To dzieło Polaka kupił rząd francuski w 1925 r.

Kapliczka Jana Szczepkowskiego / polonika.pl

  

Kapliczka Bożego Narodzenia to drewniany ołtarz, którego autorem jest Jan Szczepkowski, polski rzeźbiarz i malarz, w latach 1925–1939 dyrektor Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Kapliczka jest jednym z wybitnych przykładów polskiej sztuki lat międzywojennych. Była prezentowana w 1925 r. na Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Wtedy to kupił je rząd francuski.

Utrzymane w geometrycznych formach stylu art déco dzieło w nowatorski sposób nawiązywało do ludowej sztuki góralskiej – pisze na stronie polonika.pl Instytut Polonika. Na paryskiej wystawie nagrodzono je Grand Prix, zaś autor odznaczony został orderem Legii Honorowej. W 1927 r. ołtarz przekazano, za pośrednictwem Kompanii Górniczej, do wybudowanego dla polskiej kolonii kościoła parafialnego pw. św. Stanisława w Dourges, w północnym regionie górniczym Nord-Pas-de-Calais we Francji.

W miarę upływu lat ten piękny snycerski ołtarz, niewłaściwie przechowywany, zaatakowany przez drewnojady i kilkakrotnie odnawiany wbrew zasadom sztuki konserwatorskiej, ulegał stopniowej degradacji. Pierwotny blask przywrócili mu polscy konserwatorzy pod kierunkiem Andrzeja Kazberuka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Konserwacja ołtarza, zakończona w 2009 roku, została sfinansowana z funduszy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Szczepkowski był wybitnym twórcą II RP. Jego dziełem są m.in. fryz na elewacji Sali Plenarnej Sejmu RP, płaskorzeźby na gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, pomniki Moniuszki i Bogusławskiego na Placu Teatralnym w Warszawie. Podczas I w. św. został ranny i nie mogąc brać udziału w czynnej służbie, zaprojektował (wraz z innymi artystami) ponad 25 cmentarzy wojennych. Po II w. św. brał udział w rekonstrukcji zabytków warszawskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polonika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

/ pixabay.com

  

Dzisiaj po południu kąpiel dozwolona jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.

Najnowsze dane dotyczące kąpielisk, w których - bez obaw o swoje zdrowie, można korzystać z wody, podał dziś po południu na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Wynika z nich, że tego dnia po południu bez obaw o swoje zdrowie można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje natomiast na trzech kąpieliskach śródlądowych położonych w woj. zachodniopomorskim. Są to kąpieliska w Stepnicy i Trzebieży położone nad Zalewem Szczecińskim oraz kąpielisko miejskie w Cedyni.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl