To dzieło Polaka kupił rząd francuski w 1925 r.

Kapliczka Jana Szczepkowskiego / polonika.pl

  

Kapliczka Bożego Narodzenia to drewniany ołtarz, którego autorem jest Jan Szczepkowski, polski rzeźbiarz i malarz, w latach 1925–1939 dyrektor Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Kapliczka jest jednym z wybitnych przykładów polskiej sztuki lat międzywojennych. Była prezentowana w 1925 r. na Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Wtedy to kupił je rząd francuski.

Utrzymane w geometrycznych formach stylu art déco dzieło w nowatorski sposób nawiązywało do ludowej sztuki góralskiej – pisze na stronie polonika.pl Instytut Polonika. Na paryskiej wystawie nagrodzono je Grand Prix, zaś autor odznaczony został orderem Legii Honorowej. W 1927 r. ołtarz przekazano, za pośrednictwem Kompanii Górniczej, do wybudowanego dla polskiej kolonii kościoła parafialnego pw. św. Stanisława w Dourges, w północnym regionie górniczym Nord-Pas-de-Calais we Francji.

W miarę upływu lat ten piękny snycerski ołtarz, niewłaściwie przechowywany, zaatakowany przez drewnojady i kilkakrotnie odnawiany wbrew zasadom sztuki konserwatorskiej, ulegał stopniowej degradacji. Pierwotny blask przywrócili mu polscy konserwatorzy pod kierunkiem Andrzeja Kazberuka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Konserwacja ołtarza, zakończona w 2009 roku, została sfinansowana z funduszy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Szczepkowski był wybitnym twórcą II RP. Jego dziełem są m.in. fryz na elewacji Sali Plenarnej Sejmu RP, płaskorzeźby na gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, pomniki Moniuszki i Bogusławskiego na Placu Teatralnym w Warszawie. Podczas I w. św. został ranny i nie mogąc brać udziału w czynnej służbie, zaprojektował (wraz z innymi artystami) ponad 25 cmentarzy wojennych. Po II w. św. brał udział w rekonstrukcji zabytków warszawskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polonika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiarygodność przede wszystkim. Premier rozlicza się z piątki Morawieckiego. „To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki”

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Dziś, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu odwiedzi trzy województwa - mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Premier mówił na brefingu prasowym, że jego spotkania mają posłużyć przedstawieniu Polakom "sprawozdania" z wykonanych prac.

"Mi o wiele większą przyjemność sprawia przedstawienie tego, co zrobiliśmy, niż mówienie tego, co obiecujemy na przyszłość"

- podkreślił.

"Wiarygodność jest podstawą polityki. To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki, rzetelność, skuteczność, konsekwencja. A więc rozliczmy się z tej piątki, piątki Morawieckiego" - dodał.

Premier wyliczał projekty rządowe składające się na tzw. piątkę Morawieckiego.

"Po pierwsze mały ZUS już został wdrożony od 1 stycznia tego roku, zgodnie z obietnicą. Już ponad 130 tys. małych firm korzysta z małego ZUS-u. Jest to korzyść sięgająca co najmniej kilku miliardów złotych w najbliższych 10 latach, w najbliższych latach możemy dojść powyżej 1 mld rocznie"

- mówił Morawiecki.

Inną zrealizowaną obietnicą - jak mówił szef rządu - było obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc. Zaznaczył, że korzysta z niego od 1 stycznia br. 450 tys. przedsiębiorców.

Kolejnymi programami, o których mówił są: wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów oraz Fundusz Dróg Samorządowych.

Ostatnią częścią tzw. piątki Morawieckiego jest program Dostępność Plus.

"W lipcu zeszłego roku przyjęliśmy program rządowy i pełną parą ten program jest realizowany i będzie realizowany w najbliższych kilku latach"

- mówił premier.

"Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego. I ta +piątka+ przybliża nas do tego, cieszę się, że to potwierdza naszą skuteczność i naszą wiarygodność"

- powiedział premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl