Premier zatroskany o ludzi

  

4 lutego mieliśmy trzydziestą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Zaledwie trzy dni później zmarł premier Jan Olszewski. To wielce wymowna w swojej symbolice koincydencja. Lech i Jarosław Kaczyńscy niejednokrotnie podkreślali, że Okrągły Stół traktowali jako manewr taktyczny. Dziś wiemy jednak, że jest to symbol przymierza, jakie część byłej demokratycznej opozycji zawarła z postkomunistami.

Właśnie kosztem ludzi takich, jak śp. premier Jan Olszewski. Jak również kosztem tych, o których on się troszczył. Wiele się mówi o niechlubnej „nocnej zmianie”, czyli kulisach odwołania rządu Olszewskiego w czerwcu 1992 r. Mniej o tym, że to jego gabinet chciał wzmocnić naszą gospodarkę narodową, ukrócić patologie dzikiej prywatyzacji, dać społeczeństwu odetchnąć po szokowej terapii, jaką była realizacja planu Leszka Balcerowicza. Drobny przykład: stan polskiej ochrony celnej uległ za Balcerowicza całkowitemu rozkładowi – mówił premier Olszewski w rozmowie z Jerzym Zalewskim, opublikowanej w książce „Dwa kolory”. Pod naprawdę wieloma względami upadek tamtego rządu skierował rozwój III RP w niebezpieczną stronę.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl