Aby przestano powtarzać kłamstwa. Szczerski: Bliskowschodnia konferencja nie jest "przeciwko komuś"

Iran bardzo żywiołowo reaguje od momentu ogłoszenia, że w stolicy Polski odbędzie się konferencja bliskowschodnia. Dziś w ramach uspokojenia nastrojów szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się z ambasadorem Iranu w Warszawie Masudem Edrisi-Kermanszahim. Przekazał mu, że konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu.

Marjolein Katsma CC BY-SA 2.0

O swojej rozmowie z szefem irańskiej placówki w Warszawie poinformował sam Szczerski. Według relacji prezydenckiego ministra ambasador przedstawił mu irański punkt widzenia na organizowaną przez Polskę i USA konferencję.

Jak zaznaczył Szczerski, w odpowiedzi przekazał irańskiemu dyplomacie, że „niezmiennym celem polskiej polityki bliskowschodniej jest poszukiwanie dróg do osiągnięcia pokoju i stabilności w tym regionie”, a konferencja warszawska „nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu”.

Rozpoczynająca się w środę konferencja ministerialna w Warszawie dotyczy budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Do udziału w niej nie został zaproszony Iran. Jeszcze w styczniu, informując o planach zorganizowania konferencji, sekretarz stanu USA zapowiadał, że szczególna uwaga uczestników rozmów w Warszawie ma zostać poświęcona wpływom tego właśnie kraju w regionie Bliskiego Wschodu. Według doniesień izraelskich mediów ostre przemówienie krytykujące Iran ma wygłosić podczas konferencji premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji „za akt wrogości”. Tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, aby zaprotestować przeciw tej konferencji.

W drugiej połowie stycznia z wizytą do irańskiej stolicy udał się wiceszef MSZ Maciej Lang, który odpowiada w resorcie dyplomacji m.in. za sprawy polityki afrykańskiej i bliskowschodniej, aby omówić m.in. „cele i oczekiwania” wobec warszawskiej konferencji.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#konferencja #Szczerski #Iran

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo