Odwołali spektakl podczas żałoby po Adamowiczu. W trakcie pogrzebu Jana Olszewskiego – będą grać bez zmian

Zdjęcie ilustracyjne, Teatr Wielki w Warszawie Sala Moniuszki / Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

W czasie żałoby narodowej po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Teatr Wielki - Opera Narodowa odwołał spektakle. W najbliższy piątek i sobotę, w czasie żałoby narodowej po byłym premierze Janie Olszewskim, spektakle odbędą się jednak planowo – dowiedział się reporter niezalezna.pl.

14 stycznia 2019 roku zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Andrzej Duda zarządził - na czas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza - żałobę narodową od 18 stycznia od godz. 17.00 do 19 stycznia do godz. 19.00. 

"Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby" - napisał prezydent Duda.

Wówczas na stronie Teatru Wielkiego pojawiło się oświadczenie:

„W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spektakl Rigoletto w dniu 18 stycznia 2019 roku został odwołany. 19 stycznia spektakl rozpocznie się o 19.15.”

– mogliśmy czytać.

7 lutego w Warszawie zmarł były premier Jan Olszewski. Żałoba narodowa ogłoszona po jego śmierci trwać będzie od północy w nocy z czwartku na piątek do soboty do godz. 19:00.

Czy tak samo władze stołecznego teatru postąpią w czasie żałoby po śp. Janie Olszewskim? Jak dowiedział się portal niezalezna.pl – niestety nie.

W repertuarze na stronie Teatru widnieją zaplanowane na piątek 15 lutego oraz sobotę 16 lutego na godz. 12 i 19 spektakle „Cud albo Krakowiaki i Górale”.Jak czytamy na stronie, spektakl, stanowiący interpretację znanego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, reżyserowany przez Jarosława Kilina "iskrzy humorem i igra z tradycją".

"Wariacje na temat strojów z epoki Bogusławskiego wirują w rytmach staropolskich mazurów i polonezów. Cud, wolny od patosu, porywa swoją finezją i lekkością"

- czytamy w opisie "Cudu...".

Reporter niezalezna.pl dowiedział się, że zaplanowane na 15 i 16 lutego spektakle odbędą się zgodnie z planem.

Wedle moich aktualnych informacji spektakle odbędą się planowo

– poinformowano nas w Teatrze Wielkim.

Jak informuje Magdalena Bodis, manager ds. mediów TW-ON, dyrekcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podjęła decyzję o nieodwołaniu spektakli na podstawie pisma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Spektakl ten [Cud czyli Krakowiaki i Górale - red. ] grany jest na małej scenie dla niewielkiej publiczności, a jego treść i inscenizacja nie licują z powagą żałoby. Decyzją Dyrekcji każdy ze spektakli granych w czasie żałoby będzie poprzedzony minutą ciszy, o którą osobiście poprosi publiczność dyrektor Dąbrowski

- odpowiada Magdalena Bodis.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjskie wojsko przyleciało do Wenezueli

zdjęcie ilustracyjne / mil.ru

  

Dwa rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w stolicy Wenezueli Caracas, przywożąc tam szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy - poinformował lokalny dziennikarz.

Według internetowych portali śledzących globalną komunikację powietrzną, samoloty te - pasażerski Ił-62 i transportowy An-124 - wystartowały w piątek z podmoskiewskiego lotniska wojskowego Czkałowski i po międzylądowaniu w Syrii kontynuowały lot do Wenezueli. An-124 opuścił Caracas w niedzielę.

Dziennikarz Javier Mayorca napisał w sobotę na Twitterze, że samolotem pasażerskim przyleciał generał Tonkokoszkurow, a samolot transportowy dostarczył 35 ton ładunku.

Agencja Reutera podała, że prośby o skomentowanie tej sprawy, które skierowała do wenezuelskiego ministerstwa informacji oraz do resortów obrony i spraw zagranicznych Rosji, jak też do rzecznika Kremla, pozostają wciąż bez odpowiedzi.

Rosja jest głównym sprzymierzeńcem zmagającego się ze społeczną rewoltą i sankcjami USA prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Waszyngton uważa to za ingerowanie Moskwy w wewnętrzne sprawy regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl