W zachowaniu klauna nie ma przypadku

  

Do legendy przeszło wystąpienie przywódcy ZSRS Nikity Chruszczowa, który na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ zdjął but i zaczął nim walić w stół. W powtarzaniu tej anegdoty o prostactwie komunistycznego lidera umyka pewien mechanizm funkcjonowania władzy – że najwięksi polityczni showmani, medialni kuglarze i publiczne błazny są tylko przykrywką dla prawdziwych gier politycznych albo odwracają uwagę od kluczowych problemów.

Jesienią 1960 r. Chruszczow dwukrotnie zdejmował pantofel ze stopy, by uderzać nim w ławę jak młotkiem – chciał w ten sposób komuś przerwać. Uderzaniu towarzyszyły wyzwiska wobec krajów niekomunistycznych. We wspomnieniach Chruszczow przyznał, że jeden z incydentów był inspirowany przez hiszpańską komunistkę Dolores Ibárruri, a drugi odbył się w trakcie podnoszenia kwestii wolności ludności w bloku wschodnim. Nieprzypadkowo lider ZSRS zrobił to w roku 1960, gdy załamał się jego gospodarczy plan siedmioletni i sypała się polityka międzynarodowa z Chinami, Niemcami, a nawet z Kubą. Zachowania klaunów nie pokazują prawdziwej natury błazna, ale wiele mówią o jego zapleczu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl