Województwo stawia na mak

/ BNPT

  

513 hektarów upraw niskomorfinowego maku ma być w 2019 r. w województwie świętokrzyskim, to niemal trzy razy więcej niż w 2018 r. Mniej niż przed rokiem ma być upraw konopi włóknistych – wynika z projektu uchwały w tej sprawie przyjętej przez zarząd województwa.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, ostateczną decyzję w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2019 r. na terenie województwa świętokrzyskiego podejmą podczas najbliższej sesji radni sejmiku województwa.

"Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w formie uchwały określa ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw. Przy tych ustaleniach uwzględnia się kwestie zagrożenia narkomanią, zapotrzebowanie na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycje uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie"

- podkreślił, cytowany w komunikacie, marszałek Andrzej Bętkowski.

Na 2019 r. w regionie plan uprawy niskomorfinowego maku zgłosiło 30 gmin - chodzi o łączną powierzchnię 513 ha. Najwięcej upraw tych roślin ma być prowadzonych w gminach: Wojciechowice (100 ha), Opatów (85 ha), Sadowie (70 ha), Wilczyce (50 ha) oraz Ćmielów i Lipnik (po 30 ha).

Produkcja jest przeznaczana na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa. "W porównaniu z 2018 r., kiedy to powierzchnia zaplanowana pod uprawę maku niskomorfinowego wynosiła 175 ha, widać wyraźnie duży wzrost zainteresowania tą produkcją, zarówno ze strony podmiotów skupujących jak i samych rolników" – zauważono w komunikacie.

Natomiast uprawa konopi włóknistych w regionie, planowana jest w tym roku w 39 gminach – na ogólnej powierzchni 907,5 ha. Najwięcej upraw mają prowadzić rolnicy w gminach: Raków (155 ha), Morawica, Staszów i Szydłów (po 100 ha), Busko Zdrój (67,5 ha) oraz Sobków (40 ha).

Uprawiane rośliny będą przeznaczone na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych, a także na reprodukcję materiału siewnego.

"W odróżnieniu od 2018 r. nastąpił bardzo duży spadek zainteresowania tą uprawą – przed rokiem konopie były zasiane na areale ponad 6 tys. ha. Wynikało to z przeszacowania powierzchni pod uprawę konopi włóknistych w planie skupu w 2018 r., przez jedną z firm skupujących"

– podkreślono.

Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Skazani za przemyt ludzi

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Wyroki od dwóch i pół do 11 lat więzienia orzekł sąd w węgierskim mieście Zalaegerszeg dla 10 mężczyzn, którzy działając w międzynarodowej organizacji przestępczej, przemycali ludzi do Unii Europejskiej.

Skazani – obywatele Afganistanu, Pakistanu, Indii, Albanii, Czech i Rumunii – od lata 2016 r. organizowali przerzut migrantów przybywających z krajów bałkańskich na Węgry, a następnie do Europy Zachodniej. Rekrutowali też kierowców i zdobywali samochody osobowe i ciężarowe.

67 razy przerzucili migrantów za pieniądze w grupach po 10-30 osób. Przeprowadzali ich piechotą przez granicę z Serbią na Węgry, po czym małymi samochodami ciężarowymi przewozili do innych krajów Unii Europejskiej.

Główny oskarżony został skazany na 11 lat więzienia, trzech mężczyzn na sześć i pół roku, jeden na cztery i pół roku, jeden na trzy i pół roku, a pozostali na kary od półtora roku do trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl