Kiedy nowy stadion Ruchu Chorzów?

/ Paweł Drozd, on Wiki Drozdp; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

  

Nowy miejski stadion piłkarskiego Ruchu Chorzów powinien powstać do 2022 roku – zapowiedział prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Inwestycja ma kosztować ok. 150 mln złotych.

Samorząd miasta ma przekazać tereny, na których stoi obecny, stary stadion, aportem spółce celowej, powołanej do budowy nowej areny. Konieczne jest w tej sytuacji „wyprostowanie” granic geodezyjnych działek i wycena terenu, co ma potrwać ok. trzech miesięcy.

Ten czas chcemy wykorzystać na analizę, czy zamiast budować "miasteczko kontenerowe" dla potrzeb klubu, na czas budowy nie rozbudować sąsiadującego ze stadionem budynku, należącego do MOSiR”

– dodał Kotala.

Jego zdaniem takie rozwiązanie z jednej strony pozwoliłoby uniknąć wydawania pieniędzy na kontenery, z drugiej – Ruch mógłby na stałe „urzędować” w należącym do miasta budynku, a nie wynajmować na komercyjnych warunkach powierzchni na biura i szatnie od spółki budującej stadion.

W ten sposób nie przepadłyby te trzy miliony” – zaznaczył Kotala.

Przyznał, że na etapie konkursu na koncepcję stadionu jego cena miała wynieść 67 mln, potem – przy pracach projektowych – ta kwota wzrosła do 100 mln, a następnie sięgnęła 150 mln.

Widownia areny ma pomieścić 16 tysięcy kibiców. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków własnych miasta, kredytów lub obligacji. Wszelkie powierzchnie komercyjne mają zostać wynajęte, tak, by stadion „żył” nie tylko podczas meczów.

Samorząd Chorzowa ma ok. 25 procent akcji klubu.

Obecny stadion Niebieskich oddano do użytku w 1935 r. Jeden z poprzednich prezesów Ruchu Dariusz Smagorowicz chciał przeprowadzki zespołu na zmodernizowany Stadion Śląski, położony też w granicach Chorzowa. W styczniu 2014 r. klub podpisał nawet list intencyjny z zarządem województwa śląskiego w sprawie gry na tym obiekcie.

Na początku swego istnienia chorzowianie podejmowali rywali na... placu targowym w Hajdukach. W 1923 r. przenieśli się na boisko, które trzeba było polewać wodą w przerwach spotkań, bo pokryta popiołem nawierzchnia "atakowała" kurzem. Ponieważ taki obiekt nie uzyskał akceptacji PZPN, przez trzy lata przebudowy piłkarze Ruchu korzystali z innych boisk.

Po tych perturbacjach zapadła decyzja o zbudowaniu nowego stadionu. Prace ruszyły 1 lipca 1934 r. i latem 1935 - w 15. rocznicę powstania klubu - zostały zakończone.

Półtora roku później wykonująca obiekt amerykańska firma budowlana oddała do użytku nowoczesną na te czasy trybunę. Podziw budził jej dach, pozbawiony podtrzymujących go słupów, co zwiększało widoczność.

W 1961 r. obiekt przeszedł remont generalny. Siedem lat później stanęły charakterystyczne, przypominajace wielkie świeczki, maszty oświetleniowe.

Osobną historię ma boiskowa "Omega". Przed wojną przedstawiciele tej firmy co roku przyznawali najpopularniejszemu polskiemu klubowi boiskowy zegar. W 1939 r. czytelnicy gazety "Raz, Dwa, Trzy" wybrali Ruch. I zegar trafił na ul. Cichą krótko przed wybuchem wojny. Został przechowany przez zegarmistrza Augustyna Ferdę i po wojnie wrócił na stadion.

Ruch jest 14-krotnym mistrzem Polski. Pierwszy tytuł wywalczył w 1933 r., ostatni - w 1989. Obecnie chorzowianie grają w drugiej lidze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl