Najstarszy most w Krakowie

Most Piłsudskiego zwany też Żółwiem

  

Najstarszy kompletny, krakowski most na Wiśle imienia marszałka Józefa Piłsudskiego łączy Kazimierz z Podgórzem. Oddano go do użytku w 1933 r. Jest to najstarszy, kompletny most w grodzie Kraka.

Prace wg projektu zespołu inżynierów pod kierunkiem prof. Andrzeja Pszenickiego rozpoczęły się we wrześniu 1926 r. i trwały 7 lat. Najpierw most nazywano po prostu Czwartym Mostem. W styczniu 1932 r. Rada Miejska uchwaliła, że zyska on miano – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy nazywali go też Żółwiem. Rok później został oddany do użytku. Uroczystość otwarcia poprowadzili wojewoda Mikołaj Kwaśniewski i przewodniczący komitet budowy mostu prezydent Krakowa Władysław Belina-Prażmowski. Obecni byli przedstawiciele rządu, wiceprezydenci Krakowa, członkowie rady miejskiej, dyrektorzy poczty i kolei, rektor UJ, duchowieństwo z ks. metropolitą Adamem Sapiehą na czele. Orkiestra zagrała „Marsz I Brygady”. Prezydent Krakowa podziękował budowniczym i twórcom mostu.  Wzniesiono okrzyk na cześć Rzeczypospolitej, prezydenta Mościckiego i marszałka Piłsudskiego.
Aby pokryć koszty budowy za przejazd przez tę przeprawę miasto pobierało opłatę. Most ma 147,5 metra długości i 18,50 metra szerokości. Waży około 1200 ton. Podparty jest na 2 filarach. Ma konstrukcję stalową kratownicową, nitowaną, która została wykonana w Fabryce Maszyn L. Zieleniewskiego. Jezdnię wyłożono brukiem z kostki bazaltowej, a chodniki pokryto asfaltem. Przez most przeprowadzono także torowisko tramwajowe, ale pierwszy tramwaj przejechał po nim dopiero po wojnie.

Most jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiarygodność przede wszystkim. Premier rozlicza się z piątki Morawieckiego. „To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki”

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Dziś, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu odwiedzi trzy województwa - mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Premier mówił na brefingu prasowym, że jego spotkania mają posłużyć przedstawieniu Polakom "sprawozdania" z wykonanych prac.

"Mi o wiele większą przyjemność sprawia przedstawienie tego, co zrobiliśmy, niż mówienie tego, co obiecujemy na przyszłość"

- podkreślił.

"Wiarygodność jest podstawą polityki. To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki, rzetelność, skuteczność, konsekwencja. A więc rozliczmy się z tej piątki, piątki Morawieckiego" - dodał.

Premier wyliczał projekty rządowe składające się na tzw. piątkę Morawieckiego.

"Po pierwsze mały ZUS już został wdrożony od 1 stycznia tego roku, zgodnie z obietnicą. Już ponad 130 tys. małych firm korzysta z małego ZUS-u. Jest to korzyść sięgająca co najmniej kilku miliardów złotych w najbliższych 10 latach, w najbliższych latach możemy dojść powyżej 1 mld rocznie"

- mówił Morawiecki.

Inną zrealizowaną obietnicą - jak mówił szef rządu - było obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc. Zaznaczył, że korzysta z niego od 1 stycznia br. 450 tys. przedsiębiorców.

Kolejnymi programami, o których mówił są: wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów oraz Fundusz Dróg Samorządowych.

Ostatnią częścią tzw. piątki Morawieckiego jest program Dostępność Plus.

"W lipcu zeszłego roku przyjęliśmy program rządowy i pełną parą ten program jest realizowany i będzie realizowany w najbliższych kilku latach"

- mówił premier.

"Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego. I ta +piątka+ przybliża nas do tego, cieszę się, że to potwierdza naszą skuteczność i naszą wiarygodność"

- powiedział premier.

Wcześniej na Twitterze Kancelarii Premiera pojawił się krótki spot. Premier przypomina, co mówili polityczni przeciwnicy rządzących słysząc ich zapowiedzi. "Skuteczna polityka jest możliwa. Dotrzymujemy słowa" - mówi premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl