MON zabrał głos w sprawie przywrócenia poboru do wojska. Resort pracuje nad ważnym rozwiązaniem

Zdjęcie ilustracyjne / By Julo - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2734758

  

Nie ma żadnych prac mających przywrócić pobór do wojska - zapewnił dzisiaj wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz pytany o tę kwestię przez senatorów. Jednocześnie poinformował, że MON wraz z resortem edukacji pracuje nad wprowadzeniem przedmiotu wojskowego do szkół.

- Dziś nie ma żadnych prac związanych z tym, żeby odmrozić taki system (z poboru) służby wojskowej. Nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniami. Mało tego, byłoby chyba nawet trudno przywrócić sam pobór i możliwość czynnej służby wojskowej

 - powiedział Skurkiewicz pytany podczas posiedzenia Senackiej Komisji Obrony Narodowej o możliwość przywrócenia w Polsce poboru do wojska.

Skurkiewicz wyjaśnił, że główną przyczyną takiego stanu jest brak infrastruktury dla armii z poboru.

- Te obiekty, czy znaczna część obiektów, które były w dyspozycji wojska za czasów naszych poprzedników, została rozsprzedana. Całe mnóstwo obiektów wojsko straciło bezpowrotnie. Dzisiaj gdybyśmy chcieli odtwarzać pobór, należałoby odtwarzać od zera również infrastrukturę na potrzeby czynnej służby wojskowej. To jest problem

- powiedział wiceminister.

Pytany, czy MON planuje wprowadzić przeszkolenie wojskowe w szkołach średnich poinformował, że obecnie resort jest na etapie rozmów z resortem edukacji dotyczących wprowadzenia do szkół "sytemu przedmiotu wojskowego". Dodał, że rozwiązania, nad którymi obecnie są prowadzone prace, powinny wejść w życie "jak najszybciej".

Skurkiewicz podkreślił też, że MON utrzymuje system certyfikowanych klas mundurowych. Poinformował, że obecnie klasy takie ma 120 placówek oświatowych w całym kraju.

- Chcemy żeby na terenie każdego WKU (Wojskowa Komenda Uzupełnień) była co najmniej jedna szkoła z klasą certyfikowaną

 - oświadczył wiceszef MON.

Poinformował też, że resort rozpocznie wkrótce trzecią edycję certyfikacji klas mundurowych. W skali kraju jest 86 WKU i tylko w przypadku dziewięciu z nich nie ma jeszcze certyfikowanych klas mundurowych - dodał wiceminister.

- Ten obszar będziemy rozwijać

- zapewnił.

Jednocześnie Skurkiewicz, w kontekście braku możliwości przewrócenia poboru, przypomniał, że obecne kierownictwo MON stworzyło Wojska Obrony Terytorialnej, które "się świeżenie rozwijają".

- To też jest taka swoista, nie powiem rekompensata, ale danie możliwości służenia ojczyźnie, tym którzy chcą jej służyć

 - podkreślił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Węgry: fala rekordowych upałów

/ Civertan Grafikai Stúdió [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Kolejne dzienne rekordy temperatury zanotowano w sobotę na Węgrzech. Najcieplej było w Budakalasz na północ od Budapesztu, gdzie słupki rtęci podniosły się do 35,8 stopnia Celsjusza. Fala upałów daje się Węgrom we znaki od kilku dni.

Dotychczas najcieplejszy 15 czerwca zarejestrowano na Węgrzech w 1987 r., kiedy to w kilku miejscach kraju było 35 st. C.

W sobotę padł także dzienny rekord temperatury dla Budapesztu. Zanotowano 34,7 stopnia, czyli więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord z 1986 r., kiedy to było 34,2 stopnia.

Rekordowo ciepły był także czwartek. W Budapeszcie był to najcieplejszy 13 czerwca w historii – zanotowano 35,3 stopnia Celsjusza, co przekroczyło dotychczasowy rekord z 2000 r. wynoszący 35 stopni.

Od środy obowiązuje na Węgrzech najwyższy poziom ostrzeżenia przed upałami, ogłaszany, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura przekracza 27 stopni. Ma trwać do północy w niedzielę.

Władze zalecają, by w miarę możliwości w godz. 11-15 nie przebywać na słońcu, a także unikać kawy i alkoholu oraz tłustych dań.

Od środy Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) zapewniają podróżnym darmową wodę mineralną na głównych dworcach Budapesztu i na większych stacjach w kraju.

Z prognoz wynika, że w niedzielę też będzie gorąco – spodziewane są temperatury maksymalne 30-36 st. C.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl