USA odkrywają karty. Niespodziewana obietnica dla Polski przed szczytem w Warszawie

Donald Trump / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Coraz więcej pozytywnych słów i zapowiedzi przed jutrzejszą konferencją bliskowschodnią w Warszawie. Pochwały od Waszyngtonu dla rozwoju polskiej gospodarki i zapowiedzi korzyści handlowych. Uznanie dla starań Warszawy dot. niezależności energetycznej. - Podczas wizyty w Polsce sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo ogłosimy nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie USA w rejonie Europy Środkowej - zapowiada dziś komunikacie amerykański Departament Stanu.

„Tak, jak przez całe dziesięciolecia Stany Zjednoczone wspierały Polaków w ich walce o prawa polityczne, gospodarcze, religijne oraz inne prawa człowieka, tak i dzisiaj stoimy ramię w ramię jako sojusznicy”

- zapewnił.

Zobowiązania USA wobec NATO i państw sojuszniczych są „trwałe i niezmienne”, a Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie jako „mocny sojusznik w NATO” i kraj już wypełniający założenia inwestycyjne na obronę Sojuszu - wskazał Departament Stanu.

Przypomniał, że we wrześniu 2018 r. prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali Wspólną deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, „podkreślającą fakt, że USA i Polska będą nadal poszerzać opartą na priorytetach współpracę pogłębiającą relacje w zakresie bezpieczeństwa”.

„Będziemy traktować sojuszników jak sojuszników i spodziewamy się, że będą oni wywiązywać się ze swoich zobowiązań sojuszniczych” - podkreślono w komunikacie. „Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji” - napisał Departament Stanu.

Zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce Pompeo ogłosi nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rejonie Europy Środkowej.

„W Europie Środkowej zwiększamy amerykańskie wsparcie w walce z korupcją, współpracujemy ze służbami porządkowymi i rozwijamy dziennikarstwo śledcze, by móc prześledzić związki między lokalną korupcją a rosyjskimi i chińskimi wpływami”

- wyjaśniono.

Zapowiedziano też zwiększenie wsparcia dla niezależnych mediów lokalnych we wszystkich czterech krajach Wyszehradu, w których, jak pisze resort, Waszyngton kładzie nacisk na tworzenie nowych możliwości wymiany, podnosi umiejętności pracowników i poprawia praktyki biznesowe, aby w większym stopniu uniezależnić lokalne media od rządowych dotacji. Zapewniono też o chęci pogłębiania więzi kulturalnych między Polską a USA.

Stany Zjednoczone - jak podkreślono - opowiadają się za zasadą podziału władzy i niezależności sądowniczej.

Zwrócono też uwagę na aspekt gospodarczy. „Polska jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w Europie, a Stany Zjednoczone cenią sobie silne więzi handlowe i biznesowe z Polską”. W 2018 r. obroty w handlu dwustronnym i usługach między Polską a USA osiągnęły ok. 19 mld dolarów - wskazano.

Dodano, że Waszyngton prowadzi również rokowania na rzecz wzmocnienia więzi handlowych z UE, „których Polska jako członek Unii Europejskiej może być beneficjentem”. Związki gospodarcze USA i UE są największe na świecie i stanowią 1 bilion dolarów w wymianie towarów i usług - poinformowano.

Podkreślono, że „Stany Zjednoczone popierają europejskich sojuszników w ich dążeniu do osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez dokonywanie zakupów energii na sprawiedliwych zasadach rynkowych i tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo, że któryś z dostawców energii będzie wywierał polityczną presję”.

„Oba kraje zobowiązują się wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne poprzez zróżnicowanie dostaw dla Polski i w szerszej perspektywie dla Europy jako całości. Podobnie jak Polska, Stany Zjednoczone przeciwstawiają się realizacji projektu rurociągu Nord Stream 2” - zapewniono.

W dokumencie złożono też Polsce gratulacje w związku z „imponującymi dokonaniami na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw energii, w tym inwestycji w infrastrukturę, jaką jest terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w północno-zachodniej Polsce, gdzie pierwsza dostawa amerykańskiego gazu miała miejsce w czerwcu 2017 r.”.

Zwrócono też uwagę na potencjał „jeszcze większej współpracy energetycznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie źródeł odnawialnych i energetyce jądrowej”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny przypadek koronawirusa we Włoszech

/ pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

- We włoskiej Lombardii stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem - podały w nocy władze regionalne. Chory to 38-latek przebywający na oddziale intensywnej terapii w szpitalu koło Mediolanu. To czwarte zachorowanie we Włoszech.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela władz Lombardii, w szpitalu w miejscowości Codogno trwają dalsze badania młodego Włocha, który zgłosił się na tamtejsze pogotowie.

Wyjaśniono, że prowadzone są działania w celu ustalenia jego wcześniejszych miejsc pobytu, a także tego z kim miał kontakt. Wszystkie te osoby zostaną zbadane i poddane wymaganym procedurom.

Trzy pierwsze osoby we Włoszech, u których potwierdzono obecność koronawirusa przebywają w szpitalu zakaźnym w Rzymie. Są to: małżeństwo chińskich turystów z Wuhan - epicentrum epidemii , a także ewakuowany z tego miasta Włoch.

Stan Chińczyków poprawia się, a młodego Włocha określany jest jako dobry. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts