Rektor uniwersytetu o "klęsce wizerunkowej"

/ uni.opole.pl

  

- Decyzja Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) o wycofaniu zgody na połączenie z Uniwersytetem Opolskim to "klęska wizerunkowa opolskiego środowiska akademickiego" - ocenił rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk.

Rozmowy o wejściu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w struktury Uniwersytetu Opolskiego trwały przez ostatnie trzy lata. Jesienią ubiegłego roku obydwie uczelnie przyjęły jednobrzmiące uchwały otwierające formalny proces łączenia obydwu uczelni. W ubiegły piątek władze PMWSZ przyjęły uchwałę, w której uznają wcześniejsze uzgodnienia za nieważne.

Podczas piątkowej konferencji prasowej rektor PMWSZ Tomasz Halski poinformował, że obecnie jego uczelnia nie widzi możliwości prowadzenia dalszych negocjacji w kierunku ustalenia warunków włączenia do UO i odstępuje od procedury włączenia. Jako powód podał m.in. zmianę zasad łączenia szkół, która została zaproponowana jego uczelni w połowie stycznia przez UO, sprzecznych z poczynionymi wcześniej ustaleniami dotyczącymi m.in. zapewnienia odpowiedniego statusu pracownikom PMWSZ po wejściu w struktury UO.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk dziś zorganizował konferencję prasową, podczas której odniósł się do decyzji PMWSZ.

To klęska wizerunkowa opolskiego środowiska medycznego

- powiedział prof. Masnyk. Zdaniem rektora UO, "uchwała przyjęta przez senat PMWSZ to przejaw zaściankowości i pewnego rodzaju prowincjonalizmu".

Widać inaczej pojmujemy służbę publiczną, etos akademicki i kwestię odpowiedzialności za świat akademicki w naszym mieście

 - powiedział prof. Masnyk.

Według rektora UO od początku oczywiste było, że naukowcy otrzymujący w PMWSZ różnego rodzaju dodatki funkcyjne nie będą mogli ich otrzymywać po przejściu do UO, kiedy nie będą piastowali podobnych stanowisk. Kolejnym punktem spornym była kwestia utworzenia na UO Collegium Medicum. Władze PMWSZ nie były zadowolone z faktu, że nowa jednostka miała rozpocząć funkcjonowanie dopiero w 2024 roku i chciały, by jej słuchacze byli określani, jako studenci Collegium Medicum, co z kolei - zdaniem UO - jest sprzeczne z zapisami ustawy jasno określającej, że słuchacz nosi miano studenta konkretnej uczelni, a nie jej jednostki.

Zdaniem władz uniwersytetu, zmiana decyzji PMWSZ nie wpłynie negatywnie na rozwój kierunku lekarskiego na jego uczelni. Jeszcze w tym tygodniu rektor uniwersytetu zamierza się spotkać z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl