Szef gangu skazany na 15 lat

/ tpheinz

  

Andrzej P. ps. „Salaput” został prawomocnie skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Gangster oskarżany był o kierowanie tzw. grupą markowską i inne przestępstwa. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelacje „Salaputa” i czterech członków jego grupy, którzy domagali się uniewinnienia.

Sędzia Dorota Tyrała z Sądu Apelacyjnego w Warszawie utrzymała we wtorek w mocy wyrok skazujący „Salaputa” i czterech innych członków grupy markowskiej, który w czerwcu 2017 r. wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Sąd oddalił apelacje oskarżonych, które szczegółowo przedstawiali na poprzednim terminie.

Sąd stwierdził, że apelacje obrońców jak i oskarżonych nie zasługiwały na uwzględnienie. „Sąd pierwszej instancji rozstrzygał w oparciu o kompletny materiał dowodowy (…) ocenił go zgodnie z zasadami wiedzy, logiki, doświadczenia życiowego, (…) ustalił stan faktyczny w zakresie wszystkich przypisanych oskarżonym czynów” – uzasadniła sędzia.

Sąd nie podzielił wątpliwości obrońców dotyczących m.in. zeznań dwóch przestępców z grupy markowskiej, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania. Świadkowie ci mieli być torturowani przez policję w celu wymuszenia konkretnych zeznań.

„Przemoc wobec tych świadków została udowodniona (…) nie wykazano jednak związku stosowania przemocy z przesłuchaniami i zmuszaniem do złożenia wyjaśnień określonej treści”

– podkreśliła sędzia dodając, że świadkowie byli przesłuchiwani przez cztery miesiące, w różnych okolicznościach, także po opuszczeniu aresztów śledczych i nie odwołali swoich z zeznań do czasu procesu sądowego.

„Zmienili swoje wyjaśnienia w obecności osób oskarżonych, bo próbowali się przed nimi w ten sposób tłumaczyć za wcześniej złożone wyjaśnienia”

– stwierdził sąd.

Wtorkowy wyrok jest prawomocny.


55-letni Andrzej P. ”Salaput” został skazany na 15 lat więzienia za założenie grupy "o charakterze zbrojnym" tuż po wyjściu z więzienia w 2004 roku i kierowanie nią aż do 2009 roku, kiedy został zatrzymany. "Salaput" miał także czerpać korzyści z cudzego nierządu przez ściąganie haraczy od tzw. tirówek, brać udział w obrocie narkotykami, a także w paserstwie kradzionych maszynek do golenia. Przed Sądem Apelacyjnym wnosił o uniewinnienie. Twierdził, że sąd pierwszej instancji był w toku procesu „mało aktywny”, a on sam skończył jedynie osiem klas szkoły podstawowej. „Nie jestem jakiś mędrzec. To sąd powinien przesłuchiwać” - stwierdził Andrzej P.

Wojciech Sz. ”Komandos” musi spędzić w izolacji 25 lat. Na taką karę został skazany za członkostwo w grupie markowskiej oraz udział w strzelaninie pod cmentarzem w Markach w marcu 2009 roku. Na podstawie zeznań skruszonych przestępców śledczy ustalili, że "Komandos" i Rafał K. "Dragon" (skazany na 15 lat) próbowali zabić członków grupy "szkatułowej" (od szefa grupy Rafała S. ps. Szkatuła). Przestępcy otworzyli ogień podczas tzw. rozkminki, na której miały być ustalane warunki ściągania pieniędzy od przydrożnych prostytutek. "Szkatułowi" wyszli ze zdarzenia cało. Zginął jeden z "markowskich" – Tomasz W. "Króciak". Według prokuratury, a także sądu pierwszej instancji, śmiertelnie ranić miał go kolega z grupy Michał S. "Mundek", za co został skazany na 10 lat więzienia.

"Komandos" stwierdził, że jest on w tej sprawie "kozłem ofiarnym". "Uznano, że trzeba mnie skazać, bo mam swoją przeszłość" – powiedział Wojciech Sz. przed sądem odwoławczym, nawiązując do zabójstwa policjanta z Żyrardowa, za które kilkanaście lat przesiedział w więzieniu. "Wtedy siedziałem słusznie, teraz siedzę niesłusznie. To żadna frajda siedzieć za friko" – mówił. Jego adwokat podnosił w apelacji, że "wspólne zamieszkiwanie, spędzanie czasu, wcale nie oznacza brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej". "To była zbieranina znajomych" – powiedział mecenas. Mariusz R. "Kaczor" został skazany na 6 lat więzienia, Rafał K. "Dragon" na 15 lat, a Michał S. "Mundek" na 10 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

VI Forum Polonijne w amerykańskiej Częstochowie. „Polonia Semper Fidelis – Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”

Antoni Macierewicz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Obchody IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 79. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego – „Polonia Semper Fidelis - Budujmy Wielki Front Patriotyczny” – odbędą się w dniach 4 -5 maja 2019 roku w Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pennsylvania.

To już szósta z rzędu konferencja i uroczystości upamiętnienia ofiar Smoleńska i Katynia, organizowana przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzą także Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey, a który skupia też inne organizacje, m.in. Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal Pamiec.us, KPA – oddział NJ i inne lokalne organizacje.

Na konferencję zaproszono m.in. Antoniego Macierewicza, Magdalenę Mertę, ministra Adama Kwiatkowskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Jana Szyszko, europosła Ryszarda Czarneckiego. Odbędzie się również spotkanie z członkami podkomisji smoleńskiej, z dr. Kazimierzem Nowaczykiem, prof. Wiesławem Biniendą, inż. Glennem Jorgensenem, dr. Chrisem Cieszewskim oraz przedstawicielami rodzin “Smoleńskich” (Małgorzata Wypych, Krystyna Kwiatkowska, Ewa Błasik, Anna Wójtowicz).

Program:

4 maja 2019 (sobota) – Amerykanska Czestochowa
VI Forum Polonijne – Konferencja Społeczno-Historyczna
Visitors Center – Sala konferencyjna

Rozpoczęcie – 9:30 am

Panel 1.
Główny mówca:

  • Prof. Wiesław Wysocki - USKW, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny.
  • Dr Teofil Lachowicz - archiwista SWAP, historyk.

 
Panel 2. Zgubne skutki „ideologii gender”

Panel poprowadzi Ks Prałat dr. Tomasz Grysa - polski duchowny katolicki, Prałat, Dyplomata watykański przy ONZ w NY.
– Grzegorz Strzemecki - Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny.
 
Panel 3. Wojna hybrydowa – dezinformacja – Rosja – USA – Polonia
Panel poprowadzi red. Wojciech Mucha - dziennikarz, reporter, publicysta. Na stałe związany ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, członek redakcji kwartalnika „Fronda”

– Red. Jacek Liziniewicz - dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”
 
Panel 4. Aktualne ustalenia i badania podkomisji ds. Zbadania Katastrofy nad Smoleńskiem
Panel poprowadzi red. Aleksander Wierzejski - dziennikarz Telewizji Republika i Radia WNET

– Antoni Macierewicz - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej
 – dr. Kazimierz Nowaczyk
– prof. Wiesław Binienda
– inż. Glenn Jorgensen
– dr. Chris Cieszewski
oraz przedstawicieli rodzin “Smoleńskich”
– Magda Merta
– Małgorzata Wypych
– Krystyna Kwiatkowska
– Ewa Błasik
– Anna Wójtowicz

5 maja 2019 (niedziela)

10:30 AM - Zbiórka przed głównym kościołem - przemarsz procesyjny na cmentarz

11:00 - Część oficjalna na cmentarzu, Apel Pamięci,

12:30 - Uroczysta Msza Święta

3:15 - Część artystyczna

Aktualności na stronie Komitetu TUTAJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl