.

Skurkiewicz wyjaśnił, że główną przyczyną takiego stanu jest brak infrastruktury dla armii z poboru.

- Te obiekty, czy znaczna część obiektów, które były w dyspozycji wojska za czasów naszych poprzedników, została rozsprzedana. Całe mnóstwo obiektów wojsko straciło bezpowrotnie. Dzisiaj gdybyśmy chcieli odtwarzać pobór, należałoby odtwarzać od zera również infrastrukturę na potrzeby czynnej służby wojskowej. To jest problem

- powiedział wiceminister.

Pytany, czy MON planuje wprowadzić przeszkolenie wojskowe w szkołach średnich poinformował, że obecnie resort jest na etapie rozmów z resortem edukacji dotyczących wprowadzenia do szkół "sytemu przedmiotu wojskowego". Dodał, że rozwiązania, nad którymi obecnie są prowadzone prace, powinny wejść w życie "jak najszybciej".

Skurkiewicz podkreślił też, że MON utrzymuje system certyfikowanych klas mundurowych. Poinformował, że obecnie klasy takie ma 120 placówek oświatowych w całym kraju.

- Chcemy żeby na terenie każdego WKU (Wojskowa Komenda Uzupełnień) była co najmniej jedna szkoła z klasą certyfikowaną

 - oświadczył wiceszef MON.

Poinformował też, że resort rozpocznie wkrótce trzecią edycję certyfikacji klas mundurowych. W skali kraju jest 86 WKU i tylko w przypadku dziewięciu z nich nie ma jeszcze certyfikowanych klas mundurowych - dodał wiceminister.

- Ten obszar będziemy rozwijać

- zapewnił.

Jednocześnie Skurkiewicz, w kontekście braku możliwości przewrócenia poboru, przypomniał, że obecne kierownictwo MON stworzyło Wojska Obrony Terytorialnej, które "się świeżenie rozwijają".

- To też jest taka swoista, nie powiem rekompensata, ale danie możliwości służenia ojczyźnie, tym którzy chcą jej służyć

 - podkreślił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjskie wojsko przyleciało do Wenezueli

zdjęcie ilustracyjne / mil.ru

  

Dwa rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w stolicy Wenezueli Caracas, przywożąc tam szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy - poinformował lokalny dziennikarz.

Według internetowych portali śledzących globalną komunikację powietrzną, samoloty te - pasażerski Ił-62 i transportowy An-124 - wystartowały w piątek z podmoskiewskiego lotniska wojskowego Czkałowski i po międzylądowaniu w Syrii kontynuowały lot do Wenezueli. An-124 opuścił Caracas w niedzielę.

Dziennikarz Javier Mayorca napisał w sobotę na Twitterze, że samolotem pasażerskim przyleciał generał Tonkokoszkurow, a samolot transportowy dostarczył 35 ton ładunku.

Agencja Reutera podała, że prośby o skomentowanie tej sprawy, które skierowała do wenezuelskiego ministerstwa informacji oraz do resortów obrony i spraw zagranicznych Rosji, jak też do rzecznika Kremla, pozostają wciąż bez odpowiedzi.

Rosja jest głównym sprzymierzeńcem zmagającego się ze społeczną rewoltą i sankcjami USA prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Waszyngton uważa to za ingerowanie Moskwy w wewnętrzne sprawy regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl