Unikalne instrumenty Kapeli Jasnogórskiej założonej w XVI w.

Zabytkowa harfa w Muzeum 600-lecia / jasnagora.com

  

Po blisko 10 latach systematycznych prac zakończyła się renowacja zabytkowych instrumentów muzycznych ze zbiorów klasztoru na Jasnej Górze. Restauracji liczącej ok. 200 przedmiotów kolekcji podjęli się specjaliści z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na instrumentach grali muzycy Kapeli Jasnogórskiej – zespołu, założonego w częstochowskim klasztorze paulinów w połowie XVI wieku. Kapela grała podczas liturgii, ale także np. przy powitaniach przybywających do sanktuarium znakomitych gości.

Instrumenty te to w większości drewniane instrumenty dęte, mniej jest skrzypiec, kontrabasów czy wiolonczeli, choć są np. XVIII-wieczne skrzypce Helmera czy kontrabas Hofmana. Są też instrumenty nietypowe, jak trąbki naturalne, róg, flet prosty czy oboje da caccia – na Jasnej Górze znajdują się dwa z trzech takich instrumentów na świecie! Z instrumentów wotywnych jest m.in. XIX-wieczna cytra. Jest też jedyny zachowany w Polsce egzemplarz trąbki clarino, wykonanej w 1693 r. przez Heronymusa Starcka, najlepszego twórcę trąbek w XVII wieku, a także XVIII-wieczna harfa zrobiona przez słynnego francuskiego konstruktora takich instrumentów Sebastiena Erarda.

Ta kolekcja zabytkowych instrumentów jest największym zbiorem w Polsce, jaki pozostał po jednolitej kapeli.

– podkreślił czuwający nad całością projektu konserwacji o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Do kolekcji przez lata włączano też instrumenty złożone na Jasnej Górze jako wota – one również były wykorzystywane podczas celebracji liturgicznych oraz w koncertach Kapeli Jasnogórskiej. Instrumenty są pokazywane na wystawie stałej w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze. Większość z nich ma dużą wartość historyczną.

Każdy poddany renowacji przedmiot został dokładnie sfotografowany i opisany. Planowane jest wydanie katalogu zabytkowych instrumentów po dawnej Kapeli Jasnogórskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jasnagora.com; dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Jak w świątyni", "Tokarczuk była boginią" - pisze dziennikarka. Internauci pytają: "poważnie?"

Olga Tokarczuk / By Martin Kraft - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58367604

  

"Przemówienie Olgi Tokarczuk było jak w świątyni". "Ona była boginią" - do tego stopnia uwiódł dziennikarkę "Wprost" noblowski wykład Olgi Tokarczuk. Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin napisała na Twitterze o wykładzie w iście parareligijnym uniesieniu. Inni użytkownicy serwisu wieszczą powstanie nowego kościoła...

[polecam:https://niezalezna.pl/300961-noblowski-wyklad-olgi-tokarczuk]

Przemówienie Olgi Tokarczuk było jak w świątyni. Ten jej głos, spokojny, ale brzmiący. Ten kosmos. Ziemia, holistyczne czucie świata w czasach, kiedy świat jest krojony na kawałki, na wynos. Krzesła, a na nich ludzie, którym zmieniają się miny, kiedy ona mówi

- napisała na Twitterze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Ona była boginią

- spuentował dziennikarka.

Redaktor Wojciech Wybranowski zwrócił uwagę na podobieństwa do... poprzedniej literackiej noblistki. "Niby red. Skrzydłowska-Kalukin i Tokarczuk, a prawie jak Szymborska i Lenin" - napisał, cytując czołobitny wiersz Szymborskiej pod tytułem "Lenin".

Na inne podobieństwa wskazał użytkownik KryRat, pisząc, że "obok kościoła Wałęsy, kościoła Tuska i kościoła Balcerowicza będzie jeszcze jeden kościół - kościół Tokarczuk". Kolejni komentujący odnosili się do tego, że wynurzenia dziennikarki "Wprost" to... po prostu bełkot. "Nadęte pustosłowie" - napisał użytkownik nomen omen "Paw".

 

 

 

Jeden z internautów zapytał, czy ten wpis dziennikarki był na poważnie. Skrzydłowska-Kalukin odpowiedziała:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl