„Ktoś powinien zwrócić Donaldowi Tuskowi uwagę”. Wiceprzewodniczący PE o doniesieniach medialnych

Donald Tusk / Fotomag/Gazeta Polska

  

Media spekulują na temat nowej formacji politycznej, w której powstanie zaangażowany ma być bezpośrednio sam Donald Tusk. Powrót na polską scenę polityczną ma być planowany na 4 czerwca. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski w „Sygnałach Dnia” ocenił, że działania Tuska kłócą się z jego rolą jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Dodał, że w Unii Europejskiej w tej kwestii stosowane są podwójne standardy.

"Rzeczpospolita" podawała, że Donald Tusk szykuje się już do powrotu na polską scenę polityczną i zamierza to zrobić dokładnie 4 czerwca. Jego ruch miałby nawiązywać do historycznej daty wyborów z 1989 roku.

O tę kwestię został zapytany przez Katarzynę Gójską prof. Zdzisław Krasnodębski. Stwierdził, że w UE stosowane są podwójne standardy.

Nasze wybory są jednak kluczowe dla układu sił w UE - wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne - w związku z czym ten establishment europejski stosuje podwójne standardy

- podkreślił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Ci, którzy się orientują w polityce europejskiej, są świadomi tego, że Donald Tusk ma ambicje powrotu (do polityki krajowej – red.). W zasadzie to się kłóci z jego rolą przewodniczącego Rady Europejskiej

Jak tłumaczył eurodeputowany, „według zasad ktoś powinien zwrócić Donaldowi Tuskowi uwagę, że wypełniając swoją rolę albo z niej rezygnuje i przystępuje do działalności politycznej w kraju i bierze udział w wyborach, albo pozostaje przewodniczącym Rady Europejskiej”.

Europoseł PiS przypomniał, że sytuacja ma się podobnie, jeśli chodzi o osobę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa.

„On jest kandydatem wiodącym socjalistów, a mimo to nie rezygnuje ze stanowiska komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji. W przypadku Fransa Timmermansa na to się patrzy przez palce” – powiedział Krasnodębski.

Dodał, że Unia jest w bardzo gorącym okresie, ponieważ jest duże zaniepokojenie zmianami, które mogą nadejść.

„W Europie podważą one dotychczasowy układ sił i w zasadzie wszędzie, tak jak w naszej krajowej polityce, reguły schodzą na dalszy plan. A najważniejsza jest skuteczność” – powiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego. Dodał, że „dotychczasowy unijny układ władzy nie jest pewny, czy przetrwa”.

- Mamy konflikt francusko-włoski mamy rządy, tak jak w Austrii, krytyczne wobec Unii Europejskiej w jej dotychczasowym kształcie. I Polska, jako kraj centralny w Europie środkowo-wschodniej, bo mamy jeszcze oczywiście Grupę Wyszehradzką, która w polityce imigracyjnej odgrywa samodzielną rolę. (...) Są zapowiedzi, że w sprawie dyrektywy gazowej Francja będzie głosowała przeciwko Niemcom, a Niemcy nie są w stanie zdominować UE bez pomocy francuskiej

– stwierdził.

Sprawę krótko skomentował w programie „Tłit” WP Jacek Sasin.

My się szczególnie Donalda Tuska nie obawiamy. Wiemy, że Polacy mają dobrą pamięć, że pamiętają rządy Donalda Tuska, myślę, że nie będą chcieli tej powtórki z rozrywki. To Donald Tusk rozpaczliwie próbuje wrócić do polskiej polityki – powiedział.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiarami obywatele kilkunastu państw

/ Republika

  

Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Według władz Sri Lanki w atakach zginęło 39 cudzoziemców, a 28 zostało rannych.

Władze Wielkiej Brytanii wiedzą o ośmiu zabitych obywatelach tego państwa. Wśród ofiar jest Brytyjka wraz synem i córką, którzy zginęli, kiedy jedli śniadanie w hotelu Shangri-La. Sri Lanka to popularne miejsce spędzania wakacji wśród Brytyjczyków.

W atakach zginęło troje dzieci 46-letniego Andersa Holcha Povlsena - duńskiego biznesmena, uznawanego za najbogatszego człowieka kraju. Szwedzka gazeta "Aftonbladet" podała, że Povlsen wraz z małżonką i czwórką dzieci spędzał wakacje na Sri Lance. MSZ Danii potwierdziło, że w atakach zginęło trzech jej obywateli.

W atakach zginęło dwóch obywateli Hiszpanii - w wieku 31 i 32 lat. Para była na wakacjach na Sri Lance. Poinformował o tym agencję EFE burmistrz miejscowości Pontecesures w północnej Hiszpanii. Hiszpańskie MSZ potwierdziło, że zginęło dwóch jej obywateli.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że zginęło dwóch australijskich obywateli, a dwóch zostało rannych. Zabici to członkowie tej samej rodziny.

Również USA potwierdziły, że w wybuchach zginęło "kilku" jej obywateli. Wśród zabitych jest Dieter Kowalski, który przybył na Sri Lankę w celach zawodowych. Mężczyzna zginął zaraz po przybyciu do hotelu.

Wśród ofiar jest pięciu przedstawicieli indyjskiej partii politycznej, Janata Dal Secular - poinformował przedstawiciel rządu. Dwóch członków grupy, która udała się na Sri Lankę w czasie przerwy w trwających w Indiach wyborach, uznaje się za zaginionych. Ofiary przebywały w hotelu Shangri-La w stołecznym Kolombo. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w hotelu, kiedy goście zgromadzili się na śniadaniu. Według indyjskich władz w atakach zginęło siedmiu lub ośmiu obywateli tego kraju.

Zginęło też dwóch Turków - podała agencja Anatolia. Wśród ofiar są też obywatele Holandii, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej - informują agencje. Zginął też Portugalczyk, który na Sri Lance spędzał miesiąc miodowy z żoną. Chińskie media państwowe informują o dwóch obywatelach Chin, którzy zginęli w wybuchach. Również Japonia potwierdziła, że wśród ofiar śmiertelnych są jej obywatele.

Wśród ofiar zidentyfikowano m.in. znaną lankijską szefową kuchni Shantha Mayadunne wraz z córką. Kilka minut przed atakiem córka zamieściła w internecie zdjęcie ze śniadania w hotelu Shangri-La.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu w związku z zamachami 24 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl