Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

129 przypadków odry w Polsce

W styczniu odnotowano w Polsce 129 przypadków odry - wynika z meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W całym roku 2018 było 339 przypadków, zaś w 2017 r. – 63.

Darko Stojanovic

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w opublikowanym w ubiegłym tygodniu najnowszym raporcie, alarmuje, że aż trzykrotnie, do rekordowego poziomu 82,6 tys. przypadków, wzrosła zachorowalność na odrę w Europie w 2018 r. Najwięcej, bo ponad 53,2 tys. zachorowań, odnotowano w 2018 r. na Ukrainie. Na drugim miejscu znalazła się Serbia z 5 tys. zachorowań, a kolejne miejsca zajęły: Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) i Grecja (2,2 tys.). W Polsce w 2018 r. zarejestrowano ok. 330 przypadków odry.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat i osób z zaburzeniami układu odporności. Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skojarzonej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo