Mimo że w ostatnich latach schronisko "Na Paluchu" poszerzyło działalność o przyjmowanie psów również z Piaseczna i Góry Kalwarii, to w lutym padł rekord najniższej liczby zwierząt do zaadoptowania - obecnie w schronisku przebywa 648 piesków czekających na nowy dom. Dla porównania, jak poinformowała rzeczniczka urzędu stolicy Dominika Wiśniewska, pod koniec 2010 roku było ich 2366.

W ciągu 8 lat liczba czworonogów przebywających w schronisku spadła o ponad 70 proc. Tylko w zeszłym roku kochający dom znalazły 1144 koty i 1671 psów z Palucha. Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, sukces ten został osiągnięty dzięki "warszawiankom i warszawiakom, którzy nie są obojętni na los psów i kotów z Palucha".

W Warszawie prowadzone są kampanie promujące adopcję zwierząt, m.in. projekt "Adoptuj Warszawiaka", który istnieje od 2015 roku. W ramach akcji podopieczni „Palucha” wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń, gdzie Warszawiacy, zainteresowani adopcją psa, mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem. Jak wskazał prezydent Trzaskowski, to właśnie dzięki takim akcjom mieszkańcy "coraz chętniej adoptują podopiecznych placówki".

Podobnego zdania jest dyrektor schroniska "Na Paluchu" Henryk Strzelczyk, który wyraził opinię, że "coraz mniejszą liczbę bezdomnych czworonogów zawdzięczamy dobrze dobranym działaniom stolicy, m.in. akcji bezpłatnego czipowania czy sterylizacji i kastracji". Wskazał również, że "kiedyś schronisko było miejscem porzuconych zwierząt, których nikt nie szukał, a teraz tak nie jest - psy i koty są blisko warszawiaków".

W Warszawie przy ul. Grójeckiej na Ochocie funkcjonuje również koci punkt adopcyjno-informacyjny "Ochota na Kota". Tam na co dzień mieszkają koty, których życie można podglądać przez szybę, zapoznać się z nimi oraz zaadoptować. Wszystkie koty są gotowe do adopcji, a formalności dokonuje się na miejscu. Ponadto, w placówce odbywają się edukacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki - podkreślono w komunikacie urzędu stołecznego.