Szef MSZ W. Brytanii przyleci do Warszawy

Jeremy Hunt / Chris McAndrew [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt przyleci we wtorek do Warszawy, gdzie weźmie udział w ministerialnym spotkaniu poświęconym pokojowi na Bliskim Wschodzie i będzie rozmawiał o impasie wokół planowanego wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

W nagraniu zamieszczonym w portalu społecznościowym Twitter, szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że zapewni europejskich partnerów o "bezwarunkowym" zobowiązaniu Wielkiej Brytanii do przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, regulującego sytuację na Irlandii, ale jednocześnie wezwie ich do znalezienia kompromisowego rozwiązania wokół kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (tzw. backstop).

"Nikt, kto dorastał w czasie, kiedy w każdym tygodniu bomby wybuchały w Irlandii Północnej, ale także Harrodsie (ekskluzywnym centrum handlowym w Londynie - red.), Hyde Parku i całym Zjednoczonym Królestwie, nie mógłby nawet brać pod uwagę podejmowania ryzyka dotyczącego pokoju (na wyspie)"

- tłumaczył.

Hunt przekonywał, że "najlepszym sposobem na zabezpieczenie tego pokoju jest wypracowanie porozumienia, które zagwarantuje przyjazne relacje Wielkiej Brytanii z sąsiadami, a to wymaga rozsądnych kompromisów od wszystkich stron".

"Biorąc pod uwagę determinację Wielkiej Brytanii do prowadzenia niezależnej polityki handlowej (po brexicie), musimy znaleźć sposób, który pozwala na wiążące prawnie zobowiązanie, dotyczące tzw. +miękkiej+ granicy (pomiędzy Irlandią a Irlandią Płn. - red.), które nie zmusza nas bez końca do pozostania w unii celnej z UE" - tłumaczył, zaznaczając, że "to jest całkowicie możliwe do osiągnięcia". Dodał też: "jestem pewien, że przy dobrej woli możemy to zrobić".

"Alternatywa - brak porozumienia lub paraliż w sprawie brexitu - nie leży w niczyim interesie, więc jest konieczne, abyśmy podwoili nasze wysiłki, mające na celu popchnięcie tego procesu do przodu"

- zakończył szef MSZ.

Oprócz spotkań bilateralnych z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie brexitu, Hunt będzie także stał na czele brytyjskiej delegacji podczas dwudniowej konferencji w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Swój udział w niej zapowiedzieli również m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej o północy z 29 na 30 marca br., ale od miesięcy w brytyjskiej polityce trwa impas w sprawie ratyfikowania projektu umowy wyjścia ze Wspólnoty.

W styczniu posłowie zasiadający w Izbie Gmin zagłosowali przeważającą większością głosów za jej odrzuceniem, domagając się daleko idących zmian, dotyczących m.in. mechanizmu awaryjnego (backstopu) dla Irlandii Płn.

W odpowiedzi na tę decyzję premier Theresa May zapowiedziała kolejną próbę renegocjacji porozumienia z UE, ale liderzy Unii odrzucili taką możliwość, deklarując jedynie gotowość do wprowadzenia niewielkich zmian w niewiążącej prawnie deklaracji politycznej.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy, co - zdaniem ekspertów - wywoła poważne zaburzenia gospodarcze po obu stronach kanału La Manche.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Angela Merkel niemile widziana nawet we własnej partii. Nie chcą jej wsparcia w kampanii wyborczej

Angela Merkel / bilderseo.com

  

Politycy CDU z byłej NRD nie chcą wsparcia Angeli Merkel w kampanii wyborczej przed wyborami landowymi. Chadecy ze wschodu obawiają się, że wystąpienia kanclerz mogłyby zmobilizować politycznych przeciwników.

"Wystąpienia Merkel podczas kampanii nie pomogą nam w Saksonii"

- powiedział przewodniczący parlamentu kraju związkowego (landtagu) w Dreźnie Matthias Roessler (CDU), cytowany dziś przez bawarski portal merkur.de. Z kolei wiceszef chadeckiej frakcji w parlamencie krajowym Turyngii Michael Heym uznał, że zaangażowanie się Merkel w kampanię "nie stanowiłoby wartości dodanej".

Angela Merkel nie jest już co prawda przewodniczącą CDU, ale dorastała w NRD i wciąż jest najpopularniejszą niemiecką polityk. Wschód Niemiec to jednak także bastion narodowo-konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), której program jest w ostrej kontrze wobec polityki kanclerz - głównie migracyjnej. Istnieją obawy, że partia wykorzystałaby obecność Merkel na wiecach, by zorganizować kontrmanifestacje.

"Wydarzeń na świeżym powietrzu (z udziałem Merkel - red.) na pewno nie będzie"

- zdradził szef struktur partyjnych CDU w Turyngii Mike Mohring. "Wszystko będzie się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach" - dodał.

Jesienią mieszkańcy Saksonii, Brandenburgii i Turyngii będą wybierać deputowanych do parlamentów krajowych. Wyniki wyborów będą miały wpływ na politykę na szczeblu federalnym. Mogą nawet doprowadzić do rozwiązania wielkiej koalicji w Berlinie, jeśli np. SPD uzyska niezadowalający wynik i uzna, że dalsze współrządzenie jest dla niej politycznie zgubne. We wszystkich trzech landach AfD będzie walczyła o pozycję drugiej najsilniejszej partii.

W skład koalicji na szczeblu federalnym wchodzi blok partii chadeckich - CDU i CSU - oraz socjaldemokratyczna SPD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl