Nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa przed konferencją bliskowschodnią - uspokaja policja

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Policja_KSP

  

W związku z konferencją bliskowschodnią w Warszawie został wprowadzony stopień alarmowy ALFA, który zobowiązuje służby dbające o bezpieczeństwo, w tym policję, do podwyższonej gotowości. Według policji nie ma obecnie informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa.

Prowadzimy działania prewencyjne, na tę chwilę nie ma informacji o żadnym realnym zagrożeniu bezpieczeństwa – powiedział dziś insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w poniedziałek i obowiązywać będzie do piątku, do końca dnia. Rzecznik KGP podkreśla, że choć jest to najniższy z czterech stopni alarmowych, jest zobowiązaniem zarówno dla służb, jak i obywateli.

"W tym czasie służby dbające o bezpieczeństwo muszą zachować czujność. Na chwilę obecną są to działania prewencyjne, nie ma informacji o żadnym realnym zagrożeniu"

– powiedział Ciarka. W związku ALFĄ na stołecznych ulicach można spodziewać się większej liczby patroli, nie wszyscy funkcjonariusze będą pełnić służbę w mundurze. KGP nie ze względu na bezpieczeństwo nie podaje, ilu policjantów zostało przydzielonych do zabezpieczania organizowanej Warszawie w dniach 13-14 lutego konferencji bliskowschodniej. Policja współpracuje też ze strażą pożarną, żandarmerią wojskową, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz innymi służbami.

KGP apeluje o szczególną czujność do mieszkańców stolicy oraz osób, które w dniach 11-15 lutego będą przebywać w Warszawie.

"Chodzi o zwracanie uwagi na sytuacje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, czyli nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscu publicznym bez opieki pakunki, plecaki czy walizki" – powiedział Ciarka.

Wszelkie niepokojące sytuacje należy zgłaszać za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Rzecznik policji dodał, że funkcjonariusze będą zwracać uwagę również na samochody pozostawione w pobliżu miejsc spotkań oraz zakwaterowania delegatów. Na wielu ulicach, również w pobliżu hoteli, obowiązuje czasowy zaraz zatrzymywania się wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Osoby wjeżdżające na teren budynków, w których przebywają delegaci, mogą spodziewać się kontroli.

Rzecznik KGP ostrzega kierowców przed możliwością wyłączenia z ruchu ulic, którymi będą przejeżdżały zagraniczne delegacje.

"Ze względu na bezpieczeństwo nie podajemy wcześniej informacji, kiedy ani którędy taki przejazd się odbędzie. Apelujemy do kierujących o współpracę ze służbami i dostosowywanie się do poleceń. Ruch będzie płynnie przywracany"

– powiedział Ciarka.

W dniach 11-15 lutego obowiązuje także drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, dotyczy on zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni. "W dzisiejszych czasach dużo dzieje się w świecie wirtualnym i tam również mogą pojawiać się różnego rodzaju sytuacje mające wpływ na porządek czy bezpieczeństwo państwa. Służby są zobowiązane do zwiększenia czujności na to, co pojawia się w cyberprzestrzeni" – powiedział insp. Ciarka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Juncker musi się poddać pilnej operacji

/ Factio popularis Europaea [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Ustępujący wkrótce przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przerwał wakacje, aby poddać się pilnemu zabiegowi medycznemu - poinformowały jego służby prasowe.

"Jean-Claude Juncker musiał skrócić wakacje w Austrii z powodów medycznych. Został on zabrany do Luksemburga, gdzie przejdzie pilną cholecystektomię (chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego)"

- napisały służby prasowe szefa Komisji Europejskiej, dodając, że zabieg ten jest rutynową procedurą.

W przyszłym tygodniu Juncker miał wziąć udział szczycie przywódców państw grupy G-7, który odbędzie się w Biarritz w południowo-zachodniej Francji.

Stan zdrowia 64-letniego byłego premiera Luksemburga od dawna jest tematem medialnych spekulacji, które nasiliły się zwłaszcza po szczycie NATO w zeszłym roku, gdy podczas wspólnego przejścia przywódców państw miał on wyraźne problemy z chodzeniem. [polecam:https://niezalezna.pl/250886-juncker-wywrocil-sie-na-schodach-komisja-europejska-tlumaczy-to-przez-wypadek-z-1989-roku]

Kadencja Junckera i całej kierowanej przez niego Komisji upływa 31 października. Jego następczynią będzie Niemka Ursula von der Leyen, która zarazem stanie się pierwszą kobietą na tym stanowisku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl