Służby gotowe na bliskowschodni szczyt. „Do Polski nie wpuszczono 40 osób” – zdradził wiceminister

Już jutro w Warszawie rozpocznie się dwudniowa polsko-amerykańska konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 zdradził, że właśnie trwają kontrole autokarów z osobami pochodzenia irańskiego. – Mamy informacje, że demonstracje Irańczyków mogą być organizowane – dodał.

Jarosław Zieliński
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Swój udział w konferencji zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podał, że na czas szczytu bliskowschodniego wprowadzono kontrole na granicy na 287 przejściach. Kontrolę graniczną przywrócono od 10 do 16 lutego. Jak podał, „chodzi o to, by rozpoznać i ewentualnie odmówić wjazdu do Polski tym, którzy mogą wnieść zagrożenia, w tym terrorystom”.

Już po przywróceniu czasowej kontroli granicznej odmówiono już wjazdu do Polski około 40 osobom, a ponad 130 jest na listach w ewidencji – jeśli będą chciały przyjechać do Polski także zostaną zatrzymane, nastąpi odmowa wjazdu na terytorium naszego kraju

– podał Jarosław Zieliński.

Stwierdził, że przy takiej okazji zdarza się, że inne osoby, np. ścigane listami gończymi zostają zatrzymane.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że podczas konferencji władze spodziewają się demonstracji Irańczyków.

– Jesteśmy przygotowani też na legalne zgromadzenia, mamy takie informacje, że tego typu wydarzenia mogą być organizowane, szczególnie przez osoby pochodzenia irańskiego, mieszkające w krajach europejskich, np. w Niemczech, blisko polskich granic – mówił.

Część z nich zamierza przyjechać do Polski. Mogę zdradzić, że w tym momencie gdy rozmawiamy, trwa kontrola dwóch autokarów takich osób, które do nas zmierzają. Chodzi też o to, czy nie wiążą się z nimi zagrożenia. Jeśli chodzi o demonstracje, jesteśmy do tego przygotowani pod kątem zapewnienia im bezpieczeństwa – jeżeli będą to zgromadzenia zgodne z prawem. Policja oraz inne służby są przygotowane

– podał.

Ocenił, że dziś pod jego przewodnictwem zbierze się zespół, którego zadaniem będzie koordynacja przygotowań pod kątem bezpieczeństwa podczas konferencji.

Działamy zgodnie z prawem, w ochronie przestrzegania prawa. Każdy, kto nie będzie przestrzegał prawa musi liczyć się z reakcją – zastrzegł wiceminister.

Zieliński mówił również o działaniach operacyjnych podczas szczytu.

O tej sferze w trybie jawnym nie można za wiele mówić. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ chodzi o to, by rozpoznać zagrożenia, rozpoznać osoby, z którymi te zagrożenia się wiążą i to oczywiście jest zadanie z jednej strony służb nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, przez policję, straż graniczną, ale również przez służby specjalne, w szczególności Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która podlega ministrowi koordynatorowi służb specjalnych

– podał.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, polskie radio 24

#MSWiA #Jarosław Zieliński

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo