Nowe miejsca w szkołach ponadpodstawowych

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/EDUSPACES / PRZESTRZENIE EDUKACJI/CC BY-SA 2.0

  

W nowym roku szkolnym dzięki modernizacjom i zwiększeniu liczby uczniów w klasach, zaplanowano 43 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych - poinformował dzisiaj stołeczny ratusz. Uczniowie będą mogli aplikować do 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 szkół branżowych I stopnia.

Na konferencji zorganizowanej w XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska mówiła o przygotowaniu stołecznych szkół ponadpodstawowych do przyjęcia do pierwszych klas podwójnego rocznika uczniów.

W 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą równolegle dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik absolwentów gimnazjów.

Kaznowska podkreśliła, że ratusz w tym roku przeznaczył na edukację 4,9 mld zł. Więcej pieniędzy zaplanowano m.in. na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów. Chodzi m.in. o modernizację pracowni przedmiotowych, zawodowych i innych pomieszczeń oraz zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu i mebli.

Wiceprezydent stolicy przyznała, że do planowania roku szkolnego 2019/2020 ratusz przygotowywał się wiele miesięcy.

"Analizowaliśmy możliwości i to w jaki sposób, w miejsce obecnych - niespełna 19 tys. uczniów, 1 września pomieścić ponad 43 tys."

- powiedziała Kaznowska.

Poinformowała, że do dyspozycji uczniów jest 161 szkół ponadpodstawowych - 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 branżowych szkół I stopnia.

"Dla absolwentów gimnazjum zaplanowano 20 685 miejsc, dla absolwentów szkół podstawowych 22 340 miejsc. Szacujemy, że 32 604 uczniów w Warszawie kończyć będzie szkoły. Dla takiej liczby musimy zapewnić miejsca. Mamy 43 tys. 25 miejsc, ale pamiętajmy również o szkołach niepublicznych, społecznych, jak również młodzieży spoza Warszawy"

- zaznaczyła Kaznowska. Jak dodała, miejsca dla uczniów udało się uzyskać przede wszystkim dzięki przekształceniu gimnazjów.

Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w Radzie Warszawy Dorota Łoboda zapowiedziała, że w nadchodzącej rekrutacji do szkół średnich nie będzie limitu w wyborze placówki.

"Do tej pory można było wybrać osiem placówek, teraz liczba ta jest nieograniczona. To pozwoli w tym pierwszym terminie rekrutacji przyjąć jak największą liczbę uczennic i uczniów do szkół"

- powiedziała Łoboda.

Podkreśliła, że ratusz będzie także wspierał młodych ludzi w wyborze odpowiedniej szkoły. Przypomniała o Warszawskich Dniach Otwartych Doradztwa Zawodowego, które odbędą się w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży w dniach 23-24 i 30-31 marca. Wspomniała także o organizowanych od 5 do 9 marca Targach Edukacyjnych m.st. Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki.

Łoboda przypomniała także o działającym w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i szkoleń punkcie doradztwa zawodowego. W warszawskich szkołach średnich będą odbywały także dni otwarte.

Stołeczny ratusz zwraca uwagę, że młodym ludziom będzie trudniej dostać się do wymarzonej szkoły, m.in. ze względu na to, że nie we wszystkich szkołach uda się podwoić liczbę oddziałów. Przykładowo - jak wskazano - w LO im. S. Batorego obecnie jest 7 klas pierwszych, w przyszłym roku będzie ich 12 (6 dla gimnazjalistów i 6 dla ósmoklasistów), czyli o jedną klasę mniej niż rocznik.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie: edukacja.warszawa.pl.

Na 15 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła termin rozpoczęcia trzydniowego egzaminu ósmoklasisty. Tydzień wcześniej 10-12 kwietnia przeprowadzony zostanie, po raz ostatni, egzamin gimnazjalny – pisać go będzie ostatni rocznik gimnazjalistów.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. Ich wynik ma wpływ na przyjęcie do szkół średnich. Brane są także pod uwagę oceny i osiągnięcia ze świadectwa szkolnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Znany sklep internetowy pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o wykorzystanie poufnych danych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company

  

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

- Europejscy konsumenci coraz częściej robią zakupy online. Handel elektroniczny zwiększył konkurencję detaliczną i przyniósł większy wybór oraz lepsze ceny. Musimy zapewnić, by duże platformy internetowe nie eliminowały tych korzyści przez antykonkurencyjne działania. Dlatego postanowiłam bardzo dokładnie przyjrzeć się działaniom Amazona i jego podwójnej roli jako platformy sprzedażowej oraz sprzedawcy detalicznego i ocenić zgodność jego praktyk z zasadami UE

- oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Amazon sprzedaje produkty na swojej stronie internetowej jako sprzedawca detaliczny, ale jest też platformą tworzącą rynek, na którym niezależni sprzedawcy mogą sprzedawać produkty bezpośrednio konsumentom.

KE podkreśliła, że udostępniając rynek sprzedawcom, Amazon cały czas gromadzi dane o aktywności firm na platformie. Ze wstępnych ustaleń KE wynika, że Amazon korzysta z wrażliwych informacji na temat sprzedawców na swoim rynku, ich produktów i transakcji na stronie internetowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl