Jak już dzisiaj informowaliśmy, ponad połowa Polaków - co wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS - ocenia dobrze dotychczasowe działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto, aż 59 proc. badanych jest zdania, że PiS wywiązuje się ze swoich wyborczych obietnic. Zwrócono uwagę przede wszystkim na korzystne zmiany w sferze społeczno-ekonomicznej.

Tymczasem z innego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" dowiadujemy się, że dopiero co powołana do istnienia partia Wiosna Roberta Biedronia depcze Platformie po piętach, a niekwestionowanym zwycięzcą w wyborach parlamentarnych jest nadal Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż IBRiS przeprowadzono w dwóch wariantach. W jednym uwzględniono udział Wiosny w wyborach, w kolejnym - nie.

Bez uwzględnienia partii Biedronia Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wynik 37,6 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (27,4 procent), a na trzecim Polskie Stronnictwo Ludowe (6,8 procent). W Sejmie znalazłyby się także: Kukiz'15 (6,4 procent) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (6,3 procent).

Z uwzględnieniem startu w wyborach Wiosny nadal wygrywa PiS (37,1 procent), a PO... traci, i to zdecydowanie, zdobywając 21,8 procent. Na trzecim miejscu zaś pojawia się właśnie Wiosna, na którą głos oddałoby 16,2 procent respondentów. Do Sejmu weszłoby jeszcze w tym wariancie SLD z wynikiem 5,2 procent.