Odwołali spektakl podczas żałoby po Adamowiczu. W trakcie pogrzebu Jana Olszewskiego – będą grać bez zmian

Zdjęcie ilustracyjne, Teatr Wielki w Warszawie Sala Moniuszki / Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

W czasie żałoby narodowej po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Teatr Wielki - Opera Narodowa odwołał spektakle. W najbliższy piątek i sobotę, w czasie żałoby narodowej po byłym premierze Janie Olszewskim, spektakle odbędą się jednak planowo – dowiedział się reporter niezalezna.pl.

14 stycznia 2019 roku zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Andrzej Duda zarządził - na czas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza - żałobę narodową od 18 stycznia od godz. 17.00 do 19 stycznia do godz. 19.00. 

"Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby" - napisał prezydent Duda.

Wówczas na stronie Teatru Wielkiego pojawiło się oświadczenie:

„W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spektakl Rigoletto w dniu 18 stycznia 2019 roku został odwołany. 19 stycznia spektakl rozpocznie się o 19.15.”

– mogliśmy czytać.

7 lutego w Warszawie zmarł były premier Jan Olszewski. Żałoba narodowa ogłoszona po jego śmierci trwać będzie od północy w nocy z czwartku na piątek do soboty do godz. 19:00.

Czy tak samo władze stołecznego teatru postąpią w czasie żałoby po śp. Janie Olszewskim? Jak dowiedział się portal niezalezna.pl – niestety nie.

W repertuarze na stronie Teatru widnieją zaplanowane na piątek 15 lutego oraz sobotę 16 lutego na godz. 12 i 19 spektakle „Cud albo Krakowiaki i Górale”.Jak czytamy na stronie, spektakl, stanowiący interpretację znanego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, reżyserowany przez Jarosława Kilina "iskrzy humorem i igra z tradycją".

"Wariacje na temat strojów z epoki Bogusławskiego wirują w rytmach staropolskich mazurów i polonezów. Cud, wolny od patosu, porywa swoją finezją i lekkością"

- czytamy w opisie "Cudu...".

Reporter niezalezna.pl dowiedział się, że zaplanowane na 15 i 16 lutego spektakle odbędą się zgodnie z planem.

Wedle moich aktualnych informacji spektakle odbędą się planowo

– poinformowano nas w Teatrze Wielkim.

Jak informuje Magdalena Bodis, manager ds. mediów TW-ON, dyrekcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podjęła decyzję o nieodwołaniu spektakli na podstawie pisma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Spektakl ten [Cud czyli Krakowiaki i Górale - red. ] grany jest na małej scenie dla niewielkiej publiczności, a jego treść i inscenizacja nie licują z powagą żałoby. Decyzją Dyrekcji każdy ze spektakli granych w czasie żałoby będzie poprzedzony minutą ciszy, o którą osobiście poprosi publiczność dyrektor Dąbrowski

- odpowiada Magdalena Bodis.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Węgry: fala rekordowych upałów

/ Civertan Grafikai Stúdió [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Kolejne dzienne rekordy temperatury zanotowano w sobotę na Węgrzech. Najcieplej było w Budakalasz na północ od Budapesztu, gdzie słupki rtęci podniosły się do 35,8 stopnia Celsjusza. Fala upałów daje się Węgrom we znaki od kilku dni.

Dotychczas najcieplejszy 15 czerwca zarejestrowano na Węgrzech w 1987 r., kiedy to w kilku miejscach kraju było 35 st. C.

W sobotę padł także dzienny rekord temperatury dla Budapesztu. Zanotowano 34,7 stopnia, czyli więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord z 1986 r., kiedy to było 34,2 stopnia.

Rekordowo ciepły był także czwartek. W Budapeszcie był to najcieplejszy 13 czerwca w historii – zanotowano 35,3 stopnia Celsjusza, co przekroczyło dotychczasowy rekord z 2000 r. wynoszący 35 stopni.

Od środy obowiązuje na Węgrzech najwyższy poziom ostrzeżenia przed upałami, ogłaszany, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura przekracza 27 stopni. Ma trwać do północy w niedzielę.

Władze zalecają, by w miarę możliwości w godz. 11-15 nie przebywać na słońcu, a także unikać kawy i alkoholu oraz tłustych dań.

Od środy Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) zapewniają podróżnym darmową wodę mineralną na głównych dworcach Budapesztu i na większych stacjach w kraju.

Z prognoz wynika, że w niedzielę też będzie gorąco – spodziewane są temperatury maksymalne 30-36 st. C.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl