„Obrońca wartości”- wspomnienie śp. Jana Olszewskiego w IPN [WIDEO]

Jan Olszewski / screen Telewizja Republika

  

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zorganizował spotkanie pt. „Obrońca wartości” poświęcone śp. Janowi Olszewskiemu, premierowi Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991–1992. W dyskusji prowadzonej przez prof. Włodzimierza Suleję – obok prezesa IPN – udział biorą Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Piotr Semka.

Wspominając postać Jana Olszewskiego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szrek podkreślił, że zmarły był człowiekiem, który był na tyle odważny żeby powiedzieć "nie" systemowi komunistycznemu w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

"Później w czasie Solidarności napisał takie słowa, jak jechał do Gdańska w sierpniu 80 roku i na budynkach, na kominach od Tczewa widać było biało-czerwone flagi - że miał wtedy jedno skojarzenie - Powstania Warszawskiego" 

- powiedział szef IPN.

"Warszawa, ta sama walka, ta sama sprawa i tej sprawie był wierny przez całe życie. Mamy szczególne zobowiązanie wobec pana premiera Olszewskiego"

- dodał Szarek.

Prezes IPN przypomniał, że 4 czerwca 1992 roku rząd premiera Olszewskiego został obalony, dlatego -  jak sam o tym mówił były premier - bo nie chciał on budowy niepodległej Polski na powiązaniu z systemem komunistycznym. Jan Olszewski silnie akcentował, że Polacy muszą mieć wiedzę o tym kto nimi rządzi.

"Dzisiaj, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej wiedza o tym systemie jest jawna. Archiwa komunistycznej bezpieki są otwarte, są udostępnione dla dziennikarzy, dla historyków"

- wskazał Jarosław Szarek, dodając, że jest to realizacja postulatów, o których realizację walczył premier Jan Olszewski.

Zachęcamy do oglądania wspomnieniowego spotkania:

 

W piątek o godz. 18:00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego, a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. O godz. 11:00 w sobotę rozpocznie się msza pogrzebowa w Archikatedrze Warszawskiej, następnie między godz. 13:00, a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, ipn.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Demokraci znów chcą impeachmentu. „Rozliczymy prezydenta, w ten, lub inny sposób”

Zdjęcie ilustracyjne/Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Demokraci w Izbie Reprezentantów Kongresu USA ponowili wczoraj żądanie wszczęcia procedury postawienia prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia po tym jak były prawnik Białego Domu nie stawił się w Kongresie na przesłuchanie mimo wezwania pod groźbą kary (subpoena).

Były prawnik Białego Domu Donald McGahn nie stawił się we wtorek na wyznaczone na ten dzień przesłuchanie przed komisją ds. sądownictwa Izby Reprezentantów stając się w ten sposób kolejnym byłym lub obecnym członkiem administracji Trumpa, który nie zastosował się do wezwania Kongresu.

Przewodnczący komisji, demokrata Jerry Nadler, zagroził pociągnięciem go za to do odpowiedzialności karnej pod zarzutem obrazy Kongresu.

"Nasze wezwania nie są opcjonalne. Ta komisja w ten czy inny sposób przesłucha pana McGahna, nawet jeśli musielibyśmy w tym celu udać się do sądu"

- powiedzial Nadler. "Rozliczymy prezydenta, w ten, lub inny sposób" - dodał.

Jak informuje agencja Associated Press coraz więcej demokratycznych członków Izby Reprezentantów domaga się od przewodniczącej Izby Nancy Pelosi uruchomienia procedury impeachmentu wobec Trumpa. Jest ona jednak zwolenniczką bardziej umiarkowanego podejścia opowiadając się za poczekaniem na wynik rozpoczynających się batalii sądowych.

Jej stanowisko jest jednak wsród demokratów coraz mniej popularne.

"Stoimy w obliczu tego, co może okazać się największą aferą w amerykańskiej historii. Jeżeli dochodzenie Izby doprowadzi do impeachmentu, niech tak będzie" - powiedział dziennikarzom przywódca demokratycznej większości w Izbie Steny Hoyer.

Podobny pogląd wyraził demokrata z Teksasu Joaquin Castro. "Wiąże się to (impeachment) z politycznym ryzykiem, ale jeszcze większym ryzykiem byłoby nic nie robić. To jest walka o naszą demokrację" - napisał na Twitterze.

Ignorując wezwanie komisji McGahn zastosował się do instrukcji Trumpa, który wcześniej zapowiedział blokowanie wszystkich kongresowych wezwań na przesłuchania byłych lub obecnych członków jego administracji.

McGahn miał zeznawać na temat raportu specjalnego prokuratora Roberta Muellera dotyczącego zarzutów zmowy Trumpa z Rosją i utrudniania przez niego pracy organów wymiaru sprawiedliwości. Administracja Trumpa stoi na stanowisku, że raport wszystko wyjaśnił i zwolnił Trumpa od wszelkich zarzutów, tak więc nie ma potrzeby składania dodatkowych wyjaśnień.

Prawnicy Białego Domu utrzymują ponadto, że nie można zmusić członków administracji do składania zeznań w Kongresie.

Trump argumentowal we wtorek na Twitterze, że "każdemu pozwalał zeznawać" przed zespołem Muellera i oskarżył demokratów, że chcą "jeszcze raz powtórzyć" śledztwo.

Kolejnym punktem spornym jest kwestia ujawnienia dokumentów finansowych Trumpa, a zwłaszcza jego zeznań podatkowych. Prezydent konsekwentnie odmawia ich ujawnienia, mimo żądań Kongresu. We wtorek odwołał się od decyzji sądu federalnego, który nakazał mu udostępnić te dokumenty komisji nadzoru Izby Reprezentantów.

Prawnicy prezydenta argumentują, że domagając się tych informacji Kongres przekracza swe uprawnienia. Utrzymują też, że wezwanie komisji nadzoru ma charakter wyłącznie polityczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl