Abp. Teodorowicz – wielki patriota Niepodległej

Msza w Archikatedrze Warszawskiej, 1919 r.

  

9 lutego 1919 r., dzień przed rozpoczęciem obrad Sejmu Ustawodawczego, na mszy świętej w warszawskiej archikatedrze zgromadzili się posłowie konstytuanty odrodzonej Rzeczypospolitej. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, ormiańskokatolicki metropolita Lwowa, poseł na Sejm Ustawodawczy. Minęła właśnie setna rocznica tego wydarzenia, którą upamiętniła uroczysta msza święta w tej samej świątyni. Wydarzenie, w którym uczestniczyli posłowie i senatorowie, honorowym patronatem objęli marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał, że kazanie wygłoszone przez abp. Teodorowicza

W szczególny sposób poruszyło sumienia, serca i umysły. Ten wielki patriota wzywał do jedności oraz odpowiedzialnej i ofiarnej pracy na rzecz dobra odrodzonej Ojczyzny. 

– napisał Marek Kuchciński.

Dziękujemy za tych wszystkich, którzy ten Sejm stanowili, którzy pokazali, że mimo głębokich różnic, jakie ich dzieliły, potrafili stanąć ponad podziałami, ze względu na miłość ojczyzny.

– powiedział wspominając Sejm Ustawodawczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po mszy odsłonięto tablicę poświęconą abp. Teodorowiczowi i upamiętniającą setną rocznicę jego kazania. „Gorąco ufam, że tablica upamiętniająca setną rocznicę kazania wygłoszonego 9 lutego 1919 r. przez arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza na otwarcie Sejmu Ustawodawczego, przywróci pamięć o wybitnym patriocie i wielkim orędowniku sprawy polskiej" – wyraził nadzieję Marszałek Sejmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec rozmów lewicy. "Rozmawialiśmy, aby była jedna lista. Jest OK"

Zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W piątek o godz. 13 pod Sejmem odbędzie się konferencja prasowa liderów SLD, Wiosny i Lewicy Razem, na której zostaną przedstawione rezultaty czwartkowych rozmów dotyczących wyborów parlamentarnych. Po zakończonych rozmowach nikt z liderów partii lewicowych nie chciał komentować, jak się zakończyły.

Liderzy SLD Włodzimierz Czarzasty, Wiosny - Robert Biedroń i Lewicy Razem Adrian Zandberg spotkali się w czwartek wieczorem, aby rozmawiać o wspólnej koalicji w wyborach do Sejmu i Senatu. W spotkaniu wzięli też udział: Andrzej Rozenek (SLD), Krzysztof Gawkowski (Wiosna), Maciej Konieczny (Lewica Razem).

Po spotkaniu, które zakończyło się po godz. 23, politycy nie chcieli zdradzać szczegółów rozmów.

"Rozmawialiśmy o tym, aby była jedna lista Lewicy. Jest OK"

- powiedział wychodząc ze spotkania Zandberg.

"Ogłosimy wszystkie informacje w piątek o godz. 13 na konferencji prasowej"

- dodał Biedroń.

W czwartek rano szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska (wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska). 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci "obywatelscy", czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy. PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem "PSL - Koalicja Polska".

Po tej deklaracji liderzy Wiosny i SLD ogłosili zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem także Lewicy Razem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl