14 stycznia 2019 roku zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Andrzej Duda zarządził - na czas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza - żałobę narodową od 18 stycznia od godz. 17.00 do 19 stycznia do godz. 19.00. 

"Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby" - napisał prezydent Duda.

Wówczas na stronie Teatru Wielkiego pojawiło się oświadczenie:

„W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spektakl Rigoletto w dniu 18 stycznia 2019 roku został odwołany. 19 stycznia spektakl rozpocznie się o 19.15.”

– mogliśmy czytać.

7 lutego w Warszawie zmarł były premier Jan Olszewski. Żałoba narodowa ogłoszona po jego śmierci trwać będzie od północy w nocy z czwartku na piątek do soboty do godz. 19:00.

Czy tak samo władze stołecznego teatru postąpią w czasie żałoby po śp. Janie Olszewskim? Jak dowiedział się portal niezalezna.pl – niestety nie.

W repertuarze na stronie Teatru widnieją zaplanowane na piątek 15 lutego oraz sobotę 16 lutego na godz. 12 i 19 spektakle „Cud albo Krakowiaki i Górale”.Jak czytamy na stronie, spektakl, stanowiący interpretację znanego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, reżyserowany przez Jarosława Kilina "iskrzy humorem i igra z tradycją".

"Wariacje na temat strojów z epoki Bogusławskiego wirują w rytmach staropolskich mazurów i polonezów. Cud, wolny od patosu, porywa swoją finezją i lekkością"

- czytamy w opisie "Cudu...".

Reporter niezalezna.pl dowiedział się, że zaplanowane na 15 i 16 lutego spektakle odbędą się zgodnie z planem.

Wedle moich aktualnych informacji spektakle odbędą się planowo

– poinformowano nas w Teatrze Wielkim.

Jak informuje Magdalena Bodis, manager ds. mediów TW-ON, dyrekcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podjęła decyzję o nieodwołaniu spektakli na podstawie pisma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Spektakl ten [Cud czyli Krakowiaki i Górale - red. ] grany jest na małej scenie dla niewielkiej publiczności, a jego treść i inscenizacja nie licują z powagą żałoby. Decyzją Dyrekcji każdy ze spektakli granych w czasie żałoby będzie poprzedzony minutą ciszy, o którą osobiście poprosi publiczność dyrektor Dąbrowski

- odpowiada Magdalena Bodis.