Podczas krótkiego ale intensywnego szkolenia będziemy mieli możliwość sprawdzenia zdolności, gotowości i interoperacyjności 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z Batalionową Grupą Bojową NATO. Ocenie poddane zostanie przygotowania dowództw i sztabów do pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Doskonalone będą umiejętności dowódców i organu dowodzenia w działaniu zespołowym, w rozwiązywaniu problemów taktycznych oraz dowodzeniu - powiedział dowódca 15. GBZ płk Norbert Iwanowski, cytowany przez oficjalny portal brygady.

Ćwiczenie ”ŁASICA-19” wspierane jest przez Zespół Systemu JCATS z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation).  to interaktywny, wielopoziomowy symulator używany jako narzędzie treningowe, które pozwala na wykonywanie analiz, zgrywanie dowództw i sztabów w ramach przygotowania ich do przyszłych działań. System pozwala odzwierciedlać działania wojsk do najniższych szczebli w zakresie pełnego spektrum działań kinetycznych i nie kinetycznych.  Podczas ćwiczenia wirtualne pododdziały dowodzone przez realnych dowódców poruszają się na mapach cyfrowych co sprawia, że działania ćwiczących sztabów są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych. System uwzględnia, obok terenu i czasu, możliwości techniczne pojazdów, posiadane zapasy paliwa, amunicji, żywności,  a nawet wytrzymałość żołnierzy - czytamy na portalu 15. GBZ.