Nowa rzecznik resortu spraw zagranicznych

dr Ewa Suwara / gov.pl/dyplomacja

  

Dr Ewa Suwara została rzecznikiem prasowym ministerstwa spraw zagranicznych - wynika z informacji resortu zamieszczonej dzisiaj na stronie internetowej. Suwara poza działalnością naukową dotychczas pracowała m.in. w Departamencie Polityki Ekonomicznej MSZ.

W ostatnim czasie w MSZ nie było rzecznika prasowego, a zadania w tym zakresie wykonywało biuro rzecznika prasowego.

Według informacji MSZ Suwara uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa międzynarodowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest magistrem prawa i magistrem socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz posiada dyplom Master of Arts z nauk politycznych i administracji Kolegium Europejskiego w Brugii.

Ewa Suwara ukończyła podyplomowy program z negocjacji międzynarodowych w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda oraz podyplomowe studia z międzynarodowego prawa handlowego zorganizowane przez centrum szkoleniowe Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Turynie. Jest absolwentką Akademii Dyplomatycznej w Warszawie.

"Równolegle z rozwojem naukowym od ponad dekady dr Suwara kontynuuje karierę jako zawodowy dyplomata i pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Pracowała w wielu państwach, także rozwijających się i ogarniętych konfliktem, gdzie doradzała w procesie budowania struktur państwowych. Zanim wstąpiła do polskiej służby zagranicznej pracowała dla Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Maroku i w Malawi. W ostatnich latach z ramienia cywilnej misji Unii Europejskiej przez 30 miesięcy pracowała w Afganistanie otrzymując za to Europejski Medal Służby" - czytamy na stronie resortu.

Jak podkreślono karierę w MSZ Ewa Suwara rozpoczęła w 2007 roku w Departamencie Polityki Ekonomicznej. W 2011 roku, w czasie prezydencji Polski w Radzie UE, reprezentowała stanowisko Polski w Komitecie ds. Zarządzania Cywilnymi Aspektami Kryzysów (CIVCOM) w Brukseli.

W latach 2012-2014 pełniła funkcję Sekretarza Międzyresortowego Komitetu ds. cywilnego i wojskowego zaangażowania Polski w Islamskiej Republice Afganistanu oraz Kierownika Wydziału ds. Ogólnych i Wielostronnych w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ.

Od września 2014 do sierpnia 2018 roku dr Suwara pełniła funkcję zastępcy przedstawiciela RP przy Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa (PSC) oraz zajmowała stanowisko ds. obsługi PSC (Nicolaidis); była także p.o. przedstawiciela RP przy PSC w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli współtworząc stanowisko UE w sprawach z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po brexicie Niemcy wstrzymają ekstradycje. „To zapowiedź nadchodzących problemów”

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/3839153

  

Niemcy wstrzymają ekstradycje do W. Brytanii natychmiast po brexicie, nawet jeśli Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii w sposób uporządkowany - podał w niedzielę brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na unijne źródła.

Berlin wysłał stosowną, formalną notę w tej sprawie do Brukseli, i nie było to dla unijnych urzędników zaskoczeniem - powiedział rozmówca "FT".

Jak podkreślił unijny dyplomata w rozmowie z "FT", decyzja Berlina daje pojęcie o tym, jak trudne będzie utrzymanie niemiecko-brytyjskiej współpracy w kwestiach bezpieczeństwa, ponieważ niemiecka konstytucja zezwala na ekstradycję bardzo rzadko, a wyjątki robi wyłącznie dla krajów unijnych.

"To zapowiedź nadchodzących problemów" - podkreśla rozmówca dziennika. Od 2010 roku Wielka Brytania złożyła w UE wnioski o ekstradycje 1,8 tys. podejrzanych. Wśród nich było 15 Niemców, którym postawiono takie zarzuty, jak wykorzystywanie seksualne dzieci, defraudacje, pranie pieniędzy i handel narkotykami.

Oprócz Niemiec przepisy konstytucyjne mogą uniemożliwić ekstradycję do Wielkiej Brytanii obywateli Francji, Słowenii i Rumunii - prognozuje "FT".

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca; jak dotąd brytyjski parlament nie zaaprobował umowy o brexicie, którą rząd wynegocjował z UE. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl