Abp. Teodorowicz – wielki patriota Niepodległej

Msza w Archikatedrze Warszawskiej, 1919 r.

  

9 lutego 1919 r., dzień przed rozpoczęciem obrad Sejmu Ustawodawczego, na mszy świętej w warszawskiej archikatedrze zgromadzili się posłowie konstytuanty odrodzonej Rzeczypospolitej. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, ormiańskokatolicki metropolita Lwowa, poseł na Sejm Ustawodawczy. Minęła właśnie setna rocznica tego wydarzenia, którą upamiętniła uroczysta msza święta w tej samej świątyni. Wydarzenie, w którym uczestniczyli posłowie i senatorowie, honorowym patronatem objęli marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał, że kazanie wygłoszone przez abp. Teodorowicza

W szczególny sposób poruszyło sumienia, serca i umysły. Ten wielki patriota wzywał do jedności oraz odpowiedzialnej i ofiarnej pracy na rzecz dobra odrodzonej Ojczyzny. 

– napisał Marek Kuchciński.

Dziękujemy za tych wszystkich, którzy ten Sejm stanowili, którzy pokazali, że mimo głębokich różnic, jakie ich dzieliły, potrafili stanąć ponad podziałami, ze względu na miłość ojczyzny.

– powiedział wspominając Sejm Ustawodawczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po mszy odsłonięto tablicę poświęconą abp. Teodorowiczowi i upamiętniającą setną rocznicę jego kazania. „Gorąco ufam, że tablica upamiętniająca setną rocznicę kazania wygłoszonego 9 lutego 1919 r. przez arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza na otwarcie Sejmu Ustawodawczego, przywróci pamięć o wybitnym patriocie i wielkim orędowniku sprawy polskiej" – wyraził nadzieję Marszałek Sejmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Episkopat zabrał głos w sprawie sądu nad "Judaszem". "Kościół katolicki nie będzie tolerował objawów pogardy"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@EpiskopatNews

  

Komunikat Konferencji Episkopatu Polski odnosi się do sądu nad "Judaszem", jaki odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. "Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego, oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Kukła "Judasza" otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało ilości srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasta. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Na Twitterze Konferencji Episkopatu Polski ukazał się komunikat bp. Rafała Markowskiego.

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym narodu żydowskiego

- czytamy w komunikacie.

W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka

- dodał bp. Rafał Markowski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl