Kreml odetnie Rosjanom internet. Wraca żelazna kurtyna, powstanie rosyjskojęzyczny Runet

Władimir Putin / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający stworzenie środków, które umożliwiłyby funkcjonowanie rosyjskojęzycznej części internetu, zwanej Runetem, w warunkach odłączenia jej od globalnych serwerów. Oznacza to, że dostawcy internetu w Rosji będą oddzielali Runet od reszty sieci.

Przewodniczący niższej izby parlamentu Wiaczesław Wołodin zapewnił podczas obrad, że zadaniem inicjatywy nie jest zamknięcie i odcięcie rosyjskiego segmentu internetu, ale zapewnienie mu bezpieczeństwa. Za przyjęciem projektu głosowało 334 deputowanych, 47 było przeciw. Według autorów jest on odpowiedzią na agresywny charakter koncepcji cyberbezpieczeństwa narodowego przyjętej przez Stany Zjednoczone.

W uzasadnieniu projektu napisano, że Runet ma tworzyć możliwość zminimalizowania przekazywania za granicę danych, które wymieniają między sobą rosyjscy użytkownicy. Pomysłodawcy ustawy zapowiadają, że operatorzy telekomunikacyjni zapewnią przy pojawieniu się zagrożenia możliwość scentralizowanego zarządzania ruchem internetowym.

Rozwiązania techniczne projektu nie są do końca jasne. Zgodnie z założeniami rosyjscy dostawcy usług internetowych powinni być w stanie zarządzać całym ruchem krajowym za pośrednictwem kontrolowanych przez odpowiednie instytucje hubów. Urządzenia miałyby być dostarczane operatorom przez państwo. Obecnie operatorzy, którzy już mają obowiązek blokowania zakazanych w Rosji stron, sami wybierają odpowiednie metody techniczne.

Część rosyjskich mediów inicjatywę nazywa ustawą o suwerennym internecie. Inne, bardziej opozycyjne w stosunku do władz na Kremlu, mówią o tworzeniu pewnego rodzaju żelaznej kurtyny w sieci, która ma na celu oddzielenie dostępu użytkownikom w Rosji do stron i serwisów internetowych, znajdujących się na serwerach poza Rosją, i na filtrowanie ruchu zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Dziennik „Moskowskij Komsomolec” napisał: „Władze rosyjskie są gotowe wydawać nie wiadomo jakie środki na blokowanie nie wiadomo jakich zagrożeń. To jedyne, co na razie wiadomo”. Na realizację projektu przeznaczonych ma być 20 mld rubli, czyli ok. 305 mln dol.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bosak tańczy w TVN, Liroy zachwala Palikota. Zobacz „Kulisy manipulacji” o prorosyjskich narodowcach

Krzysztof Bosak na parkiecie / Fot. screen z Tańca z gwiazdami w TVN

  

Był 2008 rok, krótko po tym jak Roman Giertych – czym chwalił się później – obalił rząd PiS, wcześniej grając potajemnie w piłkę z Tuskiem i Schetyną. Zachwycony tym TVN zaprosił do „Tańca z gwiazdami” młodego współpracownika Giertycha Krzysztofa Bosaka. Dodajmy, że był to czas totalnej wojny właściciela TVN i Legii Warszawa z kibicami tej drużyny, w tym Akcji Widelec. Tymczasem Bosak nie miał oporów, by gwiazdorzyć u Waltera. Jego taniec, a także inne zaskakujące wydarzenia z życiorysów liderów atakujących dziś PiS „radykałów” zobaczyć można w najnowszym odcinku „Kulis manipulacji”. Cały odcinek do obejrzenia PONIŻEJ.

Jak dowiadujemy się z niego, takich wydarzeń w życiorysach tych polityków jest więcej. W 2011 r. Liroy zachwalał Janusza Palikota, nagrał nawet teledysk z jego udziałem (jego fragment pokazano w programie). W „Newsweeku” w stylu Palikota Liroy atakował Kościół: „z zażenowaniem patrzę na ten cały polski katolicyzm. Moja matka, którą bardzo kocham, w kwestii religii mnie po prostu oszukała. Mówiła, że religia jest bezinteresowna, a teraz w szkołach księża dostają kasę za nauczanie religii. Zresztą, jak tego można uczyć...”.

Hitem może być też wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego z 2015 r., tuż po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Otóż ostrzega on, że w Polsce pojawić się mogą amerykańskie bazy. Ceną za to ma być… SPROWADZENIE IMIGRANTÓW znad Morza Śródziemnego! Jak widać obecna wersja, zgodnie z którą ceną za bazy ma być realizacja żydowskich roszczeń, nie jest pierwsza. Według pierwotnej straszakiem mającym uniemożliwić wzmocnienia naszego bezpieczeństwa mieli być imigranci, z czego prorosyjska „prawica” zrezygnowała, gdy kłamstwo to przestało być użyteczne wobec postawy rządu PiS.

Po obejrzeniu tego odcinka programu Katarzyny Gójskiej i Piotra Lisiewicza łuski spadną z wielu oczu. Całość w dwóch częściach poniżej:

CZĘŚĆ PIERWSZA:

CZĘŚĆ DRUGA:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl