Szef MSZ W. Brytanii przyleci do Warszawy

Jeremy Hunt / Chris McAndrew [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt przyleci we wtorek do Warszawy, gdzie weźmie udział w ministerialnym spotkaniu poświęconym pokojowi na Bliskim Wschodzie i będzie rozmawiał o impasie wokół planowanego wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

W nagraniu zamieszczonym w portalu społecznościowym Twitter, szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że zapewni europejskich partnerów o "bezwarunkowym" zobowiązaniu Wielkiej Brytanii do przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, regulującego sytuację na Irlandii, ale jednocześnie wezwie ich do znalezienia kompromisowego rozwiązania wokół kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (tzw. backstop).

"Nikt, kto dorastał w czasie, kiedy w każdym tygodniu bomby wybuchały w Irlandii Północnej, ale także Harrodsie (ekskluzywnym centrum handlowym w Londynie - red.), Hyde Parku i całym Zjednoczonym Królestwie, nie mógłby nawet brać pod uwagę podejmowania ryzyka dotyczącego pokoju (na wyspie)"

- tłumaczył.

Hunt przekonywał, że "najlepszym sposobem na zabezpieczenie tego pokoju jest wypracowanie porozumienia, które zagwarantuje przyjazne relacje Wielkiej Brytanii z sąsiadami, a to wymaga rozsądnych kompromisów od wszystkich stron".

"Biorąc pod uwagę determinację Wielkiej Brytanii do prowadzenia niezależnej polityki handlowej (po brexicie), musimy znaleźć sposób, który pozwala na wiążące prawnie zobowiązanie, dotyczące tzw. +miękkiej+ granicy (pomiędzy Irlandią a Irlandią Płn. - red.), które nie zmusza nas bez końca do pozostania w unii celnej z UE" - tłumaczył, zaznaczając, że "to jest całkowicie możliwe do osiągnięcia". Dodał też: "jestem pewien, że przy dobrej woli możemy to zrobić".

"Alternatywa - brak porozumienia lub paraliż w sprawie brexitu - nie leży w niczyim interesie, więc jest konieczne, abyśmy podwoili nasze wysiłki, mające na celu popchnięcie tego procesu do przodu"

- zakończył szef MSZ.

Oprócz spotkań bilateralnych z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie brexitu, Hunt będzie także stał na czele brytyjskiej delegacji podczas dwudniowej konferencji w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Swój udział w niej zapowiedzieli również m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej o północy z 29 na 30 marca br., ale od miesięcy w brytyjskiej polityce trwa impas w sprawie ratyfikowania projektu umowy wyjścia ze Wspólnoty.

W styczniu posłowie zasiadający w Izbie Gmin zagłosowali przeważającą większością głosów za jej odrzuceniem, domagając się daleko idących zmian, dotyczących m.in. mechanizmu awaryjnego (backstopu) dla Irlandii Płn.

W odpowiedzi na tę decyzję premier Theresa May zapowiedziała kolejną próbę renegocjacji porozumienia z UE, ale liderzy Unii odrzucili taką możliwość, deklarując jedynie gotowość do wprowadzenia niewielkich zmian w niewiążącej prawnie deklaracji politycznej.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy, co - zdaniem ekspertów - wywoła poważne zaburzenia gospodarcze po obu stronach kanału La Manche.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Agencja Moody's potwierdza: Polska jest krajem bezpiecznym inwestycyjnie i gospodarczo!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Polska gospodarka systematycznie się rozwija, o czym świadczy wczorajsza prognoza agencji Moody's. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało komunikat, w którym komentuje prognozę - "to kolejna agencja, która ponownie docenia siłę polskiej gospodarki".

Agencja Moody's utrzymała wczoraj wieczorem długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną, zarówno w walucie krajowej jak i walutach zagranicznych. Decyzję uzasadniono odpornością gospodarki, jej wielkością i dobrą sytuacją.

Zdaniem resortu przedsiębiorczości i technologii wynik jest zgodny z oczekiwaniami rynku.

"To już kolejna agencja, która ponownie docenia siłę polskiej gospodarki. To utrzymanie decyzji z maja 2017 roku, kiedy to agencja pozostawiła rating Polski na poziomie A2 zmieniając perspektywę z negatywnej na stabilną"

- poinformowano w komunikacie ministerstwa. [polecam:https://niezalezna.pl/268435-moody39s-dobra-sytuacja-gospodarki]

Resort zwraca uwagę, że Moody's jest trzecią agencją - po Fitch i S&P - która w ostatnich tygodniach korzystnie i wysoko ocenia sytuację gospodarczą w Polsce. Moody's prognozuje wzrost PKB o 4,4 proc. w 2019 r. i 3,7 proc. w 2020 r.

Ministerstwo przypomina, że podobnie wysoką ocenę na poziomie A- (siódmy poziom) z perspektywą stabilną utrzymał przed trzema tygodniami Fitch, zaś tydzień temu S&P również nie dokonał żadnych zmian w swojej ocenie ani perspektywie ratingowej (A- z perspektywą stabilną).

"To bardzo jasny sygnał dla inwestorów zagranicznych - Polska jest krajem bezpiecznym inwestycyjnie i gospodarczo, w którym warto podejmować aktywność ekonomiczną"

- czytamy w komunikacie.

Dodano, że kolejna runda przeglądów ratingów odbędzie się na jesieni (27 września – Fitch, oraz 11 października – S&P, Moody’s).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl