Jezioro Druzno piękne i tajemnicze

Jezioro Druzno / Zielonooki; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

  

Jest to miejsce wyjątkowe w skali kraju i całej Europy. Jezioro Druzno swym wyglądem nie przypomina większości jezior w Polsce. Zdecydowana większość tafli jeziora jest porośnięta.

Druzno (Drużno) to  płytkie, zarastające jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Jezioro położone jest w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. Stanowi część Zalewu Wiślanego.
To duży zbiornik, stanowiący atrakcję krajoznawczą zarówno dla turystów i przyrodników, jak i wędkarzy. Głębokość maksymalna jeziora Druzno - 2,5 m do 3 m ; średnia 1 do 2,25 m. 
Przez Druzno przechodzi tor wodny stanowiący przedłużenie Kanału Elbląskiego. Jezioro wraz z pobliskimi terenami tworzy rezerwat Jezioro Drużno (miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego, głównie kaczek, perkozów, mew i rybitw). Dodatkowo obszar rezerwatu pokrywa się z obszarami Natura 2000.  

Rezerwat powołano ze względów naukowych i dydaktycznych. Znajduje się tutaj prawie 700 gatunków roślin naczyniowych i znaczna liczba gatunków ptaków. Głównym celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu wiele gatunków ptaków wodnych, zarówno w okresie lęgowym, jak i w czasie wędrówek. Do najcenniejszych gatunków lęgowych należą: rybitwa białowąsa, bielik, zausznik, zielonka, kropiatka, żuraw, błotniak stawowy.
Mimo, że rezerwat został nazwany od jeziora Druzno, w jego nazwie występuje inna wersja nazwy jeziora – Drużno.

W IX wieku nad tym jeziorem, w okolicach dzisiejszego Janowa, był port i znajdowało się emporium czyli skład towarów do handlu bałtyckiego Wikingów. Leżał on na ówczesnym terytorium plemienia Prusów.

Film prezentuje faunę i florę oraz historię jeziora Druzno.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czarzasty zatroszczy się o byłych esbeków? „Odzyskacie wszystkie prawa nabyte”

/ Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Jeżeli będziemy mieli wpływ na współrządzenie emeryci służb mundurowych odzyskają prawa nabyte – zadeklarował w czwartek w Legnicy szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Dodał, że "lewica szanuje ludzi, którzy pracowali do roku 1990".

Wszystkie prawa nabyte, które żeście państwo uzyskali, mówię do przedstawicieli służb mundurowych, jeżeli lewica będzie miał wpływ na współrządzenie, odzyskacie. Pomogliśmy wam zebrać 300 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który zwróci wam wasze prawa nabyte. Zostały wam one zabrane pierwszy raz przez PO i potem przez PiS. Prawa nabyte w Polsce żadnej grupie zawodowej nie mogą być zabierane 

- mówił szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl